Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. január 2019

Búrka vo Fontáne di Trevi

V Ríme sa odohrala bitka o to, komu majú patriť mince z najslávnejšej fontány sveta.
Búrka vo Fontáne di Trevi

Foto: Pavol Rábara

Legenda hovorí jasne. Treba sa postaviť chrbtom k fontáne, zavrieť oči a vhodiť za seba mincu. Keď kovový peniaz dopadne na dno, máte zaručené, že do Večného mesta sa o rok vrátite. 

Realita je trochu iná. Jediná istota je, že mince z fontány pracovníci vodárenskej firmy povysávajú a zabalia do igelitov. Potom idú na charitu. 

Denne tam hodíme 4 000 eur

Práve otázka, komu by mal patriť „výlov“ z Fontány di Trevi, sa stala posledné dni veľkou témou v hlavnom meste Talianska. 

Od roku 2001 platí, že mesto sa vzdáva mincí z fontány a venuje ich organizácii Caritas, ktorú založil kňaz Luigi Di Liegro. Ide o charitu v správe diecézy. V Ríme je hlavnou nositeľkou starostlivosti o najchudobnejších, bezdomovcov, mnohých Rómov a ďalších skupín. 

Polemiku uplynulé dni spôsobila správa, že charita o tieto peniaze príde. Rímsky magistrát totiž schválil v závere minulého roka nariadenie, podľa ktorého by finančný obnos z fontány šiel radnici, ktorá ho použije na sociálne a kultúrne projekty, prípadne starostlivosť o pamiatky. 

Ako poznamenal denník Corriere della Sera, zo schváleného nariadenia pritom nebolo veľmi jasné, akým spôsobom sa bude narábať s vylovenými peniazmi. Zmena pravidiel mala nastať od 1. apríla. Samozrejme, okamžite sa objavili komentáre, že je to veľmi nepodarený žart. 

Nejde pritom vôbec o zanedbateľnú čiastku. Do barokovej fontány vhodia turisti denne približne štyritisíc eur. Za rok 2018 to bolo približne 1,5 milióna eur, čo zodpovedá sume aj za ostatné roky. 

Výťažok zo slávnej fontány tvorí podľa magazínu Tablet asi 15 percent ročného príjmu organizácie Caritas. Pravdou však je, že tieto financie by sa hodili aj starostke Ríma Virginii Raggiovej. Talianske hlavné mesto sa borí s dlhom na úrovni niekoľkých miliárd eur. 

Mince z Fontány di Trevi sa zbierajú dvomi spôsobmi. Buď sa vysávajú priamo z vody, alebo sa pri vypustení fontány za sucha zametajú. 

Inzercia


Hladina opäť pokojná

Správa o tom, že mince z fontány by už nemali ísť na najchudobnejších, vyvolala prudké reakcie nielen zo strany cirkvi. 

Niektorí novinári utekali s kamerami k fontáne a pýtali sa turistov i Talianov, komu by peniaze radšej venovali – samospráve alebo charite. Výsledok nereprezentatívnej ankety bol jasný. 

Znepokojenie vyjadril aj riaditeľ Caritas Benoni Ambarus. „Dúfame, že budeme môcť byť naďalej vďační miliónom turistom, ktorí vytvorili vlnu solidarity vhodením mince do fontány,“ povedal Ambarus vo Vatikánskom rozhlase. 

Situácia bola taká vážna, že hladinu vo fontáne sa snažila upokojiť samotná starostka Raggiová. Na pondelok zvolala stretnutie, aby sa celá polemika ujasnila. Na záver oznámila, že nič sa meniť nebude a že vraj nariadenie z decembra bol len zle pochopený administratívny krok. 

„Nikto nechcel nikdy diecézu pripraviť o tieto zdroje. Caritas a tisícky osôb v starostlivosti jej pracovníkov môžu zostať pokojné. Osobne garantujem, že o tento príspevok neprídu,“ vyhlásila starostka. 

Raggiová zároveň ujasnila, aký osud čaká utopené mince po technickej stránke. Úlohou spoločnosti Acea, ktorá poskytuje aj vodárenské služby, bude naďalej peniaze zozbierať a spočítať. Za tieto služby si Acea nechá zhruba dvetisíc eur a zvyšok sa zadokumentuje a pôjde diecéznej charite. 

Dobrou správou pre Caritas je, že po novom by mala dostať aj mince z ostatných fontán v Ríme. Ročne ide o približne 200-tisíc eur. Fontána di Trevi


Patrí medzi najslávnejšie a najkrajšie fontány na svete. Vyrástla na mieste, kde viedol za antických čias aquadukt na jeden z rímskych vŕškov – Kvirinál. V polovici aquaduktu bola už v stredoveku jednoduchá fontána s tromi tryskami a tromi nádržami. V roku 1410 sa prvýkrát objavuje grafický náčrt slávnej fontány, no po jej finálnu podobu musí prejsť ešte veľa rokov, pápežov a architektov. Dokončená bola za pápeža Klementa XIII. v roku 1762. 

Travertínový skvost preslávila aj kinematografia. Legendy o vhodení mincí podporila oskarová snímka Three Coins in the Fountain (1954), nehovoriac o najslávnejšom kúpaní vo fontáne v podaní Anity Ekberg a Marcella Mastroianniho v La dolce vita (1960).

V najznámejšej rímskej fontáne sa však nekúpu len filmové hviezdy. Pre mince na dne si do nej občas vlezú aj drzí zlodejíčkovia. 

Foto: it.wikipedia.org

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.