Boj o hazard 2018: Divadlo sa blíži

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Boj o hazard 2018: Divadlo sa blíži

Ilustračné foto: Flickr.com/Dennis Jarvis

Schyľuje sa k súdnemu sporu o zákaz herní v hlavnom meste, ktorý bude bežať na pozadí primátorskej kampane. 

Boj za zákaz herní bol uplynulý rok jedným z najväčších zápasov na hodnotovom poli. Vyostrená situácia bola najmä v Bratislave, ktorá si prešla od masovej petície cez krádež hárkov z magistrátu až po schválenie zákazu herní – na dvakrát, čoho sa chopili právnici a zákaz napadli na súde. 

Do nového roka vstupujeme v situácii, keď v bratislavských podnikoch končia hracie automaty. Keďže licencie na výherné prístroje vydáva samospráva na jeden kalendárny rok, museli k 31. decembru skončiť. Tak sa aj deje, ako dokazujú zistenia Denníka N. 

Spolu boli pre minulý rok vydané v Bratislave licencie na výherné automaty 40 prevádzkovateľom, ktorí mohli mať vo svojich 176 prevádzkach dokopy 454 prístrojov.

Licencie na ostatné druhy hazardných hier udeľuje už ministerstvo financií. Ide napríklad o kasína, videohry či rulety. Tie by mali zanikať postupne podľa platnosti licencií, najdlhšie by malo v meste fungovať kasíno v hoteli Crowne Plaza, ktoré má papiere do konca roka 2021.

K téme:
Ako budú miznúť herne v Bratislave Zdieľať

Zánik herní však môžu stopnúť súdy, práve tieto dni sa pripravuje všetko potrebné na spor medzi krajskou prokuratúrou a bratislavským magistrátom. Prokuratúra si osvojila argumenty hernej lobby a podala na mesto ešte na jeseň žalobu. Schválené nariadenie o zákaze herní napadla s tým, že bolo protiprávne, keďže mestskí poslanci o ňom hlasovali dvakrát. 

Krajský súd momentálne vybavuje veci, ktoré predchádzajú pojednávaniu – vypýtal si vyjadrenie mesta, na ktoré má ešte reagovať žalobca, teda prokuratúra. 

Možno očakávať, že samotný obsah sporu bude pre verejnosť nezáživný. Ide totiž o výklad petičného práva. No kým v Justičnom paláci to bude zrejme nuda, o to dramatickejšia môže byť kampaň pred jesennými komunálnymi voľbami. V tej určite zarezonuje aj otázka hazardu. 

Najmä ak sa prebiehajúci súdny spor bude pre odporcov hazardu vyvíjať nepriaznivým smerom, pôjde o mobilizujúcu výhodu pre uchádzačov o post primátora či miesta v mestskom zastupiteľstve. 

V protihazardnom ťažení majú zásluhy viacerí aktívni poslanci, z ktorých sa môžu ukázať kandidáti na primátora či primátorku. 

Ak aj odhliadneme od komunálnych volieb, rozhodnutie súdov v tejto kauze bude mať význam presahujúci bratislavské reálie. Jeho výsledok by totiž mal zarezonovať v celom občianskom sektore. Ak totiž nevolení sudcovia zastavia vôľu desiatok tisíc obyvateľov mesta, pôjde o nepríjemný signál pre všetkých, čo sa angažujú v podobných kampaniach v ostatných mestách.

Pre Bratislavčanov môže byť útechou, že v najhoršom prípade sa negatívne emócie pretavia do výberu lepšieho vedenia mesta.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo