Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. február 2018

Chcem sa stať predsedom KDH

Richard Vašečka vstupuje do KDH a hovorí, prečo by chcel vymeniť Alojza Hlinu, pri ktorom hrozí, že KDH sa stane menej kresťanské aj demokratické.
Chcem sa stať predsedom KDH

Richard Vašečka, doterajší poslanec OĽaNO a predseda jeho poslaneckého klubu, v rozhovore pre Postoj hovorí, prečo práve vstúpil do KDH a prečo sa chystá už na sneme 17. marca kandidovať na post predsedu KDH. Súčasne ostro kritizuje štýl súčasného predsedu KDH Alojza Hlinu a tvrdí, že ak by v súboji o predsedu hnutia prehral, neplánuje odísť z hnutia, ale neprijal by pod Hlinovým vedením žiadnu funkciu ani by už nekandidoval do parlamentu. „Chcem urobiť niečo pre kresťanskodemokratickú politiku, netrápi ma, že je to pre mňa risk,“ vysvetľuje pre Postoj.

Rozhodli ste sa vstúpiť do KDH. Prečo?

Rozhodol som sa prijať ponuku.

Čiu ponuku?

Veľkého množstva ľudí zo všetkých úrovní KDH aj zo všetkých regiónov. Ponuky na vstup do KDH som dostával od svojho vstupu do politiky. Pred voľbami v roku 2016 to boli ponuky kandidovať za KDH a v tomto volebnom období už aj ponuky uchádzať sa o post predsedu.

V posledných týždňoch boli tieto ponuky naliehavé, aj vzhľadom na to, že sa blíži snem KDH. Nad týmito ponukami som sa vždy vážne zamýšľal, ale tentoraz sa to preklopilo k tomu, že mi to dáva zmysel. Dozrel čas spojiť sily.

Od koho konkrétne ste tú ponuku dostali? Objavili sa informácie, že od skupiny vnútrostraníckych kritikov Alojza Hlinu.

Je prirodzené, že keď sa blíži voľba predsedu, vyvíjajú iniciatívu najmä tí, ktorí sú so súčasným predsedom nespokojní.

Teda vstupujete do KDH s tým, že idete kandidovať na predsedu?

Vstupujem tam s tým, že veľa ľudí na rôznych úrovniach navrhuje, aby som kandidoval na predsedu, a vyslovuje mi v tomto podporu. Rozhodol som sa, že to prijmem.

Uvedomujete si, že vstupujete do KDH päť týždňov pred snemom, keď Alojz Hlina už viackrát obehal Slovensko a dlhšie ako rok intenzívne komunikuje s členskou základňou? Trúfate si?

Slovo trúfať by som nepoužil. Idem do toho s veľkou pokorou. Preto som možno aj toľko otáľal.

Neotáľali ste pridlho?

Očakával som, že sa nájde vhodný kandidát zvnútra strany. Situácia je však taká, že k tomu nedošlo. Veľká časť okresných snemov už prebehla a žiaden takýto kandidát sa neobjavil. Uvedomujem si, že spôsob, ktorý som zvolil, je neštandardný a chcel by som, aby sa v budúcnosti súboj o predsedu KDH vrátil do zaužívaných koľají.

To znamená, že sa o tento post budú uchádzať ľudia zvnútra, nie z externého prostredia. Lebo aj to, čo sa dnes v KDH deje, keď ma mnohí členovia naliehavo žiadajú, aby som kandidoval, svedčí o tom, že situácia v hnutí je kritická.

Prečo treba Alojza Hlinu vymeniť?

Najlepšie by bolo túto otázku položiť členom KDH.

Vy však idete kandidovať na predsedu.

Keďže už vlastne som členom KDH, môžem to formulovať aj ja. Pod vedením súčasného predsedu hrozí KDH, že bude menej kresťanské a menej demokratické.

Skúste to rozmeniť na drobné. KDH sa totiž aj vďaka Hlinovi po volebnej porážke stabilizovalo, pred dvoma rokmi to vyzeralo tak, že môže aj zaniknúť. Dnes sa v prieskumoch pohybuje stabilne nad päťpercentnou hranicou a dosiahlo úspech v župných voľbách.

Myslím, že väčšine ľudí je zrejmé, že Alojz Hlina nie je autentickým kresťanským demokratom. Jeho štýl komunikácie vyrušuje veľmi veľa ľudí.

Máte na mysli slovnú agresivitu?

Celý spôsob komunikácie, ale áno, aj slovnú agresivitu. I jeho prístup k ľuďom.

Vy ste boli s Alojzom Hlinom spoločne v jednom poslaneckom klube. To, čo vám o ňom hovoria členovia KDH, zodpovedá tomu, ako ste ho poznali?

Áno.

Lenže výsledky hovoria aj v Hlinov prospech.

Ja sa teším z toho, že KDH sa vyhrabalo z najhoršieho. Ale ak ide o tie prieskumy, treba si tiež uvedomiť, že KDH máva v prieskumoch nadhodnotené čísla, približne o dve percentá. Platilo to aj v týchto voľbách. V poslednom prieskume malo 6,6 percenta a výsledok vo voľbách bol 4,9 percenta.

To znamená, že KDH sa stále reálne potáca na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Je to stále málo.

Čo by ste teda robili inak ako Hlina?

Mojím cieľom nie je len to, aby sa KDH dostalo do parlamentu, ale chcem, aby zostavovalo vládu a aby mohlo presadiť veci, ktoré má vo svojom programe. Hlinovou pracovnou metódou je, že sa snaží byť aktívny v komunikácii s voličmi. To hodnotím pozitívne a viackrát som mu to aj povedal.

Na druhej strane nepreukázal potenciál priviesť nových ľudí do KDH. Aj jeho osobný voličský potenciál sa ukázal nižší, ako vyhlasoval. Tvrdil, že ak niekto nemá desaťtisíc preferenčných hlasov, tak nemá čo v politike hľadať. Ja si to nemyslím a považujem takéto vyhlásenia za nerozumné. Hlina však tých desaťtisíc krúžkov nezískal a možno aj práve preto nie je dnes KDH v parlamente.

Pod Hlinovým vedením sa KDH tiež čoraz viac stáva stranou jedného muža, ako z pohľadu stanov, tak aj z pohľadu vnútorného fungovania sa tam moc čoraz viac koncentruje v rukách jedného človeka. Súčasný predseda si buduje poznateľnosť, ale ostatní ľudia stoja bokom. To pre KDH nie je dobré.

Hlina ako nový predseda musel odstrihnúť starú gardu, ktorá KDH dlhodobo škodila. Nehrozí, že sa na vás prilepí imidž kandidáta, ktorý chce tejto starej garde pomôcť späť k vplyvu?

Nie. Ja som človek, ktorý spája, nie ten, ktorý spája jedných proti druhým. Špeciálne konzervatívna skúsenosť je taká, že veci fungujú vtedy, ak ľudia spolupracujú a navzájom sa podporujú. Nejdem do KDH nikoho vyhadzovať, ale ani bojovať za starú gardu.

Chcel by som, aby do KDH prišla svieža generácia, ktorú reprezentujem. Personálny problém v KDH sa nedá riešiť tak, že vyhádžete starých, ale že prinesiete nových kvalitných ľudí. Mojím hlavným cieľom nie je robiť v prospech KDH, ale v prospech kresťanskej politiky na Slovensku. KDH vnímam ako dobrú platformu na dosiahnutie tohto cieľa.

Realita však vyzerá tak, že v súboji o predsednícke kreslo v KDH vás bude podporovať aj skupina ľudí, ktorí boli vlastne dôvodom, prečo ste si pri vstupe do politiky vybrali OĽaNO, a nie KDH.

To je dobrá poznámka, ale ja nebudem v tejto voľbe predsedu reprezentantom žiadnej strany. Uchádzam sa o dôveru všetkých a nikomu sa nevyhrážam, že ak uspejem, tak s ním urobím poriadok. To nie je môj štýl. Idem do toho s veľkou pokorou a chcem veľa počúvať. Nejaké vzťahy mám, mnohých členov KDH poznám a dlhé roky s nimi komunikujem.

Poviem k tomu ešte jednu kresťanskú poznámku: Boh sa Mojžišovi predstavil ako Boh Abraháma, Izáka a Jakuba. To znamená starého otca, syna a vnuka. Keď funguje takýto zjednocujúci postoj, tak rodina, spoločnosť aj politická strana prosperuje.

Čo spravíte, ak prehráte?

Mám víťazné a pozitívne nastavenie. Som poslancom parlamentu, v ktorom chcem do roku 2020 zastupovať svojich voličov, plán B nerozvíjam.

Zostali by ste v KDH?

Neplánujem, že by som v prípade svojho nezvolenia za predsedu odišiel.

Ak by ste súboj s Hlinom prehrali, kandidovali by ste v roku 2020 do parlamentu?

Je to predčasné definitívne uzatvárať príliš kategorickými vyjadreniami. Ale moja predstava v tejto chvíli je, že by som nekandidoval na podpredsednícku funkciu ani by som nebol na volebnej kandidátke hnutia, ak by ju viedol súčasný predseda.

Prečo?

Štýl politiky súčasného predsedu KDH je pre mňa nezlučiteľný s mojím štýlom politiky.

To znamená, že by ste vypadli z parlamentu a neboli viac poslancom?

Viacerí ľudia nado mnou krútia hlavou, vravia, veď ty riskuješ všetko. Ja hovorím, že riskujem možnosť, že na štyri roky nebudem v NR SR. Povedzme si úprimne, OĽaNO má okolo 11-12 percent, nemám problém sa prekrúžkovať do parlamentu z akejkoľvek pozície, som predsedom poslaneckého klubu.

Inzercia

Teda áno, keby som ostal v OĽaNO, išiel by som na istotu. Ale ja chcem urobiť niečo pre kresťanskodemokratickú politiku, netrápi ma, že je to pre mňa risk. Mňa skôr trápi, čo bude po roku 2020. Chcem urobiť všetko preto, aby boli kresťania silní a mohli toho čo najviac presadiť pri zostavovaní novej vlády.

Ak ste spomínali Hlinov štýl politiky, ktorý je s vami nezlučiteľný, tak zrejme aj z OĽaNO odchádzate pre štýl Igora Matoviča...

Odchádzam z poslaneckého klubu OĽaNO, členom samotného hnutia som nikdy nebol. Vstupom do KDH som vlastne prišiel o akési stranícke panictvo, je to moja prvá strana.

Ten dôvod teda nie je negatívny v zmysle, že odkiaľsi odchádzam, on je pozitívny, že prichádzam do KDH a chcem pracovať pre kresťanskú politiku.

No štýly Igora Matoviča a Alojza Hlinu nie sú až také rozdielne. Pri KDH však hovoríte, že vstupuje, aby ste vymenili Hlinu, zároveň tvrdíte, že z OĽaNO neodchádzate pre štýl Matoviča. Nie je v tom rozpor?

OĽaNO je však celkom iné než KDH, to, čo je akceptovateľné pre voliča protestného hnutia, už nie je akceptovateľné pre voliča KDH. Alojz Hlina v OĽaNO by bol úplne v pohode, jeho problém bol, že tam neuspel, nezískal vplyv, išiel teda po svojom, založil stranu Občania, ktorá tiež dieru do sveta neurobila, to mu nevyčítam, to je fakt. Potom kandidoval za KDH, pričom ak by sa KDH dostalo tesne do parlamentu, on by sa neprekrúžkoval.

V KDH je jeho správanie čudné, priznám sa, po jeho zvolení som nedokázal prijať, že práve on reprezentuje KDH.

Ešte stále nám nie je celkom jasné, prečo vlastne odchádzate z OĽaNO.

Už to nie je skupina nezávislých poslancov, pretože v OĽaNO sa dáva dokopy spoločná filozofia, program. Ja to uznávam ako správnu cestu, lenže ak si mám vyberať medzi kompaktným OĽaNO a kompaktným KDH, tak je mi KDH bližšie.

Do volieb ostáva päť týždňov, Alojz Hlina má precestované celé Slovensko aj kádehácke štruktúry, ako chcete vyhrať?

Slovensko mám precestované aj ja, štruktúry KDH ešte nie.

Ale ako chcete dohnať ten deficit?

Samozrejme, som nováčik v KDH, tento deficit priznávam, na žiadnych formálnych stretnutiach som ešte nebol, zato mám veľa neformálnych vzťahov s ľuďmi z KDH.

Iste, nebol som prítomný na okresných snemoch, preto sa chcem od budúceho týždňa rozprávať s členmi aj delegátmi snemu a, samozrejme, všetkými, ktorí prejavia záujem. Mám teda veľa rozhovorov za sebou a ešte viac pred sebou.

Čo je vaša ponuka? Ako by vyzeralo KDH Richarda Vašečku?

Verím, že by bolo kresťanskejšie aj demokratickejšie, teda silnejšie. Bude tam svieža sila, KDH bude mať ambíciu, aby bolo reálnou silou. Nie je možné, aby kresťanskí demokrati boli v Česku v parlamente, v Poľsku mali okolo 40 percent a my tu na Slovensku riešime, či sa dostaneme do parlamentu. Bude to spoločenstvo spolupráce, kde by dostala priestor široká skupina ľudí, túžim po tom, aby som mal okolo seba ľudí, ktorí ma raz môžu „ohroziť“.

Teda dúfam, že už to nikdy nebude tak, aby sa muselo čakať na predsedov zvonka, ale že vnútri KDH bude široká ponuka a budeme sa tešiť, že sme vybrali najlepšieho. Chcem urobiť všetko pre dobré vzťahy a aby som ľudí získal pre túto víziu nie úzkoprsého KDH, ale slovenskej kresťanskej politiky.

V poriadku, ale čo to znamená z hľadiska programu, v čom je vaša ponuka iná než Hlinova?

KDH je postavené na kresťanskom, národnom a sociálnom pilieri, no vo všetkých troch má obrovskú rezervu. Nemusím hovoriť o tom, že kresťanský pilier autenticky reprezentujem a viem ho aj odprezentovať. Prečo by mali konzervatívni a národne orientovaní voliči hádzať do urny lístok ĽSNS?

KDH by bolo určite pod mojím vedením proeurópskou silou, aj Slovensko je Európa, voličom ĽSNS však musíme dať jasne najavo, že aj my sme pre nich ponukou, lebo Kotleba je a bude vždy v izolácii.

V tomto som iný než Alojz Hlina, ktorý útočí na Kotlebu aj Kollára, lenže ak zosmiešňujete obe strany, tak ich voličov len nahneváte. Samozrejme, aj sa vymedzujem voči Kotlebovi, nemám problém označiť ich za fašistov, s tým šekom na 1 488 eur ma veľmi rozčúlili. Ale nemôžeme na nich pľuť a čakať, že prídu k nám. Slovensko je naša vlasť a rodina a to treba hovoriť.

Nemali by ste však viac než na voličov Kotlebu, medzi ktorými je málo bývalých voličov KDH, cieliť na konzervatívnych voličov Smeru?

To sme pri sociálnom pilieri, kde je tiež problém, kresťanských demokratov by nemal nikdy nikto predbehnúť v tom, že je sociálnejší. Ja pritom nie som žiaden ľavičiar, naopak, považujem sa za pravičiara, ale zoberme si všetky cirkevné dokumenty o sociálnej náuke, pre nás nemôžu byť ľudia číslami v makroekonomike.

Úspech kotlebovcov je aj v tom, že chodia za ľuďmi a riešia ich základné problémy. Ak má KDH osemtisíc členov, musí to byť cítiť. Ja pritom reálne vidím, že miestni kádeháci sa aktivizujú, pracujú v charite, ale nevidieť, že je to prepojené s vysokou politikou, krajina o tom nevie.

Akých ľudí by ste chceli mať vo vedení, keby ste uspeli?

Nie som tu nato, aby som rozdával karty. Samozrejme, bolo by mi cťou, keby podpredsedom ostal Milan Majerský, ktorý má charakter, požíva vysokú dôveru a reprezentuje dôležitý región. Prichádzajú do úvahy rôzne mená, som otvorený tomu, aby nové vedenie reprezentovalo regióny aj rôzne názory.

V OĽaNO sú na vás viazaní viacerí ľudia, napríklad je s vami úzko spätý Eduard Heger. Niekto z nich sa k vám ešte pridá?

V tejto chvíli idem do KDH sám za seba. Ak by som sa stal predsedom, najpoctivejšia odpoveď znie „uvidíme“, nemáme žiaden jednoznačný plán. Iste chcem s niektorými ľuďmi spolupracovať aj naďalej, ešte uvidíme, akú formu to naberie.

 

Foto – Fero Múčka

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.