Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. júl 2019

Televízny komentátor, od ktorého si Trump dá povedať

Tucker Carlson mal minulý mesiac zabrániť útoku USA na Irán a snaží sa predefinovať konzervatívnu politiku.
Televízny komentátor, od ktorého si Trump dá povedať

Televízny komentátor stanice Fox News, Tucker Carlson. FOTO - Profimedia

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Keď sa motáte okolo politiky ako novinár, marketér či človek z mimovládnej sféry, často čelíte pokušeniu radiť politikom, ako to majú robiť. Myšlienka, že vaše predstavy niekto mocný zrealizuje, pričom ak to nevyjde, zodpovednosť nesie politik a nie vy, je zvodná.

Politici samozrejme vedia, že je to predovšetkým ich povesť a kariéra (nie nutne ich našepkávačov), ktorú povzbudí alebo poškodí akékoľvek rozhodnutie, ktoré prijmú. Preto si pozorne a zdvorilo vypočujú „dobré rady“ kohokoľvek, no napokon učinia rozhodnutie, ktoré najviac dáva zmysel im.

Tucker Carlson, hviezda programu Tucker Carlson Tonight konzervatívnej americkej televíznej stanice Fox News, má v tomto zmysle vzácne postavenie. Pri viacerých príležitostiach sa zastal Donalda Trumpa alebo ostro kritizoval jeho kritikov a prezident mu vďaka tomu načúva.

Keď minulý mesiac Trump v poslednej chvíli odvolal odvetný letecký útok na Irán, odôvodňoval to tým, že nechcel spôsobiť smrť 150 iránskych vojakov za zostrelenie jedného amerického nepilotovaného lietadla. No skutočnosť môže byť prozaickejšia.

Tucker Carlson mal prezidentovi v súkromí vysvetliť, že ak rozpúta vojnu s Iránom, na znovuzvolenie v budúcoročných prezidentských voľbách môže zabudnúť. Komentátor televízie Fox News neskôr vo svojom programe Trumpa verejne pochválil za zahraničnopolitickú zdržanlivosť a skritizoval jastrabov okolo neho, na čele s Johnom Boltonom. Z vojny s Iránom by sa podľa Carlsona stal pravdepodobne nový Irak a na to radoví Američania naozaj nemajú chuť.

Veľkokapitál a integrita americkej rodiny

Vplyvom na prezidenta ani moderovaním úspešného televízneho programu sa však Carlsonov dopad na americkú politiku nekončí. Impulzom, ktoré priniesol Trump a jeho kritici ich vo všeobecnosti odbavujú ako „populistické“, sa Carlson snaží dať hlbší obsah. Vytvoriť z nich niečo ako ideológiu.

Začiatkom roka silne zarezonoval jeho príspevok, v ktorom napadol bývalého neúspešného republikánskeho prezidentského kandidáta a Trumpovho kritika Mitta Romneyho ako reprezentanta finančníckej elity, ktorá kašle na problémy a sociálnu neistotu stagnujúcej americkej strednej vrstvy či na rodiny, žijúce v malých mestách.

Päťdesiatročný Tucker Carlson, ktorého otec bol kedysi riaditeľom Hlasu Ameriky, bol po väčšinu života zástancom slobodného trhu. V roku 1988 hlasoval za Rona Paula, ktorý vtedy kandidoval na amerického prezidenta za marginálnu Libertariánsku stranu.

No najmä v posledných mesiacoch Carlson kritizuje finančný kapitalizmus v štýle Wall Streetu, krátkozrakých štvrťročných výkazov či pôžičkových spoločností s vysokými úrokmi: „Akýkoľvek ekonomický systém, ktorý oslabuje alebo ničí rodiny, nemá cenu. Taký systém je nepriateľom zdravej spoločnosti.“

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Inzercia

Z podobného súdka bol aj Carlsonov prejav na Národno-konzervatívnej konferencii, ktorá sa uskutočnila vo Washingtone D. C. 14. až 16. júla. Toto podujatie si zaslúži mimoriadnu pozornosť. Jeho organizátori totiž dali dohromady veľmi pestrú zmes rečníkov. Išlo o ľudí, ktorí myslia originálne, je u nich nádej, že nájdu úspešné odpovede na výzvy doby a nemusia pritom navzájom súhlasiť.

Ich príhovory (vrátane Carlsonovho) sa dajú vidieť na YouTube TU. Okrem komentátora Fox News tu vystúpili aj libertariánsky technologický podnikateľ Peter Thiel, autor vyzdvihovanej knihy o cnostiach národného štátu Yoram Hazony, poľský filozof Ryszard Legutko či J. D. Vance, autor knihy Hillbilly Elegy o sociálnych problémoch americkej robotníckej vrstvy. A ešte John Bolton, už spomenutý zahraničnopolitický jastrab, s ktorým je Tucker Carlson v zásadnom spore.

„Veľký biznis nenávidí vašu rodinu“ – týmito slovami Carlson nazval svoj prejav. „Najväčšia hrozba voči vašej schopnosti prežiť život, ako uznáte za vhodné, už neprichádza od vlády, ale zo súkromného sektora,“ vyhlásil televízny komentátor.

Ako príklad uviedol výrobcu keksov Oreo, ktorý mal podporiť newyorský Pride zvláštnym balením, pripomínajúcim oslovovanie členov transkomunity správnymi zámenami. Ide o príklad toho, ako kedysi väčšinou apolitické veľké korporácie po novom prisahajú na progresívnu ideologickú agendu. Ani len keks človek nemôže zjesť bez politického posolstva a pocitu, že je poučovaný a vychovávaný k „správnym“, politicky korektným postojom.

K tomu treba pridať rastúcu nespokojnosť konzervatívcov so sociálnymi sieťami ako Facebook, YouTube alebo Twitter pre podozrenie z obmedzovania konzervatívnych obsahov. Riešením je podľa Tuckera Carlsona návrat k politike Theodorea Roosevelta, republikánskeho prezidenta zo začiatku 20. storočia, ktorý bol známy ako „trust buster“ (krotiteľ trustov), pre jeho protimonopolné ťaženia.

Skepticizmus voči slobodnému trhu Carlson kombinuje vo svojom programe s tvrdou kritikou imigrácie. Mexiko je podľa neho pre Spojené štáty väčší problém než Rusko. A samozrejme, podporuje Trumpa v úmysle postaviť plot na hranici. Kvôli niektorým prisilným výpadom jeho televízny program už stratil časť reklamných inzerentov. 

Menej strieľať od pása

Kritikov Tuckera Carlsona je veľa medzi konzervatívcami i progresívnou ľavicou. Často ho označujú za populistu, porovnateľného s Donaldom Trumpom.

V mnohom je kritika oprávnená a týka sa tiež širšieho fungovania televízie Fox News, ktorá v publicistike prezentuje veci často v bombastickom senzáciechtivom duchu. Rôzni overovači faktov potom ľahko nachádzajú nepresnosti či veci vytrhnuté z kontextu.

Napríklad nedávno sa Tucker Carlson sťažoval, že v rámci reformy väzenstva sa na slobodu dostali ľudia, odsúdení za znásilnenie či lúpežné prepadnutie. Ako však upozornil libertariánsky web Reason, dotyční väzni by sa dostali na slobodu aj tak o niekoľko týždňov neskôr, lebo si proste odsedeli väčšinu trestu. Zákonná zmena im len umožnila o niečo veľkorysejšie zarátavanie bodov za dobré správanie...

Aj keď Tuckerovi Carlsonovi možno všeličo vyčítať, vážne treba brať korene emócie, ktorú vo svojom televíznom programe artikuluje. Je ňou zneistenie časti americkej strednej vrstvy, vyplývajúce z dlhodobo stagnujúcich príjmov, a niečo ako stres z nutnosti prispôsobovať sa čoraz rýchlejším ekonomickým i spoločenským zmenám.

Racionálne jadro má napríklad aj jeho kritika sociálnych sietí. Tie na jednej strane fungujú čoraz viac ako verejné priestranstvá, fóra či námestia, bez ktorých si život nevieme predstaviť. No vlastnia ich súkromné spoločnosti, ktoré majú vďaka svojmu vlastníctvu právo určovať, čo sa na nich deje a koho nechajú prehovoriť.

Toto právo môže byť potenciálne zneužité na vytláčanie nositeľov iných ako progresívno-ľavicových názorov. Nie je teda prekvapujúce, ak sa celá záležitosť stáva predmetom záujmu politikov.

Témy, ktoré Tucker Carlson artikuluje, by si zaslúžili pokojnejšieho a možno hĺbavejšieho nositeľa. No jeho popularita signalizuje, že sa dotkol širšie zdieľaných pocitov americkej spoločnosti.

Odporúčame