Politológ Baránek: Premeny KDH

Na počiatku bolo KDH otvorenou, silnou, vizionárskou a hodnotovou kresťansko-demokratickou stranou. Dnes sa veľa vecí zmenilo.

Na prelome rokov 1989 – 1990 som bol pri  tom, keď vznikalo KDH. Vznikalo po kluboch a ja som spoluzakladal klub pre životné prostredie. Boli to stavy eufórie, keď sa zrazu kresťanská politika mohla presunúť z disentu do verejného života.

Samozrejme, eufórii zodpovedala aj naivita a hrubé čiary, ktoré sme neskôr x-krát oľutovali. Aspoň niektorí. Ale to je na inú debatu. Čo je však podstatné, KDH vtedy bola relevantná sila, ktorá v prvých  „porevolučných“ voľbách získala 19 %, a aj to sa vtedy zdalo málo.

Ústup od vizonárskej politiky

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa KDH, spolu s prezidentom Michalom Kováčom, stalo jedným z pilierov boja za zmenu charakteru štátu, ktorý vtedy nadobúdal nepríjemné črty totality. Dialo sa to v období čierno-bieleho videnia sveta, keď sa jednej strane chyby tolerovali a prehliadali.

"Je málo politických strán na Slovensku, resp. žiadna okrem KDH, z ktorej by poodchádzalo toľko špičkových politikov a strana by to prežila. V tomto je veľmi veľká sila tejto strany."

Zdieľať

V tejto atmosfére sa KDH ako súčasť SDK stalo v roku 1998 súčasťou vládnej koalície. Tu niekde môžeme hľadať začiatky ústupu od vizionárskej politiky, ktorú dovtedy KDH malo. Určite to bolo spôsobené aj tým, že svet politiky už prestal byť čierno-biely, pričom politika sa „politizovala“ v zmysle postupného nástupu partokracie.

Vo svojich začiatkoch bolo KDH hnutím, ktoré videlo dopredu. Napríklad aj v tom, že ihneď začalo vychovávať mladých politikov, posielalo ich na politické stáže do zahraničia, vznikla Kresťansko-demokratická mládež Slovenska. Začínalo tam mnoho dnešných aj bývalých  politikov. Inak povedané, na počiatku bolo KDH otvorenou, silnou, vizionárskou a hodnotovou kresťansko-demokratickou stranou.

Hodnotová, ale uzavretá strana

Žiaľ, dnes sa veľa vecí zmenilo. KDH však naďalej ostalo v zmysle ideológie hodnotovou stranou, ktorá je ukotvená v myšlienkach kresťanstva. Neviem ani povedať kedy presne, ale z KDH sa stalo hnutie, ktoré je uzavreté do seba, vedie dnes politiku s nádychom byzantských prvkov.

Veľa priaznivcov, ale aj bývalých členov KDH má skúsenosť s tým, ako hnutie vie ľudí využiť a použiť. Niekedy praktizuje voči vlastným priaznivcom a členom typ bezohľadnej politiky, keď nezohľadňuje prínos jednotlivcov pre hnutie a krajinu, ale nahrádza ich prínosom jednotlivcov pre vedenie.  To sa dnes stalo najväčšou chorobou KDH. Takto hnutie priamo participuje na konštrukcii partokracie na Slovensku.

"Z KDH sa stalo hnutie, ktoré je uzavreté do seba, vedie dnes politiku s nádychom byzantských prvkov."

Zdieľať

V minulosti bola hlavnou témou, resp. víziou KDH zmena charakteru štátu. V tejto skúške KDH obstálo. Aj za cenu zníženia vlastnej popularity v prospech SDK. Netreba hádam ani hovoriť o tom, že následne novovzniknutá SDKÚ personálne KDH tunelovala. KDH prežilo. Avšak stratilo víziu. Sem-tam počujeme hlasy z KDH o rodine, KDH participovalo aj na zmene ústavy pri ochrane manželstva. To je však málo.

Dnes sa KDH nezaoberá hlavnými problémami tejto spoločnosti systémovo. Mám na mysli napríklad partokraciu, ktorá na Slovensku generuje v najväčšej miere korupciu, ktorá nám tu veselo znižuje životnú úroveň. KDH bolo predsa pri tom, keď HZDS tesne pred voľbami 1998 zmenilo Slovensko na jeden volebný obvod. Dodnes je KDH ticho. A nielen ono. Týka sa to všetkých politických strán. Prečo? Lebo to, čo vtedy kritizovali a čo vtedy vyhovovalo HZDS, dnes vyhovuje aj KDH.

Riadenie politiky a politickej strany z centra (tu však musím byť spravodlivý -  KDH je jednou z najmenej centralizovaných slovenských strán) posúva dopredu najmä predsedu strany. O to väčšie sú na neho kladené nároky z morálneho a osobnostného hľadiska, keďže možnosť zlyhania je oveľa väčšia. Čo je rizikové.

Obzrieť sa dozadu

Je málo politických strán na Slovensku, resp. žiadna okrem KDH, z ktorej by poodchádzalo toľko špičkových politikov a strana by to prežila. V tomto je veľmi veľká sila tejto strany. Doteraz sa vedela vždy vzchopiť a prežiť. Od svojho vzniku nechýbala ani v jednom parlamente.

K téme
KDH oslávilo 25 rokov. Figeľ čaká zmenu politickej mapy

Zdieľať

Pokiaľ však KDH neobjaví svoju víziu, pokiaľ sa bude otáčať chrbtom tým, ktorí mu pomáhali, pokiaľ nepríde na to, že partokracia je v konečnom dôsledku škodlivá aj pre hnutie, pokiaľ si bude čičíkať politických dinosaurov, ktorí nevedia, kedy odísť so cťou, pokiaľ bude do popredia vytŕčať postavičky, ktorých najväčšou pridanou hodnotou je regionálna príslušnosť alebo úsmev smerom k časti vedenia, dovtedy KDH nemôže očakávať návrat slávy z roku 1990. Iba úpadok.

Silnou stránkou KDH bolo vždy to, že v ňom – v porovnaní s ostatnými stranami – najmenej fungoval kult osobnosti predsedu. KDH bola stranou viac-menej kolektívneho vedenia. Toto v KDH vedia. Prospelo by obzrieť sa dozadu.

Ján Baránek
Autor je politický analytik.                          

Foto: TASR/Martin Baumann, Michal Svítok, Henrich Mišovič                                                                                                                                                                                                                                                              

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo