Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. 03. 2019, 13:50

Nezvyčajná bitka: NBS obviňuje NAKA a prokurátora, že chránia podvodníkov

V tieni politických udalostí sa minulý týždeň odohrala nezvyčajná prestrelka medzi NAKA a Národnou bankou Slovenska.
Nezvyčajná bitka: NBS obviňuje NAKA a prokurátora, že chránia podvodníkov

Zásah kukláčov v košickej poisťovni Rapid Life. Košice, 15. júna 2017. FOTO TASR – František Iván

Príbeh poisťovne Rapid Life môže pripomínať bankové príbehy z rokov okolo prelomu milénia, keď na Slovensku skrachovalo niekoľko z nich. Nešlo len o bežné podnikateľské neúspechy, banky doplatili aj na nevýhodné zmluvy a operácie, ktoré boli nevýhodné pre banku, no výhodné pre druhú stranu. Ich spoločným znakom bolo aj to, že si na isté obdobie dokázali zabezpečiť nízku mieru kontroly, až do bodu, keď už kontrola nemala zmysel.

Neskoro, zato s obrneným autom

Rapid Life má za sebou dlhý život, fungovať začala v polovici deväťdesiatych rokov. No začiatkom roka 2016 dobrovoľne vstúpila do procesu ukončovania činnosti. V tomto procese mala vyrovnať najmä záväzky voči klientom. Tí sa začali sťažovať, že sa nič nedeje a nik s nimi nekomunikuje. Po roku a pol prišla NBS pred poisťovňu s vlastným opancierovaným autom, zobrala dokumenty a uvalila na poisťovňu nútenú správu.

Z pohľadu fungovania poisťovne to už bolo len divadlo. Keď tam v lete 2017 prišla dosadená správkyňa, skonštatovala, že poisťovňa už nemá žiadny majetok. Ešte aj budovu a zvyškové aktíva vedenie poisťovne previedlo na inú spoločnosť, ktorá bola pod kontrolou syna bývalého predsedu predstavenstva poisťovne. 

Podľa nútenej správkyne Rapid Life vážne poškodil svojich klientov a vyslovila podozrenie z trestného činu podvodu či sprenevery. Už o mesiac tak poisťovňa skončila v konkurze, pričom podľa správkyne už klienti svoje peniaze neuvidia.

Hľadanie zodpovedného

Za správne fungovanie poisťovní nesie v NBS zodpovednosť Útvar dohľadu nad finančným trhom NBS, ktorému už roky šéfuje Vladimír Dvořáček. Ten na otázky o tom, prečo NBS nekonala, keď to pre klientov ešte malo zmysel, odpovedal, že Rapid Life pár pokút dostal a že manažment poisťovne „sa s nami hral na slepú babu“.

Že poisťovňa mohla dlhodobo fungovať, môže súvisieť aj s politickými kontaktmi jej manažérov. Formálne sa ukázali napríklad aj tak, že syn predsedu predstavenstva Rapid Life Peter Talán mladší robil asistenta poslanca Smeru-SD Milana Géciho.

Manažéri Rapid Life mali totiž zvláštnu povesť. V jednom prípade sa im za čudných okolností stratila zmenka na 7,5 milióna eur, krátko predtým, ako mala byť preskúmaná jej pravosť. Zdieľať

Keď k tomu ešte polícia v lete 2017 odviedla z NBS šéfa dozoru nad trhom s cennými papiermi a poisťovníctvom s podozrením, že prijal úplatok, vyzeral to byť jasný prípad. Manažéri Rapid Life podplatili dozor, aby prižmúril oči a nechal poisťovňu fungovať.

Manažéri Rapid Life mali totiž zvláštnu povesť. V jednom prípade sa im za čudných okolností stratila zmenka na 7,5 milióna eur, krátko predtým, ako mala byť preskúmaná jej pravosť.

NAKA prišla s novým obvinením, a síce, že NBS poisťovňu poškodila protiprávnym rozhodnutím o zavedení nútenej správy v lete 2017. Teda v čase, keď si poisťovňa už neplnila záväzky a keď už bola v stave ukončovania svojej činnosti.

NBS zareagovala tvrdo. Pripomenula, že z niekdajšieho manažmentu poisťovne doposiaľ nebol obvinený nik, hoci podozrení na nekalé praktiky a podvody bolo viacero. NBS vo svojom stanovisku útočí priamo na vyšetrovateľa a prokurátora. „Vzniká tak dojem, že osoby, ktoré poškodili približne 15 000 klientov, majú zvláštny druh beztrestnosti pod ochranou niektorých predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní,“ píše sa v stanovisku NBS.

Komu ide o čo

Celý prípad má viacero zvláštnych bodov. Prvým problematickým prvkom je samotná poisťovňa a jej manažment, ktorý sa okrem iného priznal aj k tomu, že ľudí v NBS uplácal, aby nebol dostatočne kontrolovaný.

Poisťovňa si zároveň nárokuje od štátu desiatky miliónov za to, že dozor pri jej vzniku schválil jej poistnú matematiku, hoci sa v nej neskôr našla chyba. Podľa neskorších prepočtov boli poplatky vyberané od poistencov príliš nízke vzhľadom na ponúkané plnenie a dlhodobo tak viedli ku krachu poisťovne.

Pravda, v čase, keď poisťovňa štartovala a rástla, to pre ňu bola konkurenčná výhoda. Ak by poisťovňa zvolila cestu chybne matematikyj schválne (a „zariadila“ si schválenie), bol by to istý druh pyramídovej hry. Poisťovňa dnes žiada od NBS odškodné desiatky miliónov eur za schválenie jej biznis modelu. Ide však len o odhad jej znalca, definitívne nie je rozhodnuté ani o "vine" NBS, prípad je dnes na Najvyššom súde.

Rapid Life obviňuje NBS, že nútenú správu rýchlo zaviedla preto, aby sa poisťovňa zrušila skôr, ako súdy definitívne rozhodnú. (Toto je zrejme aj zdôvodnenie zo strany NAKA o obvinení zo zavedenia nútenej správy.)

Rýchlu smrť

Druhým problematickým prvkom je samotný dohľad NBS. O problémoch v biznis modeli Rapid Life vedela centrálna banka minimálne od roku 2007, keď bolo jasné, že klientom sľubuje viac, než na čo stačí ich poistné, a že sa to raz zrúti.

Je zrejme pravda, že NBS má záujem na rýchlej smrti Rapid Life, pretože nie je zaručené, aké bude napokon definitívne rozhodnutie vo veci jej zodpovednosti za biznis model poisťovne Zdieľať

Rapid Life bola – našťastie – malá poisťovňa. Napriek tomu dnes šéf dozoru NBS tvrdí, že dokázala ťahať za nos dozor centrálnej banky a tá si tak nemohla dať rady.

Je zrejme pravda, že NBS má záujem na rýchlej smrti Rapid Life, pretože nie je zaručené, aké bude napokon definitívne rozhodnutie vo veci zodpovednosti NBS za schválenie zlého biznis modelu poisťovne. A hlavne, ako potom rozhodnú o jej finančnej zodpovednosti. Na základe doterajšieho priebehu nie je vylúčené, že NBS bude musieť naozaj vyplatiť desiatky miliónov (príp. milióny) eur za to, že pred 25 rokmi odsúhlasila (omylom alebo korupčne) pyramídový biznis model Rapid Life.

Nejasná NAKA

Tretím nevyspytateľným bodom sú finanční policajti z NAKA. Tá doteraz voči predstaviteľom Rapid Life nevzniesla obvinenie.

Opatrnosť voči krokom finančnej časti NAKA vzbudzuje kontinuita, ktorú sa jej vedeniu podarilo zachovať napriek všetkým turbulenciám, ktoré sa tu odohrali.

Od odchodu Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara došlo totiž v NAKA k výrazným zmenám. Vymenil sa šéf celej agentúry aj šéfovia dvoch z troch kľúčových útvarov -   protizločineckej a protikorupčnej jednotky. Jediným, kto veľké zemetrasenie u policajtov prežil, je šéf finančnej jednotky Bernard Slobodník, niekdajší člen Smeru-SD. Ten je vo funkcii od roku 2014. Jeho útvar sa má zaoberať najmä prípadmi podvodov s vratkami DPH a inými daňovými podvodmi a pochybnými finančnými operáciami.

V kľúčovej jednotke NAKA, ktorá má odhaľovať ekonomickú kriminalitu napojenú na politiku, sa tak zachovala kontinuita. Zdieľať

Slobodník pritom počas štyroch rokov nepriniesol výrazné výsledky, hoci NAKA mala operatívne rozrobených viacero významných prípadov. To vzbudzovalo podozrenie, že finančná jednotka NAKA má pre stranícke veci slabosť. Slobodník sa vo funkcii udržal aj po odchode Kaliňáka a Gašpara.

V kľúčovej jednotke NAKA, ktorá má odhaľovať ekonomickú kriminalitu napojenú na politiku, sa tak zachovala kontinuita. Slobodníkovi k mediálnemu tichu pomohla aj jeho spolupráca s niektorými novinármi, pre ktorých bol v nedávnych turbulentných časoch informačným zdrojom.

Hoci prípad Rapid Life už pôsobí ako ukončený smutný príbeh pre 15-tisíc niekdajších klientov, v hre stále zostáva granát definitívneho rozhodnutia na Najvyššom súde, ktorý môže mať hodnotu miliónov eur.

Príbeh mŕtvej poisťovne si preto ešte zaslúži veľmi pozorné sledovanie.

 

 

Tento článok vyšiel s Podporou s  podporou Konrad Adenauer Stiftung.

Odporúčame