Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. jún 2018

Prezidentské voľby: Ustáť to a vyhrať

Najbližšie k víťazstvu bude mať kandidát Smeru.
Prezidentské voľby: Ustáť to a vyhrať

Atypický pohľad na prezidentský palác a jeho záhradu. Foto: Alexandre Duret-Lutz/flickr.com

Prezidentské voľby majú tri základné charakteristiky, prvé dve sú: veľa kandidátov a blízkosť parlamentných volieb. Z každého názorovo-politického prostredia budú kandidovať minimálne dvaja, niekedy aj viacerí. Môže to mať prekvapivé dôsledky.

Vezmite si dvojicu Bugár + kandidát SMK.

Béla Bugár je kandidátom svojej strany, SMK má rozhodnúť o svojom kandidátovi na budúcu sobotu. Meno kandidáta SMK rozhodne o všetkom: Ak to bude Pál Csáky, kampaň bude konfrontačná, Csáky a Bugár sú osobne aj politicky rivalmi. Csáky je jediný, kto Bugára v roku 2007 porazil, keď sa stal predsedom SMK, ale Bugár ho následne znemožnil a pripravil o chuť víťazstva – založil si Most a SMK skončila mimo parlamentu.

Ak to bude ktokoľvek z ostávajúcich troch kandidátov, József Menyhárt, László Miklós alebo Péter Őry, o ktorých sa dnes hovorí v SMK, bude z toho profitovať Bugár. Buď priamo, keď by niektorý z trojice možných kandidátov Bugára demonštratívne podporil pred prvým kolom, alebo nepriamo, keď ho Bugár s prevahou porazí a preberie pritom agendu SMK a pokúsi sa zjednotiť maďarskú menšinu.

Inými slovami, nie Bugár, ale SMK dnes rieši vlastnú budúcnosť. Bugárovi ide karta vnútroštátne aj medzištátne (Orbán preferuje V4 a Fica vo vláde pred slovensko-maďarskými vášňami), Bugár má na svojej strane juhoslovenskú biznis triedu a na rozdiel od Csákyho má čo ponúkať ambicióznym karieristom. A je dosť skúsený, aby popri kampani v maďarčine viedol aj slovenskú kampaň (čo nedokáže ani jeden zo štyroch možných kandidátov SMK).

V niečom podobné je to aj medzi konzervatívcami. Ešte minulý týždeň sa zdalo, že František Mikloško ide do nezávideniahodnej situácie, kde bude čeliť Čaučíkovi s podporou KDH, Krajniakovi a kondicionálne aj Remišovej.

Už prvé dni ale ukázali, že veci môžu dopadnúť aj inak.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas príhovoru na rokovaní snemu strany MOST-HÍD v Bratsialave 9. júna 2018. Foto: Dano Veselský/TASR

Inzercia

Marián Čaučík s kandidatúrou váha, nerád by kandidoval proti Mikloškovi, ktorého si osobne váži, časť KDH už Mikloška za svojho kandidáta označila, predseda KDH Hlina to pripustil. Krajniak ide viditeľne po iných voličoch a chce pôsobiť prijateľne a rozvážne, žiadna križiacka kampaň nie je vo výhľade. Takže opäť: rivalita sa nemusí konať, predpoklady na to sú, dôležité bude ešte rozhodnutie Remišovej a Matoviča.

Milan Krajniak sa navyše môže hýbať v inom rybníku. Kollárova strana sa usiluje pohybovať na pomedzí Smeru, Krajniak bude kandidovať s Kollárom v pozadí, ale tieto vody sú aj vodami SNS. Dankova strana vie, že musí postaviť kandidáta a pre krátkosť času to musí byť známy a ambiciózny človek, na ktorého sa možno spoľahnúť. Jedno meno vzbudzuje rešpekt naprieč spektrom, v zmysle, že by išlo o vážnu kandidatúru. Aj tu treba počkať.

Liberálny front má presne opačný problém ako konzervatívci: dostatok peňazí, ale žiadne známe meno. Roberta Mistríka nepoznali v nedávnom prieskume ani voliči SaS, Zuzana Čaputová nie je na tom celoslovensky oveľa lepšie. V krátkej kampani je nižšia známosť veľkým nedostatkom, o to viac, ak SaS blízky Mistrík nepolarizuje ani sa neprofiluje na Sulíkových témach. Kampaň ich určite donúti sa vymedziť, ale omnoho väčším testom pre politických nováčikov je sklamanie z priebežných výskumov verejnej mienky.  

Zaujímavou dvojicou bude Kotleba a Harabin. Obidvaja sa navzájom sledujú a idú podobným smerom. Obidvaja majú vďačnejšie terče, a najmä obidvaja budú terčom pre iných. Za istých okolností ich to môže prirodzene spájať. Zvyšok môže byť vec osobnej povahy a ambícií.

Nadchádzajúce prezidentské voľby majú ešte tretiu črtu, možno najpodstatnejšiu.

To, že je toľko kandidátov, automaticky pomáha Smeru. Ľavica je jediný tábor, ktorý nebude rozdelený, kandidát Smeru sa okamžite stáva favoritom pre druhé kolo. Na druhej strane, to, že parlamentné voľby sú tak blízko, preferuje viacerých možných účastníkov druhého kola voči kandidátovi Smeru, nevyhnutnou podmienkou je vyvolanie atmosféry, že ide o referendum o Smere.

Aby tomu Smer čelil, nemôže urobiť nič šikovnejšie, ako do prezidentských volieb postaviť liberála zo svojich radov. Ťažko si predstaviť väčší paradox ako favorizovaného smeráka v druhom kole prezidentských volieb – presne rok po vražde Kuciaka a odchode Fica z úradu vlády.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame