Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. 10. 2018, 07:54

Budem druhý Gašparovič

Ako by sa mohol stať Andrej Danko prezidentom.
Budem druhý Gašparovič

Foto: Pavol Zachar/TASR

O kandidatúre predsedu SNS Andreja Danka sa špekuluje už dlhšie, po včerajšku už na nástenku možno vystrihnúť prvý výrok:

„Ja osobne si myslím, že pán predseda má veľkú úlohu v SNS. Ale keby bola iná situácia, ktorá by nejakým spôsobom toto vyžadovala, tak by som s tým musel súhlasiť aj to podporiť,“ povedal Anton Hrnko, Dankov podpredseda, v relácii Na telo na Markíze. Balónik je v povetrí.

Danko sa kuloárne usiluje o prezidentský post už dlhšie, ponúka sa ako druhý Gašparovič, formálne nesmerácky kandidát, ktorý by bol voči Smeru ústretový, spriatelený prezident v čase, ktorý Smeru nepraje. Ak by nemal Smer vlastného kandidáta, Dr. Danko by to zvládol zastúpiť – ako svojho času Dr. Gašparovič.

Najväčšou výhodou tohto scenára je, ako Danko vie, že každý smerák pod slnkom sa desí druhého prezidentského kola. Druhé kolo bude totiž referendom o Smere a nech tam bude hocikto, ľudia budú vedľa neho celú kampaň vidieť Fica s Kaliňákom. Platí to aj pre ministra Lajčáka. (Z kuloárov počuť, že ak by predsa len kandidoval, chcel by byť po voľbách komisárom v Bruseli, ako istotu.)

Smer proti zvyšku sveta je presne tá kampaň, akú potrebuje opozícia rok pred voľbami – bude schopná zjednotiť sa za hocikým, len aby porazila Fica alebo jeho človeka. Povinným predpokladom je, že v druhom kole nebude s kandidátom Smeru nejaký Irokéz, čo sa zdá byť nepravdepodobné.

Keďže tohto scenára sa každý smerák desí, s ponukou prichádza Andrej Danko: Milí kolegovia, nemusíte mať svojho straníckeho kandidáta, môžete mať mňa. Ako v roku 2004, keď bol dobrý aj Ivan Gašparovič. Do druhého kola postúpil s Mečiarom, tam ho porazil, Kukan, Mikloško, Bútora a Schuster skončili v prvom kole. Alebo v roku 2009, keď Gašparovič post obhájil s Ivetou Radičovou.

Má to však aj svoje Ale.

Danko má podobnú rétorickú a intelektuálnu výbavu ako Gašparovič, mentálne a politicky je však trochu inde. Na Gašparoviča sa dalo spoľahnúť, nemal stranu (HZD sa nedokázala dostať do parlamentu), mocenské záujmy mali len obmedzene personálny charakter.

Danko je horší prípad.

SNS je dnes (spolu s Matovičovou a Kotlebovou stranou) príkladom strany, kde predseda rozhoduje o všetkom. Lenže SNS nie je len strana, je to podivuhodná idea, ktorá môže prežiť, aj keď by majiteľ firmy odišiel (na rozdiel od Matovičovej a Kotlebovej strany). Ak sa dokázal značky chopiť Danko, dokáže sa aj niekto iný.

Danko nie je druhý Gašparovič, chcel by sa tak tváriť, ale nie je ním. SNS s jeho odchodom nezanikne a voliči SNS automaticky neprejdú do Smeru. Po druhé, Danko vyrobil Ficovi a Pellegrinimu pri vládnutí väčšie starosti ako Bugár alebo ktorýkoľvek líder opozície. Ak by bol od Smeru nezávislý aj mocensky, nikto nedokáže predpokladať, ako sa bude správať. Po tretie, Dr. Danko nie je Dr. Gašparovič ani profesne. Ani jeden z nich žiadny veľký právnik nie je, ale jeden to dokázal zakrývať a falšovať a druhý ani to nie.

Smer potrebuje vlastného kandidáta, vlastnú kampaň, aby popularizoval stranu a ukázal voličom, že sa za Fica nemusia hanbiť a tak trochu sa pripraviť na odchod do opozície.  

Scenár Gašparovič, pardon Danko, môže byť aktuálny len v naozaj bezvýchodiskovej situácii. Ako hrať oko a mať 17 na ruke.

Andrej Danko je zvláštny kandidát. V istom zmysle najmenej prezidentský zo všetkých (Irokézov nechajme za čiarou): jeho slovo nemá váhu, jeho politike chýba línia a vypočítavosť, jediné, čo mu nechýba, je ambícia. Mikrofón ale speváka nerobí. Danko by zahanboval a strápňoval krajinu, jeho odchod zo SNS by znamenal chaos aj pre jeho stranu a ďalšiu nevypočítateľnosť pre Fica, Smer a vládu.

Skrátka, za istých špeciálnych podmienok ideálny kandidát, ako vraví Hrnko: „(...) keby bola iná situácia, ktorá by nejakým spôsobom toto vyžadovala, tak by som s tým musel súhlasiť aj to podporiť.“ Myslím, že na kandidáta Smeru sa treba pozerať aj s týmto pozadím.

Odporúčame