Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
31. október 2014

Pápež František: naozaj je až taký pokrokový?

Pre tých, ktorí cirkev dosiaľ videli len optikou svojich predsudkov, môžu byť Františkove slová o evolúcii a veľkom tresku naozaj priekopnícke. Aj keď na hodinách náboženstva sa o tom deti učia už pekných pár rokov. frantisek-text.jpg Pápež František uznal evolúciu a...

Pápež František: naozaj je až taký pokrokový?

Pre tých, ktorí cirkev dosiaľ videli len optikou svojich predsudkov, môžu byť Františkove slová o evolúcii a veľkom tresku naozaj priekopnícke. Aj keď na hodinách náboženstva sa o tom deti učia už pekných pár rokov.

Pápež František uznal evolúciu aj veľký tresk: Boh nie je kúzelník. Titulok na stránke jedného mienkotvorného média pritiahol pozornosť 65 000 ľudí. Vďaka tomu sa článok stal najčítanejším vo svojej sekcii za posledných 24 hodín.

Text vyvolal ohlasy i medzi čitateľmi, ktorí sa zapojili do diskusie. Ak by si chcel nezainteresovaný človek vytvoriť mienku o dôležitosti pápežovho výroku len na základe diskusného fóra, zrejme by dospel k záveru, že František definitívne naštrbil dvetisícročnú vierouku. Popri „zasvätenom“ objasňovaní veľkého tresku sa totiž vynímali najmä príspevky stavajúce pápeža div nie do roly revolucionára.

Nie žeby človek nechcel uznať množstvo kvalít súčasného Svätého Otca, no dalo by sa diskutovať o tom, či medzi ne radiť i jeho názorovú pokrokovosť.

"Možno sú v skutočnosti zastarené len predsudky a predpojatosť, s akými sa mnohí dokážu na cirkev pozerať. Možno vďaka Františkovi nastane aj v tomto smere evolúcia."

Zdieľať

Predsa len, o zlučiteľnosti evolúcie a kresťanskej vierouky sa na hodinách náboženstva učia deti už pekných pár rokov.

Inzercia

V rámci oficiálneho cirkevného učenia nejde o nič objavné. Objavom je však pápež, ktorý dokáže i nekresťanskú verejnosť konfrontovať s cirkevnými postojmi k mnohým otázkam. A pre tých, ktorí cirkev dosiaľ videli len cez optiku svojich predsudkov, môžu byť jeho slová naozaj priekopnícke.

Je však otázne, či daný článok – a články jemu podobné – chápať ako svedectvo o pokrokoch cirkvi, alebo skôr ako vysvedčenie muža, ktorý po krokoch vyvádza masy ľudí z predsudkov voči úradu, ktorý zastupuje. Lebo hoci mediálna prizma hlása, že cirkev je zastaraná a pápež pokrokový, možno je to inak.

Možno sú v skutočnosti zastarené len predsudky a predpojatosť, s akými sa mnohí dokážu ešte i dnes na cirkev pozerať.

Možno vďaka Františkovi nastane aj v tomto smere evolúcia.

Mária Bilá
Autorka je študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Ilustračné foto: wikimedia.org (Jeffrey Bruno, licencia CC)

Odporúčame

Naozaj sú evolúcia a viera nezmieriteľné?

Naozaj sú evolúcia a viera nezmieriteľné?

„Pravda nemôže protirečiť pravde,“ učil pápež Lev XIII. a aj celá katolícka Cirkev takto pristupuje k vede a k Božiemu zjaveniu. Ani jedna vedecká pravda neprotirečí Božiemu slovu. Ak je svet prírody stvorením všemohúceho Boha a zrkadlom jeho prítomnosti, musí byť v súlade s tým, čo Boh o sebe a o ...

Na Ficovo „zadarmo“ sa poskladáme všetci

Na Ficovo „zadarmo“ sa poskladáme všetci

Výročie Novembera a Ficov nezmyselný sľub, že vlaky budú pre študentov a dôchodcov zadarmo, sa blíži. vlaky_zadarmo2.jpg Na cestovanie vo vlaku zadarmo pre študentov a dôchodcov doplatia najmä tí obyvatelia, ktorí sú odkázaní na dopravu autobusom. Ale aj tí, ktorí ní...

Záver zo synody: premrhané príležitosti

Záver zo synody: premrhané príležitosti

Správ o tom, čo sa udialo minulý týždeň v Ríme, bolo už toľko, že sa v súvislosti so synodou pokúsim o malý myšlienkový experiment: synod2.jpg 1) Predstavme si, že miesto rozhodnutia neoznamovať jadro každodenných príhovorov synodálnych otcov, by Vatikán zachoval bež...