Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. október 2017

Pre online hazard idú otvoriť zákon. Zrejme sa bude liberalizovať

Kým aktivisti bojujú za zákaz kamenných herní, v brandži sa hovorí o zmenách v prospech online kasín.
Pre online hazard idú otvoriť zákon. Zrejme sa bude liberalizovať

U ministra financií Petra Kažimíra chystajú nový zákon o hazardných hrách. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Ministerstvo financií pripravuje nový zákon o hazardných hrách, hoci sa menil len na konci minulého roka. 

„Základným cieľom pripravovanej právnej úpravy je úprava prístupu k regulácii online hazardných hier,“ napísal rezort financií v Predbežnej informácii k návrhu zákona na legislatívnom portáli. 

Prečo a ako chce ministerstvo meniť zákon, sa oficiálne nedozviete. „K detailom je nateraz predčasné sa vyjadrovať,“ uviedli pre Postoj z tlačového odboru. 

V hernej brandži sa však už dhšie hovorí o chystanej liberalizácii trhu s online hazardnými hrami ako poker, ruleta či automaty.

Ako je to dnes

Súčasná legislatíva umožňuje v online prostredí prevádzkovať internetovú herňu len štátnej spoločnosti Tipos. No množstvo hráčov chodilo na zahraničné weby, ktoré na Slovensku pôsobili bez licencie. 

Voči tomu zasiahla novela z minulého roka. Finančná správa tak začala toto leto blokovať stránky, ktoré prevádzkujú alebo propagujú hazardné hry bez licencie. Išlo o portály ako bet365, bwin, bet-at-home. 

Podľa magazínu Trend však išlo o polovičaté riešenie, keďže novela na jednej strane zaviedla blokovanie stránok s online hazardnými hrami bez slovenskej licencie. Na strane druhej však ponechala v prípade online kasína monopol štátnemu Tiposu.

Inzercia

Práve nový zákon o hazardných hrách by mal túto situáciu vyriešiť. 

Ako písal na základe zdrojov z herného biznisu týždenník Trend na jar tohto roku, rezort financií zvažuje prideliť obmedzený počet licencií, o ktoré následne budú záujemcovia súťažiť. Štátny Tipos by tak prišiel o monopol nad online hazardom, no zároveň by mal štát príjmy z webových stránok, ktoré začal po novele blokovať. 

Súčasný zákon umožňuje na internete prevádzkovať aj kurzové stávky. Asociácia stávkových spoločností SR, ktorá združuje tri spoločnosti – Niké, Fortunu a Tipsport – dlhšie lobuje za vytvorenie podmienok pre vznik legálnych online kasín. Ak by to nový zákon priniesol, stávkové spoločnosti by mohli pridať k svojej online ponuke aj ruletu, poker či automaty. 

Zbierajú návrhy

Verejnosť môže do konca októbra posielať na ministerstvo podnety alebo návrhy v rámci prípravy nového zákona. Rezort predpokladá, že pripomienkové konanie sa začne v januári. 

S liberalizáciou online hazardu môžu mať problém občianski aktivisti a komunálni politici, ktorí v poslednom období bojovali za zákaz herní a výherných automatov z viacerých miest. Herná asociácia a aj odporcovia plošného zákazu herní často proti nim argumentovali nielen rizikom vzniku nelegálnych herní, ale aj rastom tržieb z online hazardu. 

Na to, ako bude regulácia online hazardu vyzerať, si však musíme ešte počkať.

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.