Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
05. september 2019

Vrenie medzi našimi Maďarmi

Prečo sa Most a SMK nakoniec nedohodli, čo sa medzi maďarskými stranami deje a prečo je to dôležité.
Vrenie medzi našimi Maďarmi

Béla Bugár a József Menyhárt. Foto: TASR/Marko Erd, Jakub kotian

Pohyb v maďarskom politickom spektre zostáva v ostatných dňoch trochu v tieni udalostí, ako sú Kočnerova Threema či kauza štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. No pre podobu krajiny po voľbách môže mať kľúčový význam. Zároveň sa maďarská politická scéna stáva pestrejšou a komplikovanejšou ako doteraz, keď sme v rámci nej vnímali len dve politické strany Most a SMK.

Na začiatok si treba pripomenúť známe fakty. Most a SMK počas leta intenzívne rokovali o predvolebnej spolupráci, koncom augusta však oznámili, že sa nedohodli. Zdôvodnili to tým, že sa nedohodli na kľúči, podľa ktorého by mala byť vytvorená spoločná kandidátka. SMK požadovala, aby boli príslušné rozdelené medzi obidve strany v pomere 50 ku 50, Most navrhoval, aby to bolo 70 ku 30 v jeho prospech.

Bugárova strana počas rokovaní argumentovala tým, že je parlamentným subjektom a v prieskumoch verejnej mienky je na tom stále lepšie ako SMK. Tá zase poukazovala na výsledky prezidentských volieb, v ktorých šéf Mosta prepadol, ako aj na výsledok eurovolieb, v ktorých skončila tesne pod hranicou piatich percent.

„Keby išlo len o to, kto bude viesť kandidátku, možno by sme sa aj dohodli. Sporný bod však bol ten, aké percento budú mať strany na kandidátke. SMK to chcela rozdeliť pomerom 50 na 50 a tam bol ten najväčší bod úrazu, na ktorom sme sa nevedeli dohodnúť,“ vysvetľoval vtedy príčiny krachu rokovaní podpredseda Mosta Ábel Ravasz.

Bugárova skepsa

Pod fakt, že obidve strany si sadli spolu za stôl, sa do značnej miery podpísal spoločenský tlak zo strany viacerých intelektuálov a verejne aktívnych ľudí zvnútra maďarskej komunity. Počas predchádzajúcich mesiacov vyšlo napríklad na názorovej strane Új Szó množstvo článkov na túto tému, pričom väčšina z nich sa prikláňala na stranu spoločného postupu oboch strán.

Koncom júla bol publikovaný aj prieskum šamorínskeho Fórum inštitútu pre výskum menšín, podľa ktorého skoro 80 percent tých, ktorí sa označili za voličov Mosta a SMK, by preferovalo predvolebné spojenie týchto strán. Prieskum sa robil v maďarčine.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Objavil sa však aj iný prieskum, ktorý si objednal Most, pričom ten došiel k odlišným záverom. Podľa neho by strany predvolebným spojením skôr stratili. Okamžite sa, samozrejme, spustila debata, v rámci ktorej bola spochybňovaná metodológia obidvoch prieskumov.

Pokiaľ ide o postoje konkrétnych politikov, Béla Bugár sa určite nedá označiť za nadšeného podporovateľa predvolebnej spolupráce s SMK. Podľa informácií Postoja vnímal ako riziko to, že štruktúry SMK sú lepšie zorganizované a jej voliči disciplinovanejší. To by mohlo viesť k tomu, že on samotný sa síce dostane do parlamentu, ale prekrúžkuje sa tam veľa politikov SMK. V parlamentnej frakcii by sa tak ocitol v izolovanej pozícii a v prípade vzniku vlády bez Smeru by ho jeho kolegovia mohli – ako politika kontaminovaného vládnutím s Ficom – v príhodnej chvíli odstaviť na vedľajšiu koľaj. Zaznel aj argument, že spoluprácou s SMK stratí Most aj rusínskych a posledné zvyšky slovenských voličov.

Spomedzi politikov Mosta predvolebnú dohodu s SMK otvorenejšie podporovali podpredseda strany László Sólymos, bývalý europoslanec József Nagy a štátny tajomník na ministerstve kultúry Konrád Rigó.

Most však nakoniec na republikovej rade pomerom hlasov 37 k 5 podmienky SMK odmietol. Strana, a to až na malú rebéliu Józsefa Nagya, ktorý vyhlásil, že už nebude kandidovať za Most, zostala jednotná a prevládlo v nej nastavenie ísť do volieb samostatne. V Moste veria, že šanca dostať sa do parlamentu je stále reálna, len treba urobiť dobrú kampaň. Sústrediť sa chcú aj na masívne oslovovanie rusínskych voličov, kde vidia slušný potenciál a prostredníctvom Ábela Ravasza a rómskeho poslanca Štefana Vavreka aj na rómskych voličov najmä na juhu Slovenska.

Inzercia

SMK pod tlakom

V komplikovanejšej situácii sa po krachu dohody ocitla SMK. Pre jej vedenie okolo Józsefa Menyhárta bola predvolebná spolupráca s Mostom šancou eliminovať trieštiace procesy, ktoré môžeme v jej blízkom prostredí aktuálne sledovať.

Tento týždeň ohlásilo vznik maďarské hnutie Spolupatričnosť, za ktorým sú i viacerí ľudia z SMK. V pozadí je takzvaná gombasecká skupina okolo Örsa Orosza a Szabolcsa Mózesa. Ide o ľudí, ktorí sú organizátormi už ikonického maďarského festivalu Letný tábor Gombasek. Sú to angažovaní aktivisti, ktorí majú v maďarskej komunite svoje meno. Tento rok sa na festivale zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová, čo organizátori aj patrične využili pre svoju piár.

Ide o ľudí s dobrými väzbami a kontaktmi na Fidesz a vládne miesta v Budapešti, ktorí v ostatnom čase čelia aj kritike, že z pôvodne pluralitného festivalu urobili letný tábor Fideszu. V súvislosti s pozadím novej strany sa skloňuje i meno vplyvného podnikateľa Oszkára Világiho, ktorý sa v rozhovore pre TV MA7.sk nechal počuť, že už možno treba zabudnúť na Most aj SMK.

Hoci zakladajú nový subjekt, ľudia okolo Spolupatričnosti tvrdia, že chcú maďarské sily spájať. „Maďarskí voliči chcú zmenu a spojenie maďarských síl, ktorú Most-Híd a SMK nevedeli priniesť. Preto sme v týchto dňoch začali so zbieraním podpisov pre registráciu hnutia Összefogás-Spolupatričnosť. Naším cieľom je zabezpečenie maďarského zastúpenia v parlamente a zmena vlády v prospech slušného Slovenska,“ uviedol vznik Spolupatričnosti Mózes.

Aj keď zakladatelia Spolupatrične sa o vzťahu k SMK zatiaľ nevyjadrujú, je zrejmé, že ich iniciatíva ohrozuje najmä túto stranu. Jasná v tejto chvíli nie je ani ďalšia stratégia tohto nového subjektu. Možných je niekoľko scenárov. Buď sa s SMK pred voľbami ešte nejako dohodnú a získajú exkluzívne zastúpenie na jej kandidátke, alebo pôjdu do volieb samostatne. Vylúčiť sa nedá ani to, že si počkajú na voľby a ak v nich SMK vykrváca, pokúsia sa aj s podporou z Fideszu tento priestor ovládnuť.

Po krachu rokovaní s Mostom sa aktivizovala aj radikálna časť prívržencov SMK okolo platformy Nová rovnosť, ktorí naznačujú, že vedenie strany stratilo rokovaniami s Bugárom legitimitu.

Čisto z pohľadu konsolidovanosti strany a možnosti sústrediť sa na volebnú kampaň je na tom po stroskotaní rokovaní Béla Bugár určite lepšie ako jeho konkurenti.

Faktorov, ktoré ovplyvnia volebný výsledok maďarských strán, je určite viac. Mútiť vodu v maďarskom spektre sa ešte určite bude snažiť aj Zsolt Simon s novou stranou Maďarské fórum. Čo je možno ešte dôležitejšie, využiť situáciu a masívnejšie osloviť maďarských voličov budú chcieť aj niektoré slovenské strany. Vznik maďarskej platformy už ohlásili PS/Spolu, aj keď k tomu, aby ich šance boli väčšie, im zatiaľ chýba výraznejšia maďarská tvár.

Aj vzhľadom na tento vývoj je nemožné odhadnúť výsledok maďarských strán vo voľbách. Ľudia z tohto prostredia hovoria, že najpravedpodobnejším scenárom je, že sa do parlamentu nedostane žiadna z nich. Druhým dychom však dodávajú, že sa nedá vylúčiť, že napríklad Mostu sa to nakoniec so šťastím podarí.

Z ich radov zaznievajú aj hlasy, že v porovaní s rokom 1998 im dnes zo strany slovenských politických a intelektuálnych elít chýba silnejší tlak na spoluprácu maďarských strán. Napriek tomu, že ich volebný výsledok môže byť aj teraz pre podobu krajiny rovnako dôležitý ako vtedy.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja.
  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Jozef Majchrák

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame