Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. júl 2018

Turci väznia amerického pastora aj poslanca, ktorý upozorňoval na aktivity ISIS

Obvinenie pastora Brunsona je absurdné a falošné, tvrdí v petícii za jeho prepustenie viac ako 500-tisíc signatárov z celého sveta.
Turci väznia amerického pastora aj poslanca, ktorý upozorňoval na aktivity ISIS

Americký pastor Andrew Brunson, ktorého väznia v Turecku. Foto: aclj.org

Turecký súd nariadil pokračovanie väzby amerického pastora Andrewa Brunsona až do štvrtého pojednávania, ku ktorému dôjde 12. októbra. Brunsona zadržali 7. októbra 2016, je obvinený z „členstva v ozbrojenej teroristickej organizácii“. Prvé súdne pojednávanie s ním sa konalo 16. apríla tohto roku, po 18 mesiacoch zadržiavacej väzby.

Komisia USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF) obvinenia odmietla a žiada okamžité Brunsonovo prepustenie. Podpredsedníčka USCIRF Kristina Arriagová vo vyhlásení z 18. júla obvinila tureckú vládu, že sa „svojím zaobchádzaním s pastorom Brunsonom naďalej vysmieva spravodlivosti“.

Brunsonov prípad Arriagová opísala ako „opak spravodlivosti“ a dodala, že „turecké úrady stále neposkytli jediný dobrý dôvod na zadržiavanie pastora Brunsona. Trumpova vláda a Kongres by mali naďalej vyvíjať tlak vrátane použitia cielených sankcií proti úradníkom zaangažovaných do tohto prípadu, až dokiaľ nebude pastor Brunson prepustený“.

Brunsona obvinili z terorizmu (zarátali tu aj „šírenie kresťanstva“) a špionáže, za čo môže dostať až 35 rokov odňatia slobody. Erdogan naznačuje jeho výmenu za Fethullaha Gülena. Zdieľať

Brunsona obvinili z terorizmu (zarátali tu aj „šírenie kresťanstva“) a špionáže, za čo môže dostať až 35 rokov odňatia slobody. Podľa rozsiahleho obvinenia je pastor napojený na hnutie Fethullaha Gülena, islamského klerika, ktorý po tri desaťročia žije v exile v USA a ktorého turecká vláda obviňuje zo zosnovania neúspešného prevratu proti tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi z júla 2016.

Americké centrum pre právo a spravodlivosť, ktoré sa zasadzuje o Brunsonovo prepustenie, pred niekoľkými mesiacmi spustilo petíciu, v ktorej uvádza:

„62-stranové obvinenie neposkytuje žiadne dôkazy týkajúce sa trestného konania pastora Andrewa, čo ani neprekvapuje. (...) Obvinenie priznáva, že Turecko považuje ‚pokresťančovanie‘ za akt terorizmu. (...) Teraz viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme Turecku pripomenúť, že oči sveta tento prípad pozorne sledujú a že svet žiada, aby bol pastor Andrew prepustený.“

Erdogan Brunsonovo zadržiavanie zrejme používa ako protihodnotu pri vyjednávaní vydania Gülena, svojho dlhoročného spojenca, z ktorého sa stal jeho nepriateľ.

Brunson viac ako 20 rokov pôsobil v Cirkvi Izmir Diriliş (v Cirkvi vykúpenia), ktorá je malou presbyteriánskou kongregáciou. Turecké provládne médiá ho dnes démonizujú ako „podporovateľa terorizmu“ a „špióna“ nepriateľského voči Turecku.

Prax zameriavania sa na mierumilovných jednotlivcov a ich zatýkanie z politických dôvodov nie je v Erdoganovom Turecku ničím novým. Od neúspešného prevratu sú takéto kroky na vzostupe. Jedným z príkladov je prípad Erena Erdema, spisovateľa, žurnalistu a bývalého poslanca opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), ktorý je dnes vo väzení na základe pochybných obvinení týkajúcich sa „podpory teroristov“. Mnohí hovoria, že jeho skutočným „zločinom“ bolo odhalenie toho, koľkí členovia a podporovatelia Islamského štátu (ISIS) slobodne pôsobia v Turecku – vyvoláva to otázku, ako so skutočnými džihádistickými teroristami Ankara zaobchádza.

Erdem v parlamentnom prejave v roku 2016 uviedol príklady členov ISIS, ktorí boli po zadržaní prepustení:

„Yunus Durmaz [predstaviteľ ISIS] polícii povedal, že oni [jeho bunka spolu s ďalšou spiacou bunkou] vykonali masaker v [juhotureckom] meste Suruc, no bol prepustený. (...) Yunus Emre Alagoz [samovražedný atentátnik z Ankary] bol zatknutý v roku 2011 a potom prepustený. Všetci ľudia z adiyamanskej bunky ISIS boli zatknutí a potom prepustení. Títo muži zabili okolo 300 až 400 našich ľudí.

Tento muž [ukázal fotografiu predstaviteľa ISIS Halisa Bayancuka] sa spomína v troch vyšetrovaniach. Je obvinený z vysielania militantov z Turecka pre al-Káidu v Afganistane. Ďalšie vyšetrovanie potvrdzuje, že z Turecka vysielal militantov do veliteľstva ISIS v sýrskej Raqqe. Počas policajnej razie v jeho dome sa našli zbrane, munícia a auto naplnené výbušninami. A on je stále na slobode. No novinári, akademici a študenti idú za mreže v momente, keď dajú nejaké vyhlásenie... Je tu niekto, kto by vedel pomenovať tento druh režimu?“

Inzercia

Bývalý turecký poslanec Eren Erdem. Foto: erenerdem.com.tr

Erdem v novembri 2015 v parlamente položil otázku ministrovi energetiky a prírodných zdrojov Beratovi Albayrakovi o „správach v zahraničnej tlači“, podľa ktorých sa v počítači predstaviteľa ISIS obvineného z pašovania ropy našli dokumenty naznačujúce, že Turecko „každý mesiac prevádza Islamskému štátu 40 miliónov dolárov“.

„Koľko peňazí previedlo Turecko Islamskému štátu za pašovanie ropy?“ pýtal sa Erdem. „Pokúsila sa naša vláda tento prevod peňazí zastaviť?“

Minister v auguste 2016 tieto správy dôrazne poprel. „Tvrdenia, že Turecko kupuje ropu, sú špinavou propagandistickou vojnou.“

„Koľko peňazí previedlo Turecko Islamskému štátu za pašovanie ropy?“ pýtal sa Erdem v tureckom parlamente. „Pokúsila sa naša vláda tento prevod peňazí zastaviť?“ Zdieľať

V decembri 2015 položil Erdem v parlamente ďalšiu otázku vtedajšiemu premiérovi Ahmetovi Davutogluovi. Stálo v nej:

„Tlač písala o tom, že juhokórejská polícia a tajná služba (NIS) pred dvoma týždňami začala vyšetrovanie juhokórejskej firmy DaeKwang, ktorá pre Turecko vyrába obranný sprej, že Islamskému štátu dodávala výbušné materiály. Médiá tiež uvádzali, že vo vyšetrovaní sa spomínajú aj jej turecké partnerské spoločnosti Meydan a Mercan. Tvrdí sa, že DaeKwang doručila ručné granáty DK-3M spoločnostiam Mercan a Meydan a tie ich mali ďalej previesť Islamskému štátu.“

Medzi otázkami, ktoré Erdem položil, bolo aj to, či Turecko „začalo vyšetrovať spoločnosti Mercan a Meydan a či je pravda, že pôsobili ako sprostredkovatelia v zásobovaní munície pre ISIS“. Vláda jeho otázky stále nezodpovedala.

Vláda nezodpovedala ani mnohé iné otázky, ktoré Erdem ďalej kládol. Týkali sa vecí ako činnosť istanbulského združenia napojeného na ISIS; bombové útoky ISIS z roku 2016 a spiace bunky v meste Gaziantep; vládne zavádzanie zákazov publikovania o teroristických útokoch v krajine; obvinenia týkajúce sa bojovníkov Slobodnej sýrskej armády (FSA), predávajúcich turecké obrnené vozidlá Islamskému štátu.

Na základe falošných obvinení týkajúcich sa „terorizmu“ sú v rovnakom čase uväznení americký pastor, ktorý žil a pracoval v Turecku 23 rokov bez akéhokoľvek problému, a bývalý poslanec, ktorý zasvätil svoju kariéru odhaľovaniu aktivít ISIS. Medzitým sa spiace bunky ISIS nachádzajú v 70 mestách po celom Turecku, ako uviedol v „dôvernej“ správe z roku 2015 turecký šéf polície.

Turecko sa stalo členom NATO v roku 1952. „Rozšírenie NATO úplne, slobodne a v mieri podporuje ciele USA v Európe,“ uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí USA. Zdá sa však, že činnosť Turecka robí z tohto regiónu nestabilnejšie, neslobodnejšie a násilnejšie miesto.

Turecké svojvoľné zatýkanie Brunsona, Erdema a mnohých ďalších nevinných jednotlivcov odhaľuje, že Erdoganov režim je brutálnou diktatúrou. Napáda svojich susedov, netoleruje rozmanitosť a zacieľuje na kresťanov a mierumilovných disidentov odporujúcich džihádu. Je to činnosť, ktorá je v protiklade k minimálnym americkým požiadavkám na členstvo v NATO.

Pôvodný text: Turkey: American Pastor Brunson in Prison; ISIS Terrorists Roam Free. Uverejnené v spolupráci s Gatestone Institute, preložil L. Obšitník.

Odporúčame