Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2019, 14:42

Europoslankyňa Anna Záborská odchádza z KDH (aktualizované)

Europoslankyňa Anna Záborská odchádza z KDH (aktualizované)

FOTO TASR – Michal Svítok

Záborská vystupuje z hnutia po 30 rokoch členstva.

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská končí v KDH. 

Záborská dnes oznámila, že cez víkend písomne informovala predsedu klubu KDH, v ktorom bola doteraz členkou hnutia, že sa s okamžitou účinnosťou vzdáva svojho členstva.

„Po zrelom uvážení som sa rozhodla po 30 rokoch členstva vystúpiť z KDH. Nebolo to ľahké rozhodnutie, pretože projekt KDH som považovala za svoje životné poslanie,“  uviedla vo vyhlásení, v ktorom sa obracia na členov KDH.

„Rozumiem, že mnohí z vás budú prekvapení. Chápem, že niektorí mi to budú zazlievať, zatiaľ čo iným to možno bude aj ľúto. Avšak verím, že vzhľadom na naše dlhodobé priateľstvo sa ma pokúsite pochopiť.

Poznáte ma a viete, že dobro a správne smerovanie strany boli pre mňa vždy prioritou, a kedykoľvek som s jej smerovaním nesúhlasila, snažila som sa problémy riešiť vo vnútrostraníckej diskusii,“ vysvetľuje dôvody odchodu.

„Taktiež verím, že zdieľate môj pohľad, že strana založená na kresťansko-demokratických princípoch by mala byť okrem iného otvorená takejto diskusii a rešpektovať iný názor,“ dodala Záborská s tým, že verí, že v KDH aj mimo neho je mnoho ľudí s podobným názorom, ktorí sú pripravení pokračovať v boji za hodnoty kresťanstva a demokracie.

Uprednostnila osobný záujem, reaguje hnutie

KDH v reakcii na dnešné vyhlásenie Záborskej označilo za paradoxné, že sa europoslankyňa odhodlala k takémuto kroku práve v týždni modlitieb za jednotu kresťanov.

„Je nám to ľúto a prajeme jej všetko dobré v osobnom živote. Zároveň jej chceme poďakovať za všetko dobré, čo pre KDH počas svojho dlhoročného pôsobenia urobila. KDH umožnilo pani Záborskej, aby bola viac ako 20 rokov v národnom a európskom parlamente. Keďže však predpokladáme, že sa mieni ďalej politicky angažovať, takéto konanie považujeme za trieštenie politickej scény a rozbíjanie hlasov kresťanských voličov, ktorých jednotu v súčasnosti Slovensko veľmi potrebuje,“ uviedol hovorca hnutia Stano Župa.

Inzercia

Podľa jeho slov uprednostniť osobný záujem kandidovať pred záujmom celku a jednoty kresťanských a konzervatívnych voličov je nezodpovedné a sebecké.

V spore s Hlinom

Dlhoročná europoslankyňa a dcéra spoluzakladateľa KDH Antona Neuwirtha bola už dlhšie v spore s predsedom hnutia Alojzom Hlinom.

Vlani vo februári na neho podala návrh na disciplinárne stíhanie za porušenie stanov hnutia. Vyčítala mu spôsob komunikácie o návrhoch na úpravu názvu hnutia a stanov. Na sneme vo voľbách predsedu hnutia podporovala Hlinovho protikandidáta poslanca Richarda Vašečku. 

Záborská tiež kritizovala Hlinom presadenú zásadu, ktorá hovorí, že trikrát po sebe zvolený kandidát hnutia už nemôže v ďalších voľbách kandidovať. Týka sa to tak poslancov Národnej rady, ako aj kandidátov do Európskeho parlamentu.

V tohtoročných eurovoľbách by tak Záborská do europarlamentu za KDH kandidovať nemohla. 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Štátnymi tajomníkmi Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa stali poslanci Vladimír Ledecký a Marek Antal (obaja Za ľudí). Ich nástupkyňami v parlamente budú Andrea Letanovská a Miriam Šuteková. Poslanecký klub Za ľudí má 12 členov. (TASR)

pred 2 hodinami

Na hokejovom sústredení na Orave sa 12 detí nakazilo koronavírusom. Možným zdrojom nákazy mohli byť dvaja tréneri z Prahy, ktorí sa o mladých športovcov starali. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne eviduje v okresoch Tvrdošín a Námestovo celkovo 18 pozitívnych výsledkov testovania. (MY, TASR)

pred 5 hodinami

Na Slovensku v piatok pribudlo 29 nakazených koronavírusom, otestovali 2 216 vzoriek. Nikto nezomrel ani sa nevyliečil, s ochorením COVID-19 je hospitalizovaných päť ľudí, z toho dvaja sú na JIS a jeden na pľúcnej ventilácii. Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 13. (korona.gov.sk)

pred 6 hodinami

Bývalého francúzskeho premiéra Édouarda Philippa a ďalších dvoch ministrov budú vyšetrovať pre pochybnosti o spôsobe, akým pristupovali ku koronavírusovej pandémii. Philippe pritom len v piatok podal aj s celou svojou vládou demisiu. Vo funkcii ho nahradil Jean Castex, ktorý je jedným z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. (TASR)