Jemen je najdôležitejší aj najviac ignorovaný príbeh na svete

Jemen je najdôležitejší aj najviac ignorovaný príbeh na svete

Muž si prezerá materiálne škody po leteckom útoku Saudskou Arábiou vedenej koalície v povstalcami ovládanom jemenskom hlavnom meste Saná 4. februára 2018. Foto: TASR/AP

Vojna v Jemene spôsobuje najväčšiu humanitárnu krízu na svete, no napriek tomu ju verejnosť aj médiá široko ignorujú.

Matt Taibbi tento stav komentuje slovami:

Jemenu sa prisudzujú nesprávne čísla obetí, chýba mu užitočný pohľad od nejakého prívrženca krajiny a, popravde, v období Trumpa na túto tému nikto neupriamuje pozornosť. Kým sa to nestane politickou hrou pre nejakú vplyvnú osobu alebo stranu, táto katastrofa pravdepodobne zostane v úzadí.

Je veľa dôvodov, prečo si medzinárodné spoločenstvo situáciu v Jemene nevšíma. Saudská koalícia urobila všetko, čo bolo v jej moci, aby sťažila prístup do Jemenu a tým aj podávanie správ z miesta konfliktu. Americká vláda vytrvalo ignoruje všetko, čo by mohlo túto koalíciu vykresľovať v negatívnom svetle, a naďalej sa snaží, aby úlohu USA bolo vidieť čo najmenej. Najjednoduchším vysvetlením je asi to, že Jemenčania nemajú nikoho, kto by vo svete hovoril v ich mene, a nikoho, kto by ovplyvnil spôsob, ako sa tento konflikt vníma vo Washingtone a ďalších západných mestách.

Ak sa bude kríza v Jemene naďalej ignorovať tak ako doteraz, takmer určite povedie k úmrtiu miliónov ľudí. Niekoľkokrát prekonáva všetky ďalšie krízy a vyžaduje si masívnu a rýchlu medzinárodnú reakciu. Zdieľať

Jemenský pohľad na vojnu, ktorá ničí túto krajinu, sa v niekoľkých správach občas objaví, väčšinou sa to však nedeje. Keď vojna získa nejaký druh mediálnej pozornosti, často sa dianie skreslí do podoby nejakej regionálnej „zástupnej“ vojny, pretože je to jediný spôsob, ako si môže na Západe získať niečiu pozornosť.

Pred dvoma rokmi som západnú a špeciálne americkú ľahostajnosť k tomu, čo sa deje v Jemene, okomentoval nasledujúcimi slovami, pričom ak zmeníme len niekoľko mien, presne to bude sedieť aj na dnešný stav:

Obamova vláda predstiera, že USA nie sú stranou konfliktu, hoci ňou jasne sú, a členovia Kongresu (až na zopár výnimiek) nespochybňujú politiku podpory pre koalíciu Saudskej Arábie. Novinári píšu rozsiahle eseje o Obamovej zahraničnej politike, ale o americkom zapojení sa do tejto vojny sa v nich nedočítate. Jastrabi sú takí oddaní fikcii, podľa ktorej Obama našich spojencov „opustil“, že budú radšej obviňovať Obamu, že Saudom pomáha veľmi málo, než by najprv spochybnili úlohu USA.

Mnohí Obamovi podporovatelia si kvôli nezmyselnej kritike zo strany jastrabov tak zvykli odpúšťať mu jeho politické chyby, že prakticky zabudli posudzovať jeho zahraničnú politiku vo všeobecnosti. Výsledkom je, že o tejto vojne sa rozpráva len zriedka a úloha USA v nej sa spomína ešte menej. Vláda teda pri jednej zo svojich najvážnejších a najničivejších chýb nepodlieha prakticky žiadnej kontrole ani kritike.

Nahraďte Obamu Trumpom, obráťte stranícku príslušnosť a všetko, čo som napísal pred dvoma rokmi, zostane pravdivé. Trumpovi podporovatelia, ktorí investovali do príbehu, že Trump nie je intervencionista, o Jemene nehovoria, pretože by to zničilo základný predpoklad zahraničnej politiky vlády. Mnohí starí Obamovi podporovatelia sa na túto katastrofu zdráhajú upozorniť, pretože je za ňu zodpovedný predchádzajúci prezident. Republikánski jastrabi neustále opakujú saudské tvrdenia o iránskom „expanzionizme“ a ochotne sa k nim pripájajú aj mnohí demokrati v Kongrese. Vojnu v Jemene podporuje mnoho členov oboch strán. Je omnoho ľahšie ignorovať problém, než upriamiť pozornosť na neubrániteľnú politiku.

K téme:
Saudsko-emirátska aliancia je na dnešnom Blízkom východe najnebezpečnejšou silou Zdieľať

Podobne veľké je aj zlyhanie našich médií. Taibbi uvádza pozoruhodný údaj, podľa ktorého televízia MSNBC sa Jemenu od júla minulého roku nevenovala ani jediný raz. Takáto nevšímavosť k svetovo najdôležitejšiemu príbehu je pre televízne a rozhlasové spravodajstvo typická. Človek by si myslel, že príbeh, ako Trump pomáha despotom vyhladovať extrémne chudobnú krajinu, si prezidentovi odporcovia veľmi radi osvoja, radšej však rozprávajú o čomkoľvek inom než o tomto. Ide o veľmi zahanbujúcu epizódu v histórii našej krajiny a mnohí naši politici a publicisti by ju veľmi radi zamietli pod koberec.

Humanitárna kríza v Jemene je stále najhoršia na svete a pokiaľ ide o počet ľudí, ktorých život je v ohrození, prekonáva každú inú katastrofu. Mala by sa považovať za najdôležitejší svetový príbeh. Ak sa bude naďalej ignorovať tak ako doteraz, takmer určite povedie k úmrtiu miliónov ľudí. Viac ako osem miliónov je na pokraji vyhladovania, viac ako milión sužuje cholera a do konca roka hrozí smrť vyhladovaním ďalším desiatim miliónom.

Niekoľkokrát to prekonáva všetky ďalšie krízy a vyžaduje si masívnu a rýchlu medzinárodnú reakciu. USA musia pritlačiť saudskú koalíciu, aby zastavila svoju kampaň a zrušila blokádu. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je okamžite zastaviť všetku vojenskú pomoc a predaj zbraní.

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: Yemen Is the Most Important and Most Ignored Story in the World. Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo