Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. február 2019

Prezidentskí kandidáti o interrupciách

Šefčovič, Mistrík, Harabin, Mikloško, Čaputová, Krajniak a Chmelár odpovedajú, či by podpísali zákon, ktorý by obmedzil potraty.
Prezidentskí kandidáti o interrupciách

Prezidentským kandidátom sme položili nasledujúcu otázku: Poslanci Národnej rady SR budú na aktuálnej schôdzi rokovať aj o novele zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorú predložil poslanec Richard Vašečka. Navrhovaná legislatíva zavádza zrušenie potratu na žiadosť, zvýšenie ochrany nenarodeného postihnutého dieťaťa a zavádza ochranu matiek pred núteným potratom. V prípade schválenia tejto novely v Národnej rade by ste ako prezident/prezidentka túto novelu podpísali alebo vrátili do parlamentu? Ak by ste ju vrátili, s akými výhradami? 

Maroš Šefčovič

Veľmi si vážim ženy a viem, že rozhodnúť sa pre interrupciu je mimoriadne náročné a ide o krajné riešenie. Každá prípadná zmena zákona musí rešpektovať postavenie ženy a nevyháňať ju do takpovediac šedej zóny. Som presvedčený, že musíme nájsť spôsoby, ako podať ženám pomocnú ruku, aby k interrupciám dochádzalo v čo najmenšej miere. Budem tlačiť na to, aby každá žena dostala všetky informácie aj o iných možnostiach.

Robert Mistrík

Osobne sa domnievam, že v priemere vyjadruje konsenzus v krajine súčasná právna úprava. Navyše, situácia sa vyvíja priaznivo: počet interrupcií u nás kontinuálne klesá. Pokiaľ však tento zákon prejde absolútnou väčšinou poslancov v NR SR (76) a Ústavný súd rozhodne, že jednotlivé ustanovenia zákona sú v súlade s ústavou SR, tak takýto zákon podpíšem.  

Štefan Harabin

Môj postoj je v predmetnej veci veľmi jasný a deklaroval som to viackrát verejne. Ako človek a ako kandidát na prezidenta sa jednoznačne prikláňam na stranu ochrany života človeka a stotožňujem sa s tým, čo povedal otec Marian Kuffa, že kresťan má povinnosť podporiť akýkoľvek návrh na ochranu života. Preto aj v tomto prípade by som ako prezident SR postupoval rovnako a v súlade s týmto vyhlásením. My sa musíme zo všetkých síl brániť pred prenikaním zhubnej liberálnej agendy a právomoci prezidenta sú v tomto ohľade veľmi silné a môžem povedať, že ich mienim používať.

František Mikloško

Zákon by som, samozrejme, podpísal. Podpísal som petíciu, ktorú zorganizovali Patrik Daniška a Juraj Šúst, ktorá vyzvala poslancov, aby bol Vašečkov zákon prijatý. Jeho prijatie by som považoval za dôležitý deň pre zvýšenie ochrany ľudských práv na Slovensku. 
Od roku 1989 vedieme dlhú diskusiu o ochrane života, zákon sa odvtedy zásadne nezmenil, ale zmenila sa slovenská spoločnosť, vyrástla silná generácia mladých aj starších ľudí, ktorí pomáhajú ženám v núdzi, vedia rozmýšľať na európskej úrovni, keď treba demonštrovať, keď treba organizovať konkrétnu pomoc a byť príkladom aj pre podobné hnutia inde v Európe. Chcem sa im na tomto mieste poďakovať.

Zuzana Čaputová

Na túto otázku musím odpovedať v dvoch rovinách. Jednou rovinou je môj osobný názor a druhou rovinou je, ako by som postupovala v pozícii prezidentky. Osobne považujem status quo právnej úpravy za dostačujúci. Vnímam ako tragédiu, keď k interrupciám musí dochádzať. Sama som matkou dvoch detí, nikdy som nečelila takejto dileme, ale viem si predstaviť, že to musí byť nesmierne ťažké a zložité. Ak by som takej dileme čelila, tak si, úprimne povedané, neviem si predstaviť, že by som vznikajúci život v sebe poprela. Ide o môj osobný postoj. Zároveň si ale myslím, že keď sa žena v takto zložitej situácii ocitne, tak by nemala rozhodovať právna norma, ale zodpovednosť ženy. Čiže nie som za sprísňovanie súčasného stavu. Ako prezidentka by som ale rešpektovala ústavou daný rámec parlamentnej demokracie a rešpektovala by som rozhodnutie zákonodarcu. Keďže ide o závažnú spoločenskú tému, ktorá spoločnosť silne polarizuje, zohľadňovala by som aj to, či schváleniu zákona predchádzala široká spoločenská diskusia so zapojením odbornej i laickej verejnosti, a pokiaľ by tá absentovala, využila by som ústavou danú možnosť vrátiť úpravu parlamentu na opätovné prerokovanie.

Milan Krajniak

Budem hlasovať za Vašečkovu novelu. V prípade môjho zvolenia za prezidenta by som ju podpísal.

Inzercia

Eduard Chmelár

V prvom rade by som sa stretol s pánom poslancom a pokúsil by som sa ho presvedčiť, aby takto formulovanú novelu zákona stiahol. Rovnako by som však postupoval aj pri poslancovi, ktorý by sa pokúsil legislatívne riešiť nejaké transrodové problémy alebo niečo podobné. Dôvod je veľmi prostý. Zmena klímy stavia ľudstvo pred apokalypsu, hrozí nám jadrová vojna, 26 ľudí vlastní toľko bohatstva ako polovica obyvateľov Zeme – a my sa zaoberáme potratmi a zmenou pohlavia. To sú absurdné veci, ktoré nemôžu stáť v centre našej pozornosti.

Nechcem na Slovensku kultúrne vojny. Vždy tu budú žiť konzervatívnejší i liberálnejší ľudia, no nemusia sa nenávidieť. Mojou úlohou nie je zvyšovať napätie v spoločnosti, ale zaceľovať jej rany. Som si však vedomý toho, že na Slovensku sa vytvorila atmosféra, keď sa človek s odlišným názorom považuje za nepriateľa. Niet tu najmenšej snahy o vzájomné pochopenie, namiesto dialógu sa pestuje zákopová vojna. Ak má mať slovenská spoločnosť budúcnosť, musí sa vzdať snahy o univerzálnu zhodu na tom, čo je správne. Nepotrebujeme mať spoločný postoj na to, aby sme spolu žili v porozumení a mieri. Potrebujeme spoločnú platformu, na ktorej by mohlo existovať a spolupracovať viacero názorových prúdov. Občianska morálka si vyžaduje, aby sme pristupovali k ľuďom tak, že majú právo na vlastný názor, hoci s ním nesúhlasíme. Rozdiel medzi rešpektovaním druhého a tým, že s ním súhlasíme, má v našej demokratickej kultúre kľúčový morálny význam. Mali by sme nielen tolerovať inakosť a jedinečnosť, mali by sme si tieto vlastnosti vážiť. Spoločenská harmónia totiž nevyžaduje názorový konsenzus, ale praktický mechanizmus mierového riešenia konfliktov. Naša spoločnosť sa potrebuje efektívne koordinovať, ale nepotrebuje sa zjednotiť. Nemusíme spolu predsa vo všetkom súhlasiť, stačí, ak berieme ohľad na odlišné názory a záujmy ostatných ľudí.

Ak by som nenašiel pochopenie, musel by som takto formulovanú novelu zákona vrátiť do parlamentu. Nie však preto, že by som súhlasil s potratmi. Zažil som stratu nenarodeného dieťaťa a prežíval som to rovnako ťažko ako jeho statočná matka. Odvtedy som presvedčený, že právo človeka narodiť sa treba chrániť, že k tomu nemožno pristupovať ľahkovážne, že verejná diskusia o tejto téme by mala byť citlivejšia.

Rovnako som však presvedčený, že konečná ťarcha a možnosť rozhodnutia musí ostať na matke, že jej toto právo nemôže vziať nijaký zákonodarca. Dnešné morálne dilemy sú zložitejšie ako náboženské príkazy pochádzajúce z mladšej doby železnej. Ak by ma však poslanci svojím rozhodnutím prinútili novelu zákona odmietnuť, neurobil by som tak arogantným vetovaním bez podrobnejšieho vysvetlenia. Každé takéto rozhodnutie by som vysvetlil pred poslancami v pléne NR SR. Kultúrno-etické otázky považujem za zástupné témy sociálnych problémov.

Ak sa necháme zakaždým vlákať do tejto pasce, uniká nám podstata. Úlohou štátu nie je vybrať občanom jediný konkrétny spôsob života, ktorý by mali žiť, ale vytvoriť rovnocenné podmienky pre rozvoj každej osobnosti. Chcem, aby bola Slovenská republika štátom pre všetkých budovaná na princípoch solidarity, dialógu a mieru. Nedovoľme, aby budúcnosť tejto krajiny ohrozovali zničujúce kultúrne vojny.

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.