Kresťania by mali zviesť dva zápasy naraz (anketa Môj rok)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťania by mali zviesť dva zápasy naraz (anketa Môj rok)

Juraj Šúst. Foto: hanusovedni.sk

Odkaz uplynulého roku podľa Juraja Šústa.

Rok 2018 vidím ako rok rozporov o smerovanie Slovenska. Je to rok, keď námestia odmietli cynizmus, korupciu a mafiánske praktiky v politike, a zdá sa, že tlak ulice v niečom naozaj oslabil snahy okato zneužívať politickú moc. Zároveň však hlas z námestí povedal iba veľmi málo o tom, kam by sa slovenská politika po tom, čo z nej eliminujeme vyššie uvedené neresti, mala uberať – ako keby to bolo už dávno rozhodnuté a všetkým jasné, ako keby viac neexistovali ideové zápasy o charakter a dušu Slovenska a Európy a jedinou akceptovateľnou odpoveďou by ostal liberalizmus.

Ako keby už neexistoval zápas o spravodlivosť, východiská demokracie a ciele politiky a celý politický spor by sa dal zredukovať na boj zástancov a protivníkov demokracie, respektíve na boj Západu proti Východu.

Ideový spor, minimálne medzi liberalizmom a konzervativizmom, v jadre európskej a aj slovenskej kultúry však existuje. A hoci sa mu počas roka 2018 nedostávalo mediálneho priestoru, je v niečom ešte závažnejší a dôležitejší ako spor, ktorý je aktuálne v popredí.  Existujú totiž aj iné politické hriechy okrem vyššie spomenutých. Tie prvé sú skôr telesné, materiálne, také ľudové: urvať si čo najviac pre seba, obohatiť sa, užívať si zbohatlícky status a v tom najhoršom variante sa neštítiť ani mafiánskych praktík.

Ale sú aj hriechy úspešných a sebavedomých, ktoré pramenia z pocitu vlastnej dôležitosti a pýchy, z pocitu nenahraditeľnosti a dejinného poslania a ktorých ambíciou nie je sa obohatiť, ale vytvoriť novú spoločnosť a nového človeka. Hriechmi tejto skupiny sú odmietanie dôležitosti histórie a tradície, odmietanie objektívnej morálky nezávislej od vôle jednotlivca, odmietanie náboženstva a osobitne kresťanstva ako chrbtovej kosti našej kultúry a civilizácie.

Aj tento druhý ideový spor má svoje frontové línie. Svojho času to bol zápas o zmienke o Bohu v európskej ústave alebo o práve zobrazovať náboženské symboly na verejnosti, dnes je to spor o Istanbulský dohovor a chápanie muža, ženy, manželstva a rodiny, spor o vzťah islamu k európskej kultúre, osobitne v kontexte migrácie, spor o ľudské práva a obranu práva na život pre všetkých – vrátane nenarodených, spor o dejiny a dôležitosť kresťanstva na formovanie našej identity.

Tieto zápasy nie sú okrajové, naopak, sú podstatné, akokoľvek ich politici, novinári či aktivisti potláčajú, karikujú, zneužívajú alebo im iba jednoducho nerozumejú. Lebo čo osoží funkčný štát, ak poprieme ľudskú dôstojnosť či zabudneme na našu identitu? Čo nám budú platné funkčná štátna správa, dokončené diaľnice, nové nemocnice a školy, viac zelene v mestách a poctivé bratislavské rožky, ak pritom zrelativizujeme a poprieme základné princípy ľudskej prirodzenosti, odcudzíme sa jeden druhému a pošliapeme ľudské práva tých ľudí, ktorí sa nezmestia do privilegovanej skupiny? Zápas o kultúrnosť a identitu Slovenska je podmienkou a východiskom pre serióznu snahu o spravodlivú spoločnosť. Zároveň je pálčivou výzvou, ktorú nemôže naplniť štylizovanie sa liberalizmu do roly architekta politického poriadku a policajta v jednom. 

A akú rolu v týchto dvoch zápasoch majú zohrávať konzervatívci a konzervatívni kresťania? V prvom rade, nemali by sa vzdať ani jedného z týchto zápasov. Mali by byť hlasom tak proti korupcii, ako aj proti kriveniu ľudskej prirodzenosti, popieraniu Boha v kultúre a verejnom živote či potieraniu ľudských práv nenarodených, starých, chorých a ľudí na úteku, aj keby ich za to označovali za populistov, bigotných fanatikov či užitočných nahrávačov politickým súperom EÚ.

Zároveň by im malo byť jasné, že ten druhý spor o povahu kultúry je ešte závažnejší ako ten prvý, akokoľvek ho liberálne médiá odsúvajú zo zorného poľa, pretože je sporom o podstatu človeka. A preto ho nikdy nemožno uzátvorkovať či obetovať v záujme kariérneho či politického úspechu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo