Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. február 2018

Pochody aj pastiersky list. Kampaň proti Istanbulskému dohovoru sa stupňuje

Antikampaň proti kontroverznému dohovoru naberá na obrátkach, vyhlásenie zaznie aj v kostoloch.
Pochody aj pastiersky list. Kampaň proti Istanbulskému dohovoru sa stupňuje

Sviečkový ružencový pochod proti Istanbulskému dohovoru v Tvrdošíne 10. februára. (Foto: Slovenský dohovor za rodinu)

Petícia, prednáškové turné na čele s Mariánom Kuffom a teraz aj ulica. Aktivisti bojujúci proti Istanbulskému dohovoru stupňujú kampaň Zastavme zlo z Istanbulu.  

Dohovor Rady Európy má riešiť násilie na ženách a domáce násilie, kritici mu však vyčítajú pretláčanie rodovej ideológie. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zatiaľ odložila rozhodnutie predložiť na vládu ratifikáciu Istanbulského dohovoru, aktivisti aj tak spustili rozsiahlu kampaň – a to nielen proti jeho ratifikácii, ale dokonca za stiahnutie podpisu Slovenska pod Istanbulským dohovorom z roku 2011. 

Prednáškové turné po Slovensku, ktoré sa začalo na jeseň, médiá zaregistrovali najmä vďaka kňazovi Mariánovi Kuffovi, keď ho kritizovali za konšpirácie a šírenie nenávisti. Najznámejšie video, kde známy farár zo Žakoviec hovorí na tému gender, má takmer 160-tisícovú sledovanosť. 

Ministerka Žitňanská na sociálnej sieti napísala, že organizátori pochodov robia nátlakové akcie a šíria demagógiu.

Príspevky o rizikách dohovoru však prezentujú v slovenských mestách aj ďalší rečníci, napríklad bývalý minister vnútra Vladimír Palko, predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík, šéf Spišskej diecéznej charity Pavol Vilček, gréckokatolícky kňaz a cirkevný sudca Jozef Maretta či predseda Úsmevu ako dar Jozef Mikloško ml.

Súčasťou kampane sú ružencové sviečkové pochody. Začali sa ešte vlani v novembri v Prešove, posledné sa uskutočnili v Tvrdošíne 10. februára, kde do ulíc vyšlo asi 1 500 ľudí. Uplynulý víkend sa pochodovalo so sviečkami proti Istanbulskému dohovoru v Košiciach. 

Okrem jednorazových prednášok a pochodov sa v niektorých mestách začalo pochodovať aj pravidelne. „Pochoduje sa už každý piatok po večernej svätej omši v Prešove, Nitre, Trnave, Poprade, Žiline, Brezne, Zvolene, Trenčíne, Tvrdošíne,“ vysvetľuje pre Postoj hovorca iniciatívy Slovenský dohovor za rodinu Erik Zbiňovský. Každý piatok vyjde do ulíc okolo dvetisíc pochodujúcich, dodáva. 

Prednášky a pochody sa doteraz uskutočnili v desiatich mestách. Aktivisti zároveň zbierajú podpisy pod petíciu. V nej vyzývajú poslancov Národnej rady a vládu, aby „vzali späť“ podpis zástupcu nášho štátu pod Istanbulským dohovorom a v žiadnom prípade ho neratifikovali.

„Momentálne je vyzbieraných okolo 40-tisíc podpisov. Tieto čísla neustále narastajú s pribúdajúcimi mestami,“ uvádza Zbiňovský. 

Inzercia

Turné sa po zastávkach v Humennom (3. marca) a Prešove (10. marca) presunie na západné Slovensko, do Skalice. Prednášky a pochod plánujú aj v Bratislave, termín a miesto ešte neurčili.

Pochod v Tvrdošíne z 10. februára. 

Vo svojej argumentácii proti Istanbulskému dohovoru sa aktivisti opierajú aj o stanovisko viac ako 340 lekárov, psychológov a psychiatrov, ktorí poukazujú na škodlivosť myšlienok gender ideológie. 

Slovenskí aktivisti sú najnovšie povzbudení aj krokom bulharského premiéra Bojka Borisova, ktorý minulý týždeň oznámil, že jeho vláda nebude ratifikovať Istanbulský dohovor, pokiaľ nebude v krajine na tom konsenzus. 

Do kampane zasiahne aj cirkev. Najbližšiu nedeľu zaznie v slovenských kostoloch vyhlásenie k manželstvu, rodine a k Istanbulskému dohovoru, na ktorom sa spoločne dohodli najvyšší predstavitelia kresťanských cirkví na Slovensku. 

Antikampaň voči Istanbulskému dohovoru predstavuje jednu z najmasovejších demonštrácií proti materiálu, ktorý nevznikol na slovenskej legislatívnej pôde. 

Či bude úspešná, ukáže aktivita, respektíve pasivita vlády v súvislosti s ratifikáciou Istanbulského dohovoru.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Odporúčame