Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. 07. 2017, 22:51

Najzvláštnejší kút Talianska

Dovolenka bez rezortov a bez all inclusive. Puglia sa necíti byť úplne talianskym krajom, skrýva v sebe desiatky mikrokozmov.
Najzvláštnejší kút Talianska

Mestečko Vieste na kraji národného parku Gargano. Foto – flickr.com/Luca Cipri

Ďaleko od Benátok, Ríma, Sicílie. Geograficky aj atmosférou. Aj súčasť Talianska, aj nie. Historicky katolícke, ale so silnou pravoslávnou črtou.

Puglia (po našom Apúlia) je jeden z dvadsiatich talianskych regiónov. Je to úzky pás od opätku po ostrohu čižmy. Má štyri milióny obyvateľov, rozlohou je menšia ako polovica Slovenska a jej bohatá história siaha do ďalekého dávnoveku. Hlavné mesto je Bari.

Puglia nemá takú jasnú svojskú regionálnu identitu ako iné talianske kraje, napr. Sicília, Kalábria či Toskánsko, Lazio, alebo Lombardia. Puglia je iná, nesúrodejšia, identita sa tam odvíja takmer výhradne od jednotlivých miest. Niektoré z nich dokonca žiadajú oddelenie od Puglie a pripojenie k susedným regiónom. Puglia nemala ani „poriadnu“ konsolidovanú mafiu ako Sicília, Kalábria či Neapol, ktorý by sa hrala na regionálnu samosprávnu spoločenskú štruktúru, ako tie vyššie spomínané.

Územie Puglie si prešlo mnohými epochami. Bola kolonizovaná gréckymi kmeňmi, Byzantíncami, ale i Saracénmi (Bari bolo v deviatom storočí krátko emirátom), vystriedali sa tam španielski, nemeckí, francúzski vladári, nehovoriac o (dnes už) talianskych dobyvateľoch, najmä Sicílčanoch.

Niečo pre jazykofilov

Pozostatkom toho je neuveriteľná jazyková diverzita v regióne. Dialekty, pod ktorými u nás chápeme niečo ako rozdiel medzi šarištinou a záhoráčtinou, sú tam kompletne odlišnými jazykovými štruktúrami.

Napríklad v mestečku Grecia Salentina ešte dnes mnohí obyvatelia aktívne hovoria špecifickou starou gréčtinou, ktorá sa tam uchovala dva a pol tisíca rokov. Neďaleko od neho však už miestny dialekt pripomína skôr sicílčinu, inde španielčinu či niečo z germánskej alebo frankofónnej jazykovej skupiny. Na inom mieste je to pre nás neidentifikovateľná neitalická zmes. A tieto rozdiely nájdete medzi oblasťami vzdialenými len desiatky kilometrov od seba.

Iste, dnes už takmer všetci hovoria aj taliansky, ale pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi nebolo nevídané, že si starší ľudia, náhodne sa stretnúci napríklad na trhoch v Bari, nerozumeli. A aj dnes, ak sa na verejných miestach dobre započúvate, najlepšie do dialógu dôchodcov, budete môcť počuť reči, ktoré vám zďaleka nebudú pripomínať taliančinu.

Poznámka pre čitateľov, ktorí taliansky hovoria – v tomto regióne budete môcť započuť špecifický dávnominulý čas (passato remoto), ktorý sa vyskytuje väčšinou len v literatúre. Tu ho môžete počuť cestou v autobuse v rámci historky, ako sa susedova Lucia vydala za naničhodníka a teraz nevie, čo s ním. A bude vám to znieť tak nejako surrealisticky.

Lecce, zmes staroveku a baroka. Foto – wikimedia.org

Prečo ísť do Puglie

Puglia patrí ekonomicky medzi priemer juhu Talianska. Ten je, pravda, tou chudobnejšou časťou krajiny. Pre lepšiu predstavivosť povedzme, že v Puglii sa žije porovnateľne, ako je slovenský priemer.

Ak to vezmete do úvahy, zrazu sa vám bude zdať taká nejaká bližšia.

S Pugliou sa nespája nič, čo by malo rovnakú marketingovú povesť ako koloseum či šikmá veža. Puglia je čarovná niečím iným.

To najlepšie na nej je, že každé druhé mesto či mestečko pamätá starovek alebo aspoň hlboký stredovek. Veľmi rýchlo tam získate pocit, že je vlastne normálne žiť s vedomím, že ulicu, ktorou idete, vystavali ľudia pred Newtonom, že priamo v domoch, kde bežní ľudia rozmýšľajú nad tým, ako rozdeliť výplatu, už žili desiatky generácií a trápili sa nad tým istým problémom. Že v kostole, kde zabočíte len tak náhodou, prosili za to isté už pred päťsto či tisíc rokmi.

V Puglii takéto miesta nájdete úplne všade, nie len na nejakom ojedinelom mieste, uchovávanom ako skanzen, ale naozaj takmer všade, kam sa pohnete. A celé to bude pôsobiť neuveriteľne prirodzene. Hoci stále budete rozmýšľať aj nad tým, ako je možné, že niekto len tak býva v tristo- či štyristoročnom dome alebo že z historickej budovy divadla, s istým odstupom porovnateľnej s historickou budovou SND, je len mestská kinosála.

Uličkami starej štvrte Bari vám bude vŕtať hlavou, čo je to za mesto, kde bežní ľudia žijú v domoch starých stovky rokov. Foto – Flickr.com/Paolitto

Hoci celá Puglia je obmývaná morom skoro zo všetkých strán, nebudete mať pocit, že ste sa ocitli v jednom veľkom turistickom rezorte. Nájdete v nej mnoho ťažko prístupných pláží, obhádzaných obrovskými kockatými balvanmi proti vlnám, kde nikomu neprekáža, že znemožňujú prístup k vode, pretože mora je tu viac než dosť. Samozrejme, nájdete tu aj kilometre upravených pláží, ktorých cieľom je umožniť ľahký prístup k moru. Ale nikdy tu nenájdete tisíce ľudí ako na Sicílii, Sardínii či na plážach severu.

Jednoducho si kúpite focacciu do ruky, sadnete si k moru a pozeráte sa, ako more obmýva skaly, na ktorých stoja päťsto- či osemstoročné stavby a pod ktorými prechádzajú rybárske lode.

Naj vychytávky

Nemá zmysel robiť tu turistický bedeker celej Puglie. Ale na dôkaz našich tvrdení aspoň pár konkrétnych miest, na ktorých sa to všetko dá ilustrovať.

Začnime hlavným mestom – Bari. Jeho Staré Mesto – Bari vecchia – je presne to, čo potrebujete vidieť, aby ste mali pocit, že ste počas dovolenky boli naozaj v inom svete. Stáročia staré uličky, kde gazdiné vešajú bielizeň na šnúry natiahnuté vo výške, obkolesujú upravené historické námestia, okolo ktorých nájdete dobrú desiatku kostolov datovaných aj k jedenástemu a dvanástemu storočiu.

Dominantou Bari je katedrála sv. Mikuláša, ktorý je tu po súboji o jeho ostatky s ortodoxnými cirkvami pochovaný, aspoň sa v to verí. Jeho kult je tu veľmi silný.

Chrám, v ktorom je pochovaný, má tri úrovne, ktoré vznikli tak, že sa jednoducho starý kostol nadstavil, miesto toho, aby sa prácne búral. (Toto je tu často opakovaný architektonický modus operandi.) Bari, ktoré bolo istý čas bránou do ortodoxného sveta, má pre pravoslávnych špeciálny význam. Dlhé obdobie bol hrob sv. Mikuláša cieľom ich pútí. Tamojší pravoslávny chrám bol rozostavaný ešte pred revolúciou 1917. Pred desiatimi rokmi vyjednal Vladimír Putin s Romanom Prodim, aby sa vrátil pod správu ruskej cirkvi.

Ďalej tu máme Lecce, druhé najväčšie miesto Puglie, situované takmer na samom konci opätku. Dvetisíc rokov staré mesto so stopami gréckej kultúry sa prekrýva s výrazným barokovým nástupom. Silný rozmach a obnova mesta v barokovom období zanechali výraznú barokovú stopu po celom meste, pre ktorú sa v materiáloch pre dôverčivých turistov používa termín „Florencia juhu“. A do Lecce treba prísť aj preto, aby ste mohli povedať, že ste naozaj boli na samotnom opätku Talianska.

Cestou z Baro do Lecce miniete Alberobello a jeho špeciálne domčeky nazývané „trulli“. Tie sa nachádzajú vo viacerých mestečkách, najhustejšia koncentrácia je práve v Alberobello.

Trulli v Alberobello. Foto – wikimedia.org

Na severnom okraji Puglie, ako je ostroha, zasa nájdete komplex San Giovanni Rotondo, známy najmä vďaka tomu, že tam pôsobil páter Pio. Nachádza sa uprostred chráneného prírodného územia. A len tak mimochodom, už len to samotné mesto má tisíc rokov a to mesto, čo tam bolo pred ním, siaha do obdobia starého Ríma.

Trochu to zrýchlime: ak chcete históriu, môžete sa ísť pozrieť do dvetisícročného Monopoli či tisícročného Bisceglie alebo nie náhodou grécky znejúceho Tarentu alebo Otranta, mestá pamätajúce časy, keď patrili do Veľkého Grécka.

Jednoducho ak máte chuť, zahrajte sa hru, že si akékoľvek mesto na mape Puglie hodíte do vyhľadávača, ak natrafíte na nejaké moderné mesto, povedzme s históriou kratšou ako tri storočia, tak ste naozaj smoliar.

A ak by vám v Puglii stále nebolo dosť, tesne za jej hranicami, no z centra Puglie bližšie ako k jej okrajom sa nachádza napríklad Matera, opäť dvetisícročné mesto, kde sa natáčalo napríklad aj utrpenie Krista Mela Gibsona či Kráľ Dávid s Richardom Geerom. A musíte mať naozaj smolu, aby ste tam zastihli väčší počet turistov a kým sa v ňom pomotáte, ubehne pol dňa.

Matera, mesto, ktoré už viac ráz poslúžilo filmárom ako kulisa pre staroveký Izrael. Foto – Flickr.com / Giorgio Cravero

Puglia je skvelým miestom presne pre ten typ dovolenky, v ktorej vám nejde o fotky z megatoboganu hotelového bazéna či kolosea. Je ideálna na dovolenku, kde chcete každý deň objaviť niečo nové, trochu sa povŕtať v histórii, no zároveň mať kontakt s krajinou, s tým, ako sa tam žije. Nenaháňať sa za sprievodcom, ale slobodne sa prejsť popri mori takmer sami, lebo domáci v tom vidia asi taký význam ako prechádzať sa popri nejakom poli.

A to za podobné náklady, akoby vás vyšla trochu lepšia dovolenka na Slovensku. Ak sa nepotrebujete predbiehať k stolom s all inclusive, ale radšej si chcete zájsť do malej rodinnej reštaurácie s lokálnymi cestovinami, ak dovolenku nehodnotíte hviezdičkami v katalógu rezortov, ale tým, koľko zvláštneho ste spoznali, potom by ste mohli skúsiť zájsť aj do Puglie.

Odporúčame