Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. júl 2018

Kotlebov zvrhlý plán

Neexistuje jediný dôvod Mariana Kotlebu ľutovať, aj keď si to veľmi želá.
Kotlebov zvrhlý plán

Foto: TASR/Branislav Račko

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) včera reagovala na obžalobu Mariana Kotlebu, ktorú vzniesol špeciálny prokurátor pre prečin prejavu sympatie voči hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Bola to očakávaná, no napriek tomu perfídna obrana.

Šéf ĽSNS sa na tlačovej konferencii štylizoval do polohy chudáčika, ktorý je perzekvovaný za to, že robí charitu. Vraj je prvým politikom, ktorému hrozí súd za to, že ľuďom dáva peniaze. Skutočný ľudomil, ktorý sa stal obeťou systému. Každý, kto by bol v pokušení nad touto „neprávosťou“ vyroniť čo len slzičku, by si však mal uvedomiť, že toto divadlo je len precízne zinscenovaným marketingovým strojom. Od začiatku do konca.

Kotleba je žalovaný za to, že v roku 2017 dal v aule školy v Banskej Bystrici trom sociálne slabším rodinám symbolické šeky so sumou 1 488 eur. Teda s číslom, ktoré má medzi extrémistami svoju všeobecne známu symboliku.

Niekto si, samozrejme, môže povedať, že peniaze dotyčným rodinám určite pomohli (čo nikto nespochybňuje), tak aký význam má vŕtať sa v nejakých cifrách. Lenže má, pretože v nich spočíva kľúč ku Kotlebovmu cynickému plánu. Zdieľať

Niekto si, samozrejme, môže povedať, že peniaze dotyčným rodinám určite pomohli (čo nikto nespochybňuje), tak aký význam má vŕtať sa v nejakých cifrách. Lenže má, pretože v nich spočíva kľúč ku Kotlebovmu cynickému plánu.

Číslo 1488 je v neonacistickom prostredí notoricky známou šifrou. Spája dva odkazy, prvým je takzvaných 14 slov, ktoré v angličtine znejú: „We must secure the existence of our people and a future for white children“. Čo v preklade znamená: „Musíme ochrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre biele deti.“ Ide o motto americkej neonacistickej teroristickej skupiny The Order, ktorá fungovala v rokoch 1983 – 1984 a okrem iného je zodpovedná za vraždu rozhlasového novinára židovského pôvodu Alana Berga. Autorom tejto vety je David Lane, pôvodne člen Ku-klux-klanu, neskôr ideológ The Order.

Inzercia

Číslo 88 je zase všeobecne známou šifrou pre fašistický pozdrav „Heil Hitler!“ Takou známou, že ju pozná aj malé dieťa. Je možné, že Marian Kotleba a jeho kruhy o tejto symbolike nič netušili a uvedenie tejto sumy na troch šekoch či dotácia v tejto sume pre hokejový klub vo Veľkom Krtíši (pôvodne si pýtal 1 500, no dostal 1 488 eur) sú dielom náhody? Tak ako sa nám to kotlebovci snažia nahovoriť, keď nacistickú symboliku šekov odmietajú? Kto tomu verí, je smiešny.

Oveľa bližšie k pravde je, že Kotleba a spol. veľmi dobre vedeli, čo tento ich ťah vyvolá. A nielenže to vedeli, ale postavili si na tom svoj marketingový plán. Ten spočíval najskôr vo vytvorení mediálneho rozruchu, vyprovokovaní reakcie štátnych orgánov a dnes prichádzajú na scénu bolestínske reči o tom, ako ich ide zlý systém trestať za konanie dobra.

Zneužívanie charity na politický marketing je staré ako politika sama. Príkladov toho nájdeme aj na Slovensku dosť. Lenže nič podobne zvrhlého ako Kotlebovo balenie pomoci do nacistickej symboliky a následná rozprávka o novodobých disidentoch – charitatívnych pracovníkoch sme tu však ešte nemali.

 

Odporúčame