Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. jún 2019

Banka obhajuje podporu LGBTI peniazmi pre kresťanov. Má to však háčik

Slovenská sporiteľňa nepovedala, či popri LGBTI hnutí podporí aj Národný pochod za život.
Banka obhajuje podporu LGBTI peniazmi pre kresťanov. Má to však háčik

Účastníčka festivalu Dúhový PRIDE Bratislava 2018. FOTO TASR – Martin Baumann

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Slovenskému hnutiu LGBTI sa podarilo v posledných dňoch výrazne zviditeľniť. Všetko odštartovalo rozhodnutie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ktorá zamietla dotácie pre projekty LGBTI organizácií. 

Proti ministerke sa rozbehla petícia, ďalšia ju, naopak, podporovala. Neskôr Laššáková avizovala stretnutie s organizáciami, tie však odmietli prísť na ministerstvo rokovať. No a potom sa do veci vložila najväčšia slovenská banka s rakúskymi majiteľmi. 

Slovenská sporiteľňa: Podporujeme aj kresťanov

Organizácie Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava a Divadlo Nomantinels, ktoré sa neúspešne uchádzali o peniaze z ministerstva kultúry, spustili kampaň na finančnú podporu s názvom Za farebnú kultúru. Výzvu podporila Slovenská sporiteľňa sumou 3 000 eur, pričom banka ohlásila, že každé vyzbierané euro zdvojnásobí až do výšky 6 000 eur.

Tento krok banky vyvolal kritickú reakciu na sociálnych sieťach, objavili sa výzvy na rušenie účtov či prenesenie hypotéky. 

Prorodinný aktivista Tomáš Kováčik vyzval na sociálnej sieti Slovenskú sporiteľňu, aby finančne podporila Národný pochod za život „minimálne v takej sume, ako podporí Dúhový pochod LGTBI(AQ+)“. 

K téme: 
Koľko sa skladáme na organizátorov Dúhového Pride Zdieľať

Banka svoju podporu organizáciám LGBTI vysvetľuje ako konzistentné správanie, keďže je členom Charty diverzity, ktorej cieľom je podporovať rovnosť, rôznorodosť a toleranciu na Slovensku. Charta zahŕňa aktivity v oblastiach ako podpora ľudí so zdravotným postihnutím, rodová rovnosť, príležitosti pre starších ľudí až po LGBT problematiku. 

„Podpora výzvy Za farebnú kultúru je v súlade s touto aktivitou,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Na otázku, či podporu konzultovali s materskou Erste Group, povedala, že išlo o autonómne rozhodnutie slovenskej banky. „Naša materská skupina je v oblasti diverzity aktívna dlhodobo,“ dodala Cesnaková. 

Potvrdzuje to aj hovorkyňa Erste Group Carmen Staicu, ktorá spresnila, že všetky dcérske banky vrátane Slovenskej sporiteľne samostatne rozhodujú o lokálnych projektoch, ktoré podporia. 

Podpisom Charty diverzity v roku 2014 Erste Group podľa hovorkyne Staicu formálne vyjadrila chápanie a rešpektovanie diverzity v skupine, ako aj záväzok vykonať opatrenia na externú a internú podporu diverzity. 

Na otázku, či Slovenská sporiteľňa zvažuje podporu aj Národného pochodu za život, ktorý sa bude konať v septembri, banka neodpovedala. 

Hovorkyňa Cesnaková zdôraznila, že Slovenská sporiteľňa vlani ako sponzor podporila 78 projektov z oblasti športu, vzdelávania, kultúry či inovácií a na ďalších 158 projektov prispela Nadácia Slovenskej sporiteľne. 

„Prostredníctvom grantu #mamnato sme tiež podporili aj projekty Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže či Združenia saleziánskej mládeže,“ uviedla Cesnaková. 

V prvom prípade ide o projekt na vzdelávanie mladých mužov, ktorý vedie známy kňaz Ján Buc. Druhým spomínaným projektom sú tzv. orientačné dni, čo je trojdňový kurz určený pre triedne kolektívy. Realizuje ho banskobystrická Domka – Združenie saleziánskej mládeže. 

Argumentácia banky, že podporuje aj kresťanské projekty, má však jednu trhlinu. Na projekty kresťanských združení išli peniaze cez grant #mamnato, ktorý spočíva v podpore tých projektov, ktoré získajú najviac hlasov verejnosti. 

Naopak, v prípade výzvy Za farebnú kultúru konala banka iniciatívne, keď sama prispela LGBTI združeniam a navyše mobilizuje ľudí vyhlásením, že zdvojnásobí ich príspevky. Hoci je to v súlade s firemnou kultúrou diverzity. 

Nedohodli sa 

Rozruch okolo iniciatívy Slovenskej sporiteľne by zrejme nenastal, ak by nedošlo ku „kauze“ dotácie. Niektoré LGBTI združenia sa uchádzali o finančný príspevok z rezortu kultúry. 

Iniciatíva Inakosť si podala dve žiadosti o dotáciu, z nich bola odbornou komisiou odporúčaná jedna – Filmový festival inakosti. Ako pre Postoj vysvetlil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť, najväčšiu časť požadovanej dotácie 42 000 eur tvoria filmové práva, prenájom filmových práv a prenájmy kín. 

O peniaze sa uchádzalo aj občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava. Rovnako ako minulý rok žiadalo o dotáciu na festival, ktorý bude v lete. „Celková výška požadovanej dotácie bola 21 700 eur a bola by použitá najmä na honoráre účinkujúcim, prenájom a zabezpečenie ozvučenia, zvukovej a obrazovej produkcie, mobilných konštrukcií (pódium a stany) a na publicitu,“ ozrejmila Diana Pruchnerovičová zo združenia. 

Inzercia

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková počas vernisáže k výstave Inverzná romantika v Kunsthalle v Bratislave 4. apríla 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Iniciatíva Inakosť a Dúhový PRIDE Bratislava, tak ako ani ďalšie organizácie s LGBTI projektmi peniaze z ministerstva nedostali. Hoci komisia im dala zelenú, zasiahla ministerka. 

Podľa Martina Macka ministerka Laššáková vo svojich mediálnych vystúpeniach pripustila, že projekty s tematikou LGBTI ľudí cielene znevýhodnila a posudzovala ich podľa iných kritérií ako všetky ostatné. „Toto považujeme v právnom štáte za absolútne neprípustné,“ povedal Macko. 

Rezort kultúry sa bráni, že ministerka ako štatutárny orgán zodpovedá za hospodárenie kapitoly, a preto má právo rozhodnúť, akú dotáciu a komu pridelí. „Komisia je poradný orgán ministerky, jej rozhodnutie má odporúčací charakter a žiadateľ nemá právny nárok na dotáciu,“ uviedla pre Postoj riaditeľka komunikačného odboru kancelárie ministerky Barbora Palovičová. 

„V minulom roku ministerstvo kultúry podporilo aj združenie Dúhový PRIDE Bratislava sumou 13 500 eur.“ Zdieľať

Ministerstvo tiež poukazuje na to, že aktuálna dotačná výzva sa odvolávala na legislatívu, podľa ktorej „ministerstvo upravuje možnosť získania podpory na projekty predkladané v rámci programu Kultúra znevýhodnených skupín“. 

Po zamietnutí dotácií ministerstvo avizovalo, že sa s organizáciami stretne. Tie to však odmietli. 

„Ministerstvo nám neposlalo žiadne podklady k stretnutiu, napriek mediálnym vyhláseniam, že všetky naše projekty sa môžu uchádzať o podporu v druhom kole výzvy,“ hovorí Macko s tým, že nové pravidlá priamo vylučujú podporu filmovým festivalom. „Na základe toho sme usúdili, že snaha o rokovanie nie je úprimná,“ dodal.

Za neúprimný a nekonštruktívny postup považuje, naopak, ministerstvo správanie organizácií. 

„Žiadatelia LGBTI projektov svojím postupom a odmietnutím stretnutia s ministerkou potvrdili, že im od samého začiatku nešlo o dialóg a konštruktívny postup, ale len o vyvolanie mediálnej pozornosti spriaznených médií,“ povedala Palovičová. Podľa nej sa bez hľadania riešení za rokovacím stolom budú vzniknuté problémy iba prehlbovať.

„Ministerstvo momentálne nemá ako ďalej riešiť vzniknutú situáciu, keďže záujem rezortu o stretnutie s dotknutými organizáciami bol odmietnutý,“ dodala.

rok 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
počet projektov 1 1 1 2 2 3 4 6 2 0
suma 7500 8000 6000 11 000 10 000 11 500 18 500 60 900 38 500 0


Schválené projekty LGBTI hnutia na ministerstve kultúry. Zdroj MK SR.

Za Maďariča im tiekli desaťtisíce

Nespokojnosti LGBTI neziskoviek sa dá rozumieť, na štátnu podporu si zvykli. Ako uvádza ministerstvo kultúry, len z ich rezortu získali na svoje projekty za posledných päť rokov takmer 130-tisíc eur. 

Najštedrejší bol rok 2017, keď z programu Kultúra znevýhodnených skupín obyvateľstva podporili šesť projektov spolu za 60 900 eur. Iniciatíva Inakosť vtedy získala 25-tisíc eur na svoj Filmový festival inakosti. Divadlo Nomantinels, ktoré sa uchádzalo o podporu aj tento rok, podporilo ministerstvo sumou 26-tisíc eur. 

V minulom roku sa LGBTI projektom ušlo 38 500 eur, z toho 25-tisíc pre Filmový festival inakosti. Divadlo Nomantinels vyšlo naprázdno, zato ministerstvo kultúry poskytlo dotáciu združeniu Dúhový PRIDE Bratislava, ktoré podporilo sumou 13 500 eur. 

Okrem rezortu kultúry podporujú aktivity LGBTI aj iné ministerstvá. Dotácie im prúdia aj z ministerstva spravodlivosti (ktoré má túto agendu zverenú), predtým najmä zahraničných vecí. Granty evidovali v minulosti aj z rezortu práce či úradu vlády. 

Podľa prepočtov Postoja z roku 2017 za päť posledných rokov získali združenia Iniciatíva Inakosť, Divadlo Nomantinels a Queer Leaders Forum​ zo slovenských verejných zdrojov takmer pol milióna eur.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame