Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. júl 2019

Jej prípad pripomína Charlieho Garda. Skončí sa inak?

Talianska klinika je ochotná dievčatko liečiť, britská nemocnica ho však nechce prepustiť.
Jej prípad pripomína Charlieho Garda. Skončí sa inak?

Tafida Raqeeb. Foto - printscreen/Youtube

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Dievčatko Tafida Raqeeb, žijúce so svojimi rodičmi v Británii, bolo do svojich piatich rokov úplne zdravé. Od začiatku februára trpí neznámou veľmi zriedkavou chorobou a je v kóme.

Podľa lekárov z londýnskej nemocnice sa z nej nedostane. Napriek nesúhlasu rodičov chcú ukončiť jej život.

Súkromná klinika v Taliansku však ponúka pomoc, a preto rodičia žiadajú súd, aby im dovolil dcéru presunúť do Talianska, kde by ju boli doktori ochotní liečiť.

Spor nemocnice a rodičov

Vo februári dostala päťročná Tafida krvácanie do mozgu a po respiračnej a srdcovej zástave upadla do bezvedomia. Odvtedy ju za pomoci prístrojov udržiavajú pri živote.

Dievčatko trpí zriedkavým cievnym ochorením zvaným AVM (Arteriovenózna malformácia), čo je abnormálne prepojenie žíl a tepien. Príčina nie je známa a Tafida má ochorenie pravdepodobne už od narodenia.

Lekári v londýnskej nemocnici rodičom Tafidy povedali, že ich dcéra sa už z kómy nepreberie, a preto je podľa nich ďalšie udržiavanie pri živote zbytočné. Testy však nepotvrdili, že by u Tafidy nastala mozgová smrť.

Samotní rodičia tiež tvrdia, že ich dcéra je schopná otvoriť oči, hýbať perami či reagovať na bolesť.

Rozhodli sa zabojovať, pretože stanovisku lekárov neuverili a nesúhlasia s odpojením Tafidy od prístrojov.

Spojili sa s doktormi z talianskej nemocnice v Janove, ktorí potvrdili, že mozgová smrť u Tafidy nenastala a potrebuje čas na liečbu. Nemocnica ju ale odmieta prepustiť.

Minulý týždeň rodičia požiadali súd, aby im povolil previezť dcéru do Talianska.

„Verím, že lekári z kliniky v Janove dostanú príležitosť a čas, aby si mohli vytvoriť názor a zdieľať ho so svojimi kolegami z Londýna,“ konštatuje jeden z britských biskupov John Sherrington, ktorý verejne podporil úsilie rodičov o záchranu života ich dcéry.

„Neexistuje dôkaz, že by transport do zahraničia mal ohroziť Tafidu,“ vraví právnik rodičov. „Jej milujúci rodičia majú právo vziať svoju dcéru do nemocnice, kde by podstúpila súkromne financovanú liečbu. Nechcú byť v situácii, že štát potlačí toto ich právo.“

Na podporu malej Tafidy vznikla aj online petícia. Podpísalo ju už viac ako 128-tisíc ľudí.

Inzercia

Britský súd v pondelok podľa BBC rozhodol, že v septembri sa bude prípadom zaoberať.
 

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Charlie a Alfie šancu nedostali

Situácia, v ktorej sa nachádza päťročná Tafida, pripomína dva známe prípady iných britských detí – Charlieho Garda a Alfieho Evansa.

Charlie Gard trpel veľmi zriedkavou vrodenou genetickou poruchou, ktorá spôsobuje slabosť svalov a poškodenie mozgu. Vplyvom choroby nebol schopný samostatne dýchať a niekoľko mesiacov ho pri živote udržiavali prístroje.

Jeho rodičia viedli súdny spor s londýnskou nemocnicou o to, aby ho mohli previezť do USA, kde by podstúpil experimentálnu liečbu. Od ľudí sa im na to aj podarilo vyzbierať 1,5 milióna dolárov.

Nemocnica namietala vážnosťou Charlieho zdravotného stavu a tým, že podporné prístroje mu spôsobujú utrpenie, ktoré odporúčali ukončiť.

Zápas bol ostro sledovaný na celom svete a vyvolal veľkú diskusiu o rodičovských právach a etike starostlivosti o zomierajúcich. Rodičia dlho sa vlečúci zápas nakoniec vzdali, pretože podľa posledných zdravotných výsledkov Charlieho by už bolo aj na potenciálnu experimentálnu liečbu neskoro. Chlapček zomrel krátko pred svojimi prvými narodeninami.

Takmer dvojročný Alfie Evans z Liverpoolu trpel od svojich piatich mesiacov neznámou neurologickou chorobou, ktorú lekári nevedeli liečiť a ktorá mu postupne znefunkčnila viac ako dve tretiny mozgu.

Britský odvolací súd zamietol odvolanie rodičov smrteľne chorého chlapca Alfieho Evansa proti rozhodnutiu súdu o zákaze jeho prepravy. Rodičia ho totiž rovnako ako v prípade Tafidy chceli vziať na liečbu do Talianska a hospitalizovať ho vo vatikánskej nemocnici Bambino Gesù, ktorá ho bola ochotná prijať a poskytnúť mu starostlivosť.

Smrteľne chorému 23-mesačnému batoľaťu udelili talianske úrady občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku. Šéfka nemocnice dokonca odcestovala do Liverpoolu, aby sa osobne pokúsila ovplyvniť situáciu v prospech rodičov.

Rodičia chlapca sa pokúšali získať súhlas, aby ho mohli preniesť domov, súd im to však neumožnil. Chlapec bol napokon odpojený od prístrojov a zomrel.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame