Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2019, 19:26

Po New Yorku chce uľahčiť potraty tesne pred narodením dieťaťa aj Virgínia

Po New Yorku chce uľahčiť potraty tesne pred narodením dieťaťa aj Virgínia

Guvernér Virgínie Ralph Northam. Foto: wikimedia.org

Ak si to matka bude po pôrode priať, môže lekár nechať novorodenca umrieť, vyhlásil guvernér Virgínie.

Týždeň po tom, čo americký štát New York schválil zákon liberalizujúci vykonanie potratu aj v poslednom štádiu tehotenstva, podobná iniciatíva prichádza z ďalšieho štátu východného pobrežia USA. V parlamente Virgínie bol predložený zákon, ktorý odstraňuje viaceré požiadavky potrebné na vykonanie potratu.

dnešný právny stav je vo Virgínii značne voľný: potrat je tu možné podstúpiť v prvom trimestri bez obmedzenia a zákrok v druhom trimestri je obmedzený len na jeho vykonanie v nemocnici s príslušnou lekárskou licenciou. V treťom trimestri je dovolený v prípadoch, ak je ohrozený život matky alebo by mohlo dôjsť k poškodeniu jej fyzického či mentálneho stavu. Žena musí k predloženiu žiadosti podstúpiť aj vykonanie ultrazvuku a niekoľko ďalších procesov. V jednotlivých štátoch USA platia takisto rôzne ďalšie obmedzenia pre potraty v neskorom štádiu tehotenstva.

Podľa nového návrhu zákona by sa potrat vykonaný v druhom trimestri tehotenstva nemusel vykonať iba v nemocnici, zrušili by sa tiež všetky žiadané sprievodné procedúry, ako napr. vykonanie ultrazvuku. Pri potrate v treťom trimestri by už viac nebolo potrebné svedectvo doterajších troch lekárov o tom, že zákrok v tomto štádiu tehotenstva je nevyhnutný na odvrátenie smrti matky alebo jej mentálneho alebo fyzického zdravia, postačoval by iba jeden lekár. Spomínané poškodenie zdravia matky by už po novom nemuselo byť ani zásadné a neodstrániteľné, ako je to doteraz. Zákon chce tiež rozšíriť počet zdravotníckych zariadení, ktorým bude umožnené vykonávanie potratov.

Gilbert sa jej pýtal, po akú hranicu tretieho trimestra tehotenstva môže lekár podľa jej návrhu vykonať potrat. Tranová mu odpovedá, že žiadny časový limit v jej návrhu nie je, teda až do 40. týždňa. Zdieľať

Rozruch v USA spôsobil videozáznam z pondelka, keď sa tento návrh prerokúval v subkomisii pri Snemovni delegátov, nižšej komore virgínskeho parlamentu. Predkladateľka návrhu demokratka Kathy Tranová počas neho odpovedala na otázky predsedajúceho republikána Todda Gilberta. Ten sa jej pýtal, po akú hranicu tretieho trimestra tehotenstva môže lekár podľa jej návrhu vykonať potrat. Tranová mu odpovedá, že žiadny časový limit v jej návrhu nie je, teda až do 40. týždňa.

Keď Gilbert naliehal, či by to bolo možné aj v momente krátko pred pôrodom, keď sa žene rozširujú pôrodné cesty, Tranová odpovedala: „Áno, môj návrh by to umožňoval.“ Následne sa Gilbert od nej snažil dostať príklad „mentálneho poškodenia“, ktoré by po novom nemuselo byť trvalé ani zásadné a ktoré by podľa jej návrhu umožňovalo vykonať potrat v treťom trimestri. Tranová mu už však na to nevedela konkrétne odpovedať.

Videozáznam z rokovania subkomisie pri Snemovni delegátov vo Virgínii. Na otázky Todda Gilberta odpovedá predkladateľka zákona Kathy Tranová a potvrdzuje, že jej zákon umožní vykonať potrat aj v poslednom týždni tehotenstva.

Publicista David French v reakcii na vzniknutú búrlivú verejnú diskusiu napísal: „Podľa znenia zákona by v podstate akékoľvek tvrdenie o zhoršení zdravotného stavu spĺňalo požiadavky tohto zákona. Úzkosť? Depresia? Bežné popôrodné prejavy? Všetky takéto veci by ospravedlnili odobratie života plne vyvinutému, úplne životaschopnému a žijúcemu nemluvniatku. Toto je infanticída a barbarstvo.“

Inzercia

David French: „Úzkosť? Depresia? Bežné popôrodné prejavy? Všetky takéto veci by ospravedlnili odobratie života plne vyvinutému, úplne životaschopnému a žijúcemu nemluvniatku. Toto je infanticída a barbarstvo.“ Zdieľať

Podobne ako v štáte New York aj vo Virgínii má návrh tohto zákona podporu guvernéra. Demokrat Ralph Northam v stredu 30. januára v rozhovore pre rozhlasovú stanicu WTOP (Washington’s Top News) odpovedal na otázku, čo sa má podľa zákona stať, ak sa žena rozhodne pre potrat až v čase predpôrodných bolestí.

Northam v odpovedi zdôraznil, že podľa neho sa takéto rozhodnutia musia urobiť medzi lekárom a matkou, štát sa do nich nemá pliesť, a doplnil: „Teda v tomto konkrétnom prípade vám presne poviem, čo sa stane: nemluvňa sa narodí; nemluvňa sa udrží v pokoji; nemluvňa sa oživí, ak si to budú matka a rodina priať, a potom bude nasledovať diskusia medzi lekármi a matkou.“ Tým v podstate odsúhlasil aj alternatívu zabitia už narodeného dieťaťa.

Rozhovor virgínskeho guvernéra Ralpha Northama pre rozhlasovú stanicu WTOP.

Republikánsky senátor Ben Sasse z Nebrasky je autorom návrhu zákona o trestoch pre lekárov, ktorí odmietnu poskytnúť lekársku starostlivosť novorodencom, ktorí prežili po neúspešnom potrate. Na rozhovor s guvernérom Northamom Sasse pre magazín National Review reagoval: „Je to morálne odporné. V priebehu pár rokov sa propotratoví fanatici posunuli od tvrdení o ‚bezpečných, legálnych a zriedkavých‘ prípadoch a hovoria už o ‚udržiavaní životnej podpory novorodencov, zatiaľ čo lekár uvažuje o ich zavraždení‘. Je mi jedno, ku ktorej strane patríte – ak nedokážete povedať, že nechať umrieť dieťa po narodení je niečo zlé, vypadnite z verejnej funkcie.“

Pre magazín Daily Caller sa k virgínskemu zákonu vyjadril prezident Trump, podľa ktorého ide o hroznú iniciatívu, a pripomenul svoj spor s Hillary Clintonovou, líderkou iniciatív za práva žien.

„Ako sa potratová loby a jej médiá postavia k šokujúcej úprimnosti delegátky Tranovej a guvernéra Northama?“ reagoval na twitteri profesor ústavného práva na Princetone Robert P. George. „Budú popierať, že nemysleli to, čo povedali. Budú hovoriť ľuďom, aby neverili, čo počujú na vlastné uši a čo vidia vlastnými očami na týchto videách. Nebude to fungovať.“

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že jej predsedníčka Ursula von der Leyenová porušila kódex správania sa členov EK, keď v spote vysielanom pred parlamentnými voľbami v Chorvátsku podporila vládne konzervatívne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách opätovne zvíťazilo. (TASR)

pred hodinou

Na Slovensku v pondelok pribudli dva nové prípady nákazy koronavírusom, otestovali 873 vzoriek. Vyliečilo sa sedem ľudí, deväť pacientov je hospitalizovaných s potvrdením ochorenia Covid-19, z toho traja sú na JIS a traja na pľúcnej ventilácii. (korona.gov.sk) 

pred hodinou

Podniky zasiahnuté krízou potrebujú od vlády výraznejšiu pomoc, než dostávali doteraz. Len tak totiž dokážu udržať zamestnanosť. Tvrdí to Klub 500, podľa ktorého pokrýva súčasná výška príspevkov len zlomok osobných nákladov zamestnanca. Zamestnávatelia preto oceňujú návrh rezortu práce na úpravu formy štátnej pomoci, ktorá by pomohla ochrániť pracovné miesta, a vyzývajú vládu, aby ho podporila. (TASR)

pred 3 hodinami

Vedenie NHL a hráčska asociácia NHLPA sa dohodli na predĺžení kolektívnej zmluvy o ďalšie štyri roky. Zároveň stanovili reštart súťaže na 1. augusta. Ročník bude pokračovať za účasti 24 tímov iba v dvoch mestách, ktorými by mali byť Edmonton a Toronto, čo však predstavitelia NHL zatiaľ oficiálne nepotvrdili. (TASR)

pred 4 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 7. júla:

  • prezidentka prijme ministra životného prostredia J. Budaja (10.00 h.)
  • začne sa 9. schôdza parlamentu (13.00 h.)
  • zasadnutie etickej komisie prokuratúry v disciplinárnom konaní proti D. Trnkovi (13.00 h.)
  • Veľká Británia si pripomína 15. výročie teroristických útokov v Londýne
pred 5 hodinami

Prezident futbalového klubu FC Barcelona Josep Bartomeu dementoval správy o možnom odchode Lionela Messiho. Hoci sa nedávno objavili špekulácie o nespokojnosti argentínskeho útočníka, podľa šéfa „blaugranas" je šťastný a v Katalánsku uzavrie svoju kariéru. (TASR)