Boj o hazard 2018: Divadlo sa blíži

Boj o hazard 2018: Divadlo sa blíži

Ilustračné foto: Flickr.com/Dennis Jarvis

Schyľuje sa k súdnemu sporu o zákaz herní v hlavnom meste, ktorý bude bežať na pozadí primátorskej kampane. 

Boj za zákaz herní bol uplynulý rok jedným z najväčších zápasov na hodnotovom poli. Vyostrená situácia bola najmä v Bratislave, ktorá si prešla od masovej petície cez krádež hárkov z magistrátu až po schválenie zákazu herní – na dvakrát, čoho sa chopili právnici a zákaz napadli na súde. 

Do nového roka vstupujeme v situácii, keď v bratislavských podnikoch končia hracie automaty. Keďže licencie na výherné prístroje vydáva samospráva na jeden kalendárny rok, museli k 31. decembru skončiť. Tak sa aj deje, ako dokazujú zistenia Denníka N. 

Spolu boli pre minulý rok vydané v Bratislave licencie na výherné automaty 40 prevádzkovateľom, ktorí mohli mať vo svojich 176 prevádzkach dokopy 454 prístrojov.

Licencie na ostatné druhy hazardných hier udeľuje už ministerstvo financií. Ide napríklad o kasína, videohry či rulety. Tie by mali zanikať postupne podľa platnosti licencií, najdlhšie by malo v meste fungovať kasíno v hoteli Crowne Plaza, ktoré má papiere do konca roka 2021.

K téme:
Ako budú miznúť herne v Bratislave Zdieľať

Zánik herní však môžu stopnúť súdy, práve tieto dni sa pripravuje všetko potrebné na spor medzi krajskou prokuratúrou a bratislavským magistrátom. Prokuratúra si osvojila argumenty hernej lobby a podala na mesto ešte na jeseň žalobu. Schválené nariadenie o zákaze herní napadla s tým, že bolo protiprávne, keďže mestskí poslanci o ňom hlasovali dvakrát. 

Krajský súd momentálne vybavuje veci, ktoré predchádzajú pojednávaniu – vypýtal si vyjadrenie mesta, na ktoré má ešte reagovať žalobca, teda prokuratúra. 

Možno očakávať, že samotný obsah sporu bude pre verejnosť nezáživný. Ide totiž o výklad petičného práva. No kým v Justičnom paláci to bude zrejme nuda, o to dramatickejšia môže byť kampaň pred jesennými komunálnymi voľbami. V tej určite zarezonuje aj otázka hazardu. 

Najmä ak sa prebiehajúci súdny spor bude pre odporcov hazardu vyvíjať nepriaznivým smerom, pôjde o mobilizujúcu výhodu pre uchádzačov o post primátora či miesta v mestskom zastupiteľstve. 

V protihazardnom ťažení majú zásluhy viacerí aktívni poslanci, z ktorých sa môžu ukázať kandidáti na primátora či primátorku. 

Ak aj odhliadneme od komunálnych volieb, rozhodnutie súdov v tejto kauze bude mať význam presahujúci bratislavské reálie. Jeho výsledok by totiž mal zarezonovať v celom občianskom sektore. Ak totiž nevolení sudcovia zastavia vôľu desiatok tisíc obyvateľov mesta, pôjde o nepríjemný signál pre všetkých, čo sa angažujú v podobných kampaniach v ostatných mestách.

Pre Bratislavčanov môže byť útechou, že v najhoršom prípade sa negatívne emócie pretavia do výberu lepšieho vedenia mesta.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo