Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
06. december 2013

K VECI: Iba gayovia sa môžu nahnevať?

„Je to katolícky kňaz, ktorý rozpráva na katolíckej škole. To je chúlostivá vec,“ povedal Tym Moss z Centra LGBTQ v Bronxe. Zamyslime sa. Keď katolícky kňaz rozpráva na katolíckej škole, to je chúlostivé? Jeden by si myslel, že na katolíckych školách budú kňazi rozprávať každý deň a bude to úplne ob...

„Je to katolícky kňaz, ktorý rozpráva na katolíckej škole. To je chúlostivá vec,“ povedal Tym Moss z Centra LGBTQ v Bronxe.

Zamyslime sa. Keď katolícky kňaz rozpráva na katolíckej škole, to je chúlostivé? Jeden by si myslel, že na katolíckych školách budú kňazi rozprávať každý deň a bude to úplne obyčajná vec. To by sme ale nemohli žiť v gay svete.

V skutočnosti ale žijeme. Len o tom ešte nevieme.

Prestížna stredná škola kardinála Spellmana v Bronxe, založená práve na to, aby vyučovala deti z centra mesta, ktoré sa ich rodičia urputne snažia ochrániť pred katastrofálnym systémom newyorských verejných škôl, čelí kritike, lebo pozvala katolíckeho kňaza, aby hovoril o katolíckej náuke.

Katolícky kňaz mal prednášať o homosexualite. Katastrofa?

Skupina rodičov detí na Spellmanovej škole pozvala pátra Donalda Timoneho, aby rozprával o náuke Cirkvi týkajúcej sa homosexuality a programe pod záštitou Cirkvi pre gayov, ktorí chcú žiť v zhode s učením Cirkvi. Program sa volá Odvaha a má pobočky po celej krajine a v zámorí.

Človek by si myslel, že do mesta prichádza Hitler, a nie milý osemdesiatročný kňaz. Titulky v New York Daily News vrieskali: „Páter Donald Timone – ktorý obhajuje program ‚vymodli sa z homosexuality‘ – bude rozprávať na Strednej škole kardinála Spellmana.“

"Prestížna stredná škola kardinála Spellmana v Bronxe čelí kritike, lebo pozvala katolíckeho kňaza, aby hovoril o katolíckej náuke."

Zdieľať

Dotyčný reportér nám nikde presne nepovedal, kde páter Timone obhajuje niečo pod názvom „vymodli sa z homosexuality“. Je to nadávka, ktorú používajú gay aktivisti proti ľuďom, ktorí by chceli pomôcť mužom a ženám s nechcenou sexuálnou príťažlivosťou. Väčšina novinových správ o tomto spore opakovala niektorú z verzií čohosi, čo Odvaha nerobí, takzvanú „konverznú terapiu“.

Čo tá hrozivá Odvaha vlastne robí?

ABCLocal použila výraz „vymodli sa z homosexuality“ a podľa nej ide o dvanásťbodový program, čo nie je pravda. „Opposingviews.com“ vyhlásila, že Odvaha a jej príbuzný program Dodaj odvahu, ktorý pomáha priateľom a príbuzným gayov, robí „reparatívnu terapiu“. Ani to nie je pravda.

Opposingviews.com dal príklad Timoneho „predpojatosti voči gayom“: „Odvaha tvrdí, že ‚budovaním vnútorného života v čistote, čo je všeobecné povolanie všetkých kresťanov, može človek prekonať hranice nálepky homosexuál a v Kristovi dosiahnuť úplnejšiu identitu.‘“

Zvláštne je, že prácu Odvahy takmer presne popísal New York Times ako povzbudzovanie „mužov a žien, ktorí cítia príťažlivosť k rovnakému pohlaviu, aby zostali v celibáte“. Nič o „vymodlení sa z homosexuality“, „reparatívnej terapii“ či „konverznej terapii“.

Čo to teda tá hrozivá Odvaha vlastne robí? Prostredníctvom skupinových stretnutí, online podporných skupín a duchovných cvičení predkladá svojim členom päť cieľov:

  • žiť v čistote podľa náuky Cirkvi;
  • oddať svoj život Kristovi službou druhým a pravidelnými náboženskými aktivitami;
  • podporovať ducha spoločenstva;
  • dbať na opravdivosť čistých duchovných priateľstiev;
  • a žiť tak, aby som mohol byť dobrým príkladom pre ostatných.

Toto je program, ktorý u niektorých študentov, rodičov a správcov vyvolal strach a hrôzu.

Aktivisti rozbehli kampaň

Reportérovi Post-u sa nejako podarilo nájsť absolventa školy – muža, ktorý vystupuje ako žena pod menom Miss Coco Peru – a z kňazovho príchodu je zjavne „napálený“. „Snažia sa tie deti zahanbiť,” povedal.

Začala sa petícia na internete. Založila sa facebooková stránka. Počas kňazovho príhovoru mala byť vonku procesia so sviečkami.

"Akcia by pravdepodobne prebehla bez problémov, nebyť skupiny gay absolventov, ktorí sledujú a čakajú, až budú môcť vnucovať škole svoje názory."

Zdieľať

Študenti zrejme nemali veľmi dobrú katechézu o náuke Cirkvi, a vlastne ani ich rodičia. Leanne Arenová, matka jedného z detí, povedala: „Podľa mňa Boh stvoril každého a každý si zaslúži byť tým, čím je, a nikto to nemôže zmeniť.“ Nech to povie Augustínovi, ktorý sa váľal v tŕní, len aby sa zmenil.

Inzercia

Sedemnásťročná študentka Aneesa Alliová povedala, že učitelia „teológie tela“ jej vysvetlili, že homosexualita je druh sexuality a nič viac.

Prezident študentskej rady Jamie Crowther povedal asi najrozumnejšiu vec: „Niektorých to asi urazí, niektorých nie a niektorým je to možno aj jedno. Napokon, je to jeho názor a tvoj názor a nemusíš ho prijať.“ Všimnime si však, že o katolíckej náuke hovoril ako o kňazovom „názore“.

Novinári od gayaktivistov zhltnú čokoľvek

Akcia by pravdepodobne prebehla bez problémov, nebyť skupiny gay absolventov, ktorí sledujú a čakajú, až budú môcť vnucovať škole svoje názory. Ako inak by sa tento lokálny príbeh dostal až do najdôležitejších novín na svete?

Ako je možné, že sa novinárom, neslávne známym ako lenivá banda, podarilo nájsť nie jedného, ale dvoch a možno oveľa viac bývalých študentov, ktorí sú gay aktivisti, vrátane muža prezliekajúceho sa za ženu a kohosi menom Gypsy Guillen Kaiser, ktorého Times-y označili za „stratéga obhajoby nezávislosti“. Samozrejme, Gypsy a Miss Coco Peru upozornili médiá na najnovšie zranenie svojich citov a médiá to poslušne zhltli.

Okrem ďalšej nekatechizovanej generácie sa však v súčasnej situácii ako väčší problém javí správna rada, ktorá prednášku pátra Timoneho odložila. V rade sedí aspoň jeden človek, možno viac, ktorý je asi veľmi citlivý na akýkoľvek závan homofóbie, dokonca aj v náuke Cirkvi.

Kto sa môže hnevať a kto nie

"Gayovia a ich spojenci sa môžu naozaj veľmi nahnevať, kedykoľvek a prakticky pre nič-za nič. Cirkev však musí chodiť po špičkách."

Zdieľať

Paula Madisonová, novinárka, ktorá dlhé roky pôsobí v tlačených aj elektronických médiách, pred pár rokmi odišla na odpočinok z postu prvej „hlavnej strážkyne diverzity” v losangelskej NBC Universal. Diverzita znamená privilegovanie, ochranu a podporu kohokoľvek, kto nie je biely muž, ibaže by tento biely muž bol gay.

Madisonová v roku 2000 hovorila na konferencii Národnej asociácie lesbických a gay novinárov, na ktorej sa istý producent z MSNBC sťažoval na princíp vyváženosti v spravodajstve a prirovnal diskusiu s kritikmi homosexuality k diskusii s Ku Klux Klanom o záležitostiach čiernych: „Nechápem, prečo by sme mali vyhľadávať... absurdný a nezmyselný názor, len aby sme získali iný názor.“

Harvardský profesor Harvey Mansfield pred pár rokmi na svojej Jeffersonskej prednáške povedal: „Podľa toho vieme povedať, kto vládne v spoločnosti, keď si všimneme, kto sa môže nahnevať a z akého dôvodu.”

Naozaj vieme povedať, kto dnes vládne. Gayovia a ich spojenci sa môžu naozaj veľmi nahnevať, kedykoľvek a prakticky pre nič-za nič. Cirkev však musí chodiť po špičkách.

Austin Ruse
Autor je prezidentom Catholic Family & Human Rights Institute (Katolícky inštitút pre rodinu a ľudské práva, C-FAM), výskumného inštitútu so sídlom v New Yorku a Washingtone, D.C, ktorý sa zameriava výlučne na medzinárodnú sociálnu politiku. Názory vyjadrené v tomto článku zastáva len p. Ruse a nevyhnutne nevyjadrujú politiku či postoje C-FAM.

Pôvodný text: Only Gays Can Get Angry?, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

K VECI: Mňa anketári večne obchádzajú

K VECI: Mňa anketári večne obchádzajú

Austin Ruse nedávno spomínal, že sa pred nastávajúcou mimoriadnou synodou robí anketa medzi laikmi. Ja som svoj lístok asi niekde stratil. Ani ma to neprekvapuje. Každý deň čítam prieskumy o všetkom možnom – koľko ľudí podporuje Obamovu reformu zdravotníctva, koľkí ešte stále veria prezidentovi a k...

K VECI: Globálna vojna proti kresťanom

K VECI: Globálna vojna proti kresťanom

Ako predsedovi katolíckej charitatívnej organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi (ACN) venujúcej sa pomoci prenasledovanej Cirkvi sa mi na stôl dostane množstvo materiálov vykresľujúcich ukrutnosti voči kresťanom. Takisto som mal aj množstvo príležitostí stretnúť sa s ľuďmi, ktorí boli svedkami týchto zloč...

K VECI: Čo všetko je v správach o Rusku falošné?

K VECI: Čo všetko je v správach o Rusku falošné?

6047070820_c07162925e_b-text.jpg Prednedávnom som sa rozprával s lotyšskou dámou o mojej ceste do Moskvy; že som mal stretnutie s ruskou vládou, kde som im vyjadril vďaku za ich silnú prorodinnú pozíciu v OSN. Pohrozila mi prstom a povedala: „Nemôžete im veriť. Ak vás...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.