Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. máj 2018

Štát ide otvoriť trh s online hazardom, sľubuje efektívnu reguláciu

Rezort financií pripravil nový zákon o hazardných hrách. Obciam dáva novú právomoc.
Štát ide otvoriť trh s online hazardom, sľubuje efektívnu reguláciu

Rezort ministra Petra Kažimíra pripravil nový zákon o hazarde. Foto: TASR/Martin Baumann

Téma hazardu sa dostáva opäť na pretras. 

Budúci týždeň by mal Krajský súd v Bratislave rozhodnúť, či platí nariadenie hlavného mesta o zákaze herní. Prokurátor totiž schválené nariadenie napadol pre údajnú protizákonnosť, keďže mestskí poslanci o ňom hlasovali dvakrát.  

O hazarde sa však bude v najbližšom čase hovoriť aj pre návrh nového zákona o hazarde, ktorý pripravilo ministerstvo financií.  

Otvorenie trhu online hier

To, že ministerstvo sa chystá otvoriť zákon o hazarde, sa očakávalo už dlhšie. Hlavným motívom má byť vyrovnanie sa s rozmáhajúcim sa hazardom v digitálnom svete. 

Súčasná slovenská legislatíva totiž umožňuje v online prostredí prevádzkovať internetovú herňu len štátnej spoločnosti Tipos. Množstvo hráčov však vyhľadávalo zahraničné weby, ktoré na Slovensku pôsobili bez licencie. 

Voči tomu zasiahla novela z roka 2016. Finančná správa tak začala minulé leto blokovať stránky, ktoré prevádzkujú alebo propagujú hazardné hry bez licencie. Išlo o portály ako bet365, bwin, bet-at-home. 

Teraz rezort financií pripravil úplne nový zákon o hazardných hrách, ktorý má predovšetkým zliberalizovať trh s online hazardom, čiže umožniť udelenie licencií na tento typ hazardu aj zahraničným firmám. 

Ak by nová legislatíva prešla, štátny Tipos by síce prišiel o monopol nad hazardom na internete, no zároveň by mal štát príjmy z webových stránok, ktoré začal po poslednej novele blokovať. 

K téme: 
Boj o hazard 2018: Divadlo sa blíži Zdieľať

V dôvodovej správe návrhu sa dočítame, že hlavným zámerom je „komplexná regulácia hazardných hier, ktorá by výraznejšou mierou v porovnaní s doterajšou úpravou zohľadnila najmä technologický vývoj a poznatky regulačných orgánov iných európskych krajín pri súčasnom posilnení ochrany hráčov pred možnými škodlivými účinkami, ktoré s poskytovaním služieb v tomto odvetví súvisia“. 

Po novom by sa mohli o licenciu v oblasti online hazardu uchádzať aj firmy so sídlom v krajinách EÚ alebo Európskeho hospodárskeho priestoru, pričom licenciu bude množné získať aj na prevádzkovanie internetovej herne či kasína.

S liberalizáciou online hazardu môžu mať problém občianski aktivisti a komunálni politici, ktorí v poslednom období bojovali za zákaz herní a výherných automatov z viacerých miest. Herná asociácia a aj odporcovia plošného zákazu herní často proti nim argumentovali nielen rizikom vzniku nelegálnych herní, ale aj rastom tržieb z online hazardu. 

Na ministerstve financií s námietkami zrejme počítajú, keďže v dôvodovej správe avizujú, že s novými pravidlami príde aj nový systém regulácie. 

„Absencia harmonizácie legislatívy na európskej úrovni umožňuje Slovenskej republike nastavenia pravidiel, ktoré potenciálne riziká súvisiace s otvorením trhu online hier pre zahraničné subjekty umožnia vyvážiť nastavením adekvátnych opatrení v oblasti dozoru a zodpovedného hrania,“ píše ministerstvo. 

Nový regulačný úrad

Ochranné opatrenia pred negatívnymi účinkami hazardných hier spočívajú podľa ministerstva v možnosti prevádzkovania vybraných druhov hazardných hier iba v herni, zákaze hrania vybraných druhov hier pre hráčov evidovaných v registri vylúčených osôb či obmedzovaní reklamy na hry.

Inzercia

Čo je dôležité najmä v kontexte nového zákona, aj pre online hazard má platiť, že by sa k nemu nemali dostať hráči s vekom pod 18 rokov a tiež osoby evidované v tzv. registri fyzických osôb vylúčených z účasti na hazardných hrách, teda najmä patologickí hráči a poberatelia sociálnych dávok. 

Okrem toho, nový zákon počíta so zriadením nového Úradu regulácie a dozoru nad hazardnými hrami. Ten by podľa zákona mal dostať od prevádzkovateľov hazardu prístup k potrebným dátam hazardného biznisu. 

Do pôsobnosti úradu by mali prejsť s výnimkou legislatívy prakticky všetky činnosti v oblasti hazardných hier, a to najmä licencovanie, výkon dozoru, ukladanie sankcií a správa odvodov. 

Ministerstvo navrhuje, aby bol úrad financovaný z príspevkov prevádzkovateľov hazardu.

Úrad by mal podľa návrhu spolupracovať aj s inštitúciami v oblasti prevencie vzniku patologických javov spojených s hazardnými hrami.

Silnejšie obce

Navrhovaná legislatíva prináša novinku aj pre obce. Tie môžu aj naďalej zakázať hazard na svojom území po schválení všeobecne záväzného nariadenia a vyzbierania petície občanov. 

Po novom bude môcť obec rozhodnúť všeobecne záväzným nariadením aj o tom, že herne na jej území nesmú byť umiestnené vo vzdialenosti do 200 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb pre deti a mládež, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí, zdravotníckeho zariadenia a ubytovne mládeže. 

Čo navrhujú v novom zákone?

--> otvorenie trhu s online hazardom pre zahraničných poskytovateľov 
--> vytvorenie novej štruktúry a hierarchie licencií
--> zriadenie Úradu regulácie a dozoru nad hazardnými hrami
--> nová kompetencia pre obce, ktoré môžu rozhodnúť o tom, že herňa nebude do 200 metrov od školy, zdravotného strediska či internátu


Nespokojní s návrhom zákona sú zástupcovia herného priemyslu, výhrady avizujú aj aktivisti proti hazardu. 

Asociácia zábavy a hier vníma navrhovaný zákon ako „systematické likvidovanie kamenných herní a presun hazardu na internet“. Podľa hovorkyne asociácie Dominiky Lukáčovej sa ešte ani rok neprevádzkuje podľa nových obmedzení a nestihli sa ukázať ich regulačné dosahy na tento trh a už ministerstvo prinieslo ešte prísnejšie obmedzenia. „Novela jednoznačne zavádza liberalizáciu online prostredia, no zároveň likviduje kamenné prevádzky. Zvyšuje právomoci obcí, ako obmedziť naše podnikanie, pričom už dnešok ukazuje, že kde sa regulácia prehnala, tam vznikli čierne herne,“ tvrdí Lukáčová.  

Proti návrhu zákona je tiež občianska iniciatíva Zastavme hazard, ktorá výrazne pomohla pri zbieraní podpisov pod petíciu za zákaz herní vo viacerých mestách. 

„Nesúhlasíme so zrušením štátneho monopolu pre online hazard,“ hovorí pre Postoj Anton Chromík z iniciatívy. Zákon podľa neho nevylepšuje ochranu hráčov ani na úroveň Českej republiky. Konkrétne pripomienky ešte tvoria, preto budú konkrétnejší v najbližšom čase.  

Návrh zákona je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré sa končí 14. júna. Na ministerstve navrhujú, aby zákon platil od marca budúceho roku, nový regulačný úrad by mal vzniknúť v júli 2019. Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.