Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. február 2018

Ľudia boli stvorení pre viac ako iba dočasné šťastie

Skutočne verné manželstvo vytvára tú najvyššiu istotu.
Ľudia boli stvorení pre viac ako iba dočasné šťastie

Ilustračné foto: flickr.com/Simon Powell

Patrí medzi najrozumnejších mladých ľudí, akých poznám. Je vedcom, popri tom sa venuje umeniu, má rozhľad v kultúre a je veľmi sčítaný a informovaný. V skratke: nedá sa ho opísať ako naivného ani prostoduchého.

Nedávno som strávila čas s ním a jeho manželkou, obaja sú tridsiatnici. Oslavovali sme jeho dôležitý profesionálny úspech, pretože spolu s kolegami dosiahol dlho očakávaný cieľ. Bol to moment šťastia, uspokojenia, pričom nešlo o súkromnú udalosť, ale o radosť zdieľanú s členmi tímu a rodiny. Dalo by sa povedať, že to malo vysokú úroveň.

Zrazu sa zastavil, zvážnel a pomaly, premyslene a úprimne povedal: „Rozdiel medzi šťastím v manželstve a všetkými inými druhmi šťastia“ (očividne narážal aj na to, ktoré sme oslavovali) „je, že nemáte obavu, že šťastie v manželstve sa môže v jeden deň skončiť.“

Vyrazilo mi to dych. Znelo to tak nevinne a jednoducho, a napriek tomu tak vzdialene od „reality“. Nie som vydatá a pevne verím v nerozlučnosť manželstva. No keď uvažujem o manželstve a prípadne dúfam, že niekedy nájdem tú „správnu osobu“, nemám túto jednoduchú, silnú a neuveriteľne nevinnú vieru v manželstvo.

Veľa ľudí sa žení a vydáva, ale s tými úzkymi dverami na pozadí s nápisom „núdzový východ“.  Zdieľať

Obaja sme vyrástli v kultúre, ktorá nepovažuje rozvod za niečo nesprávne. Manželstvo to robí vo svojej podstate nestabilným. Dokonca aj keď človek s plným presvedčením hovorí „až kým nás smrť nerozdelí“, pretrvávajúcou myšlienkou je, že je tu aj plán B, že odlúčenie a rozvod sú jednou z možností.

Všetci tiež poznáme slabosť ľudského tela, skutočnosť, že niekedy sa ľudia ukážu inými, než akých sme očakávali, že môže dôjsť k zradám, zlyhaniam, neverám.

Ľudia tiež umierajú. Nemôžete sa spoľahnúť, že vás váš manžel/manželka prežije a že vám bude vždy oporou. On sa spoľahol na večnosť ich lásky. Samozrejme, že vedel, že ľudia zomierajú, no napriek tomu sa nebál, že by sa jeho šťastie v manželstve mohlo skončiť.

Inzercia

Musím priznať, že ma jeho slová hlboko zasiahli a prinútili ma veľmi premýšľať. Veľa ľudí si nevyberá manželstvo a uspokojuje sa s krátkodobými druhmi šťastia, ktoré sú vnútorne otrávené istotou svojho konca. Iní sa ženia a vydávajú, ale s tými úzkymi dverami na pozadí s nápisom „núdzový východ“. Ďalší od svojich manželstiev neočakávajú viac než stálosť a tolerovateľný nevojnový stav, len čo sa iskry lásky neúprosne vytratia.

Tento mladý muž si bol istý, takmer detsky istý, a napriek tomu pevne a spoľahlivo, ako len dospelí ľudia môžu byť, že ich šťastie môže byť večné. Nie preto, že by ich manželstvo bolo mimoriadne požehnané a bez akýchkoľvek ťažkostí, či už pochádzajúcich zvonku, alebo zvnútra. Nie preto, že by on a jeho manželka boli nesmrteľní. Ale preto, že skutočná láska založená na vernosti, na skutočnej vernosti zrodenej z lásky, je večná. A hoci nás smrť naozaj môže rozdeliť, ani koniec telesného života nemusí byť koncom lásky alebo šťastia.

Niekomu to môže znieť bláznivo, ale toto je pravým povolaním ľudských bytostí, ktoré neboli stvorené pre krátkodobé uspokojenie či malé sny. Sú stvorené pre nekonečné šťastie, pre nekonečnú lásku, pre nádej takú veľkú a neuveriteľnú, že ju nedokážu úplne nasledovať ich mysle, len srdcia.

Tento mladík to všetko pochopil a naučil ma to niekoľkými slovami.

Chiara Bertoglio
Autorka je doktorka muzikológie a teológie.

Pôvodný text: Love that never ends. Uverejnené so súhlasom Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame