Pápež František: naozaj je až taký pokrokový?

Pre tých, ktorí cirkev dosiaľ videli len optikou svojich predsudkov, môžu byť Františkove slová o evolúcii a veľkom tresku naozaj priekopnícke. Aj keď na hodinách náboženstva sa o tom deti učia už pekných pár rokov.

Pápež František uznal evolúciu aj veľký tresk: Boh nie je kúzelník. Titulok na stránke jedného mienkotvorného média pritiahol pozornosť 65 000 ľudí. Vďaka tomu sa článok stal najčítanejším vo svojej sekcii za posledných 24 hodín.

Text vyvolal ohlasy i medzi čitateľmi, ktorí sa zapojili do diskusie. Ak by si chcel nezainteresovaný človek vytvoriť mienku o dôležitosti pápežovho výroku len na základe diskusného fóra, zrejme by dospel k záveru, že František definitívne naštrbil dvetisícročnú vierouku. Popri „zasvätenom“ objasňovaní veľkého tresku sa totiž vynímali najmä príspevky stavajúce pápeža div nie do roly revolucionára.

Nie žeby človek nechcel uznať množstvo kvalít súčasného Svätého Otca, no dalo by sa diskutovať o tom, či medzi ne radiť i jeho názorovú pokrokovosť.

"Možno sú v skutočnosti zastarené len predsudky a predpojatosť, s akými sa mnohí dokážu na cirkev pozerať. Možno vďaka Františkovi nastane aj v tomto smere evolúcia."

Zdieľať

Predsa len, o zlučiteľnosti evolúcie a kresťanskej vierouky sa na hodinách náboženstva učia deti už pekných pár rokov.

V rámci oficiálneho cirkevného učenia nejde o nič objavné. Objavom je však pápež, ktorý dokáže i nekresťanskú verejnosť konfrontovať s cirkevnými postojmi k mnohým otázkam. A pre tých, ktorí cirkev dosiaľ videli len cez optiku svojich predsudkov, môžu byť jeho slová naozaj priekopnícke.

Je však otázne, či daný článok – a články jemu podobné – chápať ako svedectvo o pokrokoch cirkvi, alebo skôr ako vysvedčenie muža, ktorý po krokoch vyvádza masy ľudí z predsudkov voči úradu, ktorý zastupuje. Lebo hoci mediálna prizma hlása, že cirkev je zastaraná a pápež pokrokový, možno je to inak.

Možno sú v skutočnosti zastarené len predsudky a predpojatosť, s akými sa mnohí dokážu ešte i dnes na cirkev pozerať.

Možno vďaka Františkovi nastane aj v tomto smere evolúcia.

Mária Bilá
Autorka je študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Ilustračné foto: wikimedia.org (Jeffrey Bruno, licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo