AD: Po troch rokoch potrebujeme opäť spraviť silné gesto

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
AD: Po troch rokoch potrebujeme opäť spraviť silné gesto

Matka piatich detí Asia Bibi je zadržiavaná už sedem rokov. Foto – christiansinpakistan.com

Poslankyňa Anna Verešová, predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, reaguje na článok Fera Múčku.

Veľmi ma zaujal článok Fera Múčku na portáli postoj.sk, v ktorom sa zaoberá situáciou pakistanskej kresťanky Asie Bibi. Teším sa, že práve Postoj sa tejto téme venuje ako jedno z mála médií.

Súhlasím s autorom, že kresťanské inštitúcie by mali tlačiť na to, aby Slovensko ponúklo pomoc rodine Asie Bibi a aj ostatným ľuďom, ktorí sú kvôli nej v nebezpečenstve. Rada by som doplnila niekoľko dôležitých informácií, ktoré sa zatiaľ málo dostali do médií.

Ako predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny som už na začiatku novembra listom vyzvala ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby zapojil Slovensko do medzinárodného úsilia o záchranu Asie Bibi.

Navrhla som mu, aby Asii a jej blízkym ponúkol možnosť uchádzať sa o azyl v SR. Minister Lajčák mi odpovedal, že jeho rezort jej prípad dlhodobo sleduje a že uvítal rozhodnutie Najvyššieho súdu Pakistanu z 30. októbra o jej oslobodení. Hoci priznal „výrazný ľudský rozmer“ príbehu tejto kresťanky, viac ju a jej budúcnosť v odpovedi nespomenul.

Ostatné informácie sa už týkali všeobecných konštatovaní o tom, že „ochrana a podpora náboženskej slobody patrí k prioritným témam prebiehajúceho členstva Slovenskej republiky v rade OSN pre ľudské práva“ atď.

Priznám sa, odpoveď ministra Lajčáka ma sklamala. Na konkrétnu výzvu odpovedal v podstate všeobecnými frázami. Na druhej strane, ten istý minister Lajčák stavil už o pár dní všetko, dokonca aj svoje ministerské kreslo, na prijatie Globálneho paktu OSN o migrácii.

Áno, ako píše Fero Múčka, niet dôvodu, aby Slovensko nemohlo byť krajinou, ktorá by poskytla útočisko nielen samotnej Asii a jej rodine, ale všetkým prenasledovaným ľuďom z tohto prípadu.

Bez veľkého marketingu, bitia sa do pŕs a politickej reklamy.

Preto spoločne zatlačme na vládu, aby Slovensko týmto prenasledovaným ľuďom ponúklo praktickú, hoci aj tichú pomoc, nielen silné gestá. Veď reči o pripravenosti ostanú iba rečami, ak im neposkytneme to, čo v tejto chvíli potrebujú – teda ochranu, podporu a prístrešie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo