Pre online hazard idú otvoriť zákon. Zrejme sa bude liberalizovať

Pre online hazard idú otvoriť zákon. Zrejme sa bude liberalizovať

U ministra financií Petra Kažimíra chystajú nový zákon o hazardných hrách. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Kým aktivisti bojujú za zákaz kamenných herní, v brandži sa hovorí o zmenách v prospech online kasín.

Ministerstvo financií pripravuje nový zákon o hazardných hrách, hoci sa menil len na konci minulého roka. 

„Základným cieľom pripravovanej právnej úpravy je úprava prístupu k regulácii online hazardných hier,“ napísal rezort financií v Predbežnej informácii k návrhu zákona na legislatívnom portáli. 

Prečo a ako chce ministerstvo meniť zákon, sa oficiálne nedozviete. „K detailom je nateraz predčasné sa vyjadrovať,“ uviedli pre Postoj z tlačového odboru. 

V hernej brandži sa však už dhšie hovorí o chystanej liberalizácii trhu s online hazardnými hrami ako poker, ruleta či automaty.

Ako je to dnes

Súčasná legislatíva umožňuje v online prostredí prevádzkovať internetovú herňu len štátnej spoločnosti Tipos. No množstvo hráčov chodilo na zahraničné weby, ktoré na Slovensku pôsobili bez licencie. 

Voči tomu zasiahla novela z minulého roka. Finančná správa tak začala toto leto blokovať stránky, ktoré prevádzkujú alebo propagujú hazardné hry bez licencie. Išlo o portály ako bet365, bwin, bet-at-home. 

Podľa magazínu Trend však išlo o polovičaté riešenie, keďže novela na jednej strane zaviedla blokovanie stránok s online hazardnými hrami bez slovenskej licencie. Na strane druhej však ponechala v prípade online kasína monopol štátnemu Tiposu.

Práve nový zákon o hazardných hrách by mal túto situáciu vyriešiť. 

Ako písal na základe zdrojov z herného biznisu týždenník Trend na jar tohto roku, rezort financií zvažuje prideliť obmedzený počet licencií, o ktoré následne budú záujemcovia súťažiť. Štátny Tipos by tak prišiel o monopol nad online hazardom, no zároveň by mal štát príjmy z webových stránok, ktoré začal po novele blokovať. 

Súčasný zákon umožňuje na internete prevádzkovať aj kurzové stávky. Asociácia stávkových spoločností SR, ktorá združuje tri spoločnosti – Niké, Fortunu a Tipsport – dlhšie lobuje za vytvorenie podmienok pre vznik legálnych online kasín. Ak by to nový zákon priniesol, stávkové spoločnosti by mohli pridať k svojej online ponuke aj ruletu, poker či automaty. 

Zbierajú návrhy

Verejnosť môže do konca októbra posielať na ministerstvo podnety alebo návrhy v rámci prípravy nového zákona. Rezort predpokladá, že pripomienkové konanie sa začne v januári. 

S liberalizáciou online hazardu môžu mať problém občianski aktivisti a komunálni politici, ktorí v poslednom období bojovali za zákaz herní a výherných automatov z viacerých miest. Herná asociácia a aj odporcovia plošného zákazu herní často proti nim argumentovali nielen rizikom vzniku nelegálnych herní, ale aj rastom tržieb z online hazardu. 

Na to, ako bude regulácia online hazardu vyzerať, si však musíme ešte počkať.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo