Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. 04. 2015, 15:07

Ako Širokému nezaplatiť Bahamy

Škandál okolo riešenia platobnej neschopnosti stavebnej firmy Váhostav-SK sa rozmazáva na všetky strany. Aj keď, povedzme si na rovinu, nie je to ani tak neschopnosť, ako neochota. juraj-siroky.jpg Minulý týždeň vyšlo najavo, že firma má na účtoch 17 miliónov eur. Plu...

Ako Širokému nezaplatiť Bahamy

Škandál okolo riešenia platobnej neschopnosti stavebnej firmy Váhostav-SK sa rozmazáva na všetky strany. Aj keď, povedzme si na rovinu, nie je to ani tak neschopnosť, ako neochota.

Minulý týždeň vyšlo najavo, že firma má na účtoch 17 miliónov eur. Plus očakáva platby vyfakturovaných 52 miliónov od štátnej Národnej diaľničnej spoločnosti. Stačilo by jedno predbežné opatrenie súdu a peňazí by bolo dosť nielen pre ukrátených dodávateľov, ale dokonca aj pre banky.

Kosti pre väčšieho psa

Vláda zasa raz prišla s ľavicovým riešením-neriešením. Štát musí zachrániť malé firmy, odkúpiť dlh, vstúpiť do súkromnej firmy. Typicky zmätočné opatrenia, v ktorých sa nevyzná ani diviak, povedú len k jednému – že Juraj Široký a jeho podarená rodinka nadobro zmiznú na Bahamy.

"Váhostav má na účtoch 17 miliónov eur, plus očakáva 52 miliónov. Stačilo by jedno predbežné opatrenie súdu a peňazí by bolo dosť nielen pre ukrátených dodávateľov, ale dokonca aj pre banky."

Zdieľať

Po pár mesiacoch zo slovenského stavebného ringu nadobro zmizne aj ich legendárny Váhostav, čo neváha, ale stavia. Diaľnice a iné slovenské stavbárske kosti tak ostanú až na výnimky novému najväčšiemu psovi za oponou strany Smer – Miroslavovi Výbohovi a jeho Doprastavu.

Istota sú len tržby

Nech si Širokí svoj Váhostav potopia, ako chcú, jadrom problému je, aby štát ochránil firmy a živnostníkov, ktorí si svoju robotu na diaľniciach oddreli a majú za to dostať len almužnu. To Ficove opatrenia neriešia.

Pritom by stačilo málo. Váhostav pracuje pre štátne inštitúcie, či je to už parlament, Univerzita Komenského alebo diaľničná spoločnosť. Spolu má od Ficovej vlády zákazky za pol miliardy eur.

Zo zákona si zákazníci stavebných firiem už teraz ponechávajú zádržné zväčša vo výške desať percent. Stačilo by jedno opatrenie, ktoré by umožnilo použiť toto zádržné na vyplatenie ukrátených dodávateľov firmy.

Štát by mal už teraz 50 miliónov eur na ich uspokojenie. Ak chce Fico istoty, jedinými sú isté tržby Váhostavu od štátu.

Utopme si zisky

Zatiaľ však vláda nezmyselne bľaboce o riešeniach, ako vyplatiť dodávateľov zo zisku. Akoby nevedela, že zisk je najmä v stavebnej firme niečo také virtuálne ako pravdovravnosť exministra Pavlisa. Keď sa nám hodí, urobíme si ho, keď nie, budeme v strate.

Ak ešte Váhostav vôbec niekedy nejaký zisk dosiahne, skončí na Bahamách rovnako ako jeho majiteľ. Veď aj tie drinky pri bazéne treba z niečoho platiť. Ak majú oklamaní dodávatelia niečo dostať, musí štát Váhostavu siahnuť na platby za jeho faktúry. Lenže na to by premiér musel mať voľné... aspoň ruky.

Peter Kollár
Autor je spolupracovník Postoy.sk.

Foto: TASR/Martin Baumann

Odporúčame

Nepál zažil dve veľké zemetrasenia, obetí je už vyše 2300

Nepál zažil dve veľké zemetrasenia, obetí je už vyše 2300

Záchranári v Nepále dnes dôkladne prehľadávali kopy trosiek a pátrali po živých ľuďoch. Oficiálny počet obetí v krajine už prekročil 2300 a nové otrasy vyháňali šokovaných obyvateľov na vonkajšie priestranstvá. nepal_earthquake696623245146.jpg Nepálske ministerstvo vn...

Odišiel veľký rabi Elio Toaff

Odišiel veľký rabi Elio Toaff

V nedeľu pár dní pred dovŕšením sto rokov zomrel bývalý hlavný rabín Ríma Elio Toaff. Rabi Toaff, ktorý bol veľkým podporovateľom dialógu medzi katolíkmi a Židmi a priateľom sv. Jána Pavla II., bol svedkom doby, keď katolíci a Židia – ktorí spoločne odvodzujú svoj duchovný pôvod od Abraháma a majú s...

Pro-choice autorka sa pustila do boja proti antikoncepcii

Pro-choice autorka sa pustila do boja proti antikoncepcii

Holly Grigg-Spallová v úvode svojej knihy Sweetening the Pill (Osladzovanie tabletky) jasne hovorí, že je politicky pro-choice a nemá problémy s rozličnými „bariérovými“ metódami antikoncepcie, ako sú kondómy, diafragmy, spermicídy a pod. Vedie však hnutie proti antikoncepčným tabletkám a ich derivá...

S kým chce Fico vládnuť?

S kým chce Fico vládnuť?

KDH je už istú dobu pokladané za najbližšieho potenciálneho partnera Smeru pre budúce volebné obdobie. Minulý rok spoločne schválili ústavný zákon, ich vzťah nie je vrelý, ale spomedzi ostatných opozičných strán asi najmenej konfliktný. Čo teda znamená Ficov frontálny útok na predsedu KDH rok pred v...

Prvá slovenská tunelárska

Prvá slovenská tunelárska

Predseda vlády Robert Fico zasa raz zachraňuje krajinu. Po predražených CT-čkach, poloprázdnych vlakoch a opustených dôchodkyniach si posvietil aj na chamtivých stavbárov z Bahám. Vláda si nedopraje pokojného spánku, kým poškodeným dodávateľom Váhostavu nepomôže z brindy. 15april2015_prote...