Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. január 2019

Svoje poslanie vidím v zmene vlády

Rozhovor s Veronikou Remišovou o tom, prečo nekandiduje za prezidentku.
Svoje poslanie vidím v zmene vlády

Vaše meno sa v súvislosti s prezidentskou kandidatúrou dlhší čas spomínalo. Čo sú hlavné dôvody toho, že ste sa nakoniec rozhodli nekandidovať? 

Rozhodla som sa angažovať v politike s jediným cieľom, aby Slovensko bolo štátom bez korupcie, kde spravodlivosť a zákon platí pre každého rovnako a ľudia za svoje dane dostanú dobré služby. Úrad prezidenta si vážim, no prezident zo svojej pozície nemôže zabezpečiť ani výkon spravodlivosti, ani lepšie fungovanie štátu, ani účinne potláčať korupciu.

Ústava mu na to nedáva právomoci. Toto je možné dosiahnuť jedine zmenou v nových parlamentných voľbách a nastolením novej vlády. Toto je pre mňa poslanie, s ktorým som ja do politiky išla. K tomu chcem motivovať aj ostatných, pretože podpora občanov je veľmi dôležitá, aby sme na tejto spoločnej ceste došli do cieľa, ktorým je spravodlivé a prosperujúce Slovensko.

Igor Matovič stále hovorí o tom, že do prezidentských volieb by mal ísť spoločný opozičný kandidát. Považujete to vzhľadom na vyjadrenia Mikloška a Čaputovej za reálne? 

Faktom je, že v roku 2004 o druhom kole rozhodlo menej ako 4 000 hlasov, kvôli ktorým si Slováci museli voliť medzi Gašparovičom a Mečiarom. Stačilo, aby si za jeden stôl sadli vtedajší traja slušní kandidáti – F. Mikloško, M. Bútora a E. Kukan a nejako sa dohodli. Nedohodli sa, teraz hrozí, že sa podobná situácia zopakuje. Kandidáti túto hrozbu zľahčujú, strana Progresívne Slovensko dokonca tvrdí, že snažiť sa o jedného kandidáta je „strelené“ vzhľadom na to, že kandiduje aj Maroš Šefčovič zo Smeru.

Takýto postoj je pre mňa nepochopiteľný. Som presvedčená, že ak sa pán Šefčovič stane prezidentom Slovenskej republiky, tak Roberta Fica na Ústavný súd vymenuje. Dokonca som presvedčená, že ho vymenuje aj za predsedu Ústavného súdu. A to je pre Slovensko a pre uplatňovanie spravodlivosti veľká hrozba. Mrzí ma, že niektorí kandidáti a ich politické strany uprednostňujú stranícke a osobné záujmy nad záujmom Slovenska. Takáto politika Slovensku pozitívnu zmenu neprinesie.

Inzercia

Koho vy osobne považujete za najlepšieho prezidentského kandidáta?

V tomto okamihu nevieme, či sa traja kandidáti dokážu dohodnúť, preto je zbytočné hovoriť o konkrétnom mene. Je však dôležité, aby bol prezidentom človek, ktorý svojím príkladom dokáže inšpirovať ostatných, je morálnou autoritou, vie spájať konzervatívne aj liberálne spektrum voličov, je nadstranícky a vždy sa postaví na stranu pravdy.

Igor Matovič v rozhovore pre Denník N naznačil možnosť, že niektorí politici OĽaNO môžu podporiť aj iného kandidáta ako toho, ktorého odporučí hnutie. Je takýto scenár možný? Ak áno, viete si predstaviť, že by ste napríklad vy verejne podporili Františka Mikloška?   

 Diskusia v rámci hnutia o tom, koho podporíme, stále prebieha, takže všetky možnosti sú otvorené.

Foto: Andrej Lojan

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Ako von z britského chaosu

Ako von z britského chaosu

Posledné dva dni v Británii priniesli chaos aj naliehavú potrebu dohody naprieč politickým spektrom, ak sa chcú Briti vyhnúť neriadenému odchodu z Únie. Je to však vôbec možné?