Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. február 2013

NÁZOR JÁNA KOŠTURIAKA: Amatéri a profesionáli

amateri-profes-text2.jpg Slovo amatér sa často používa na označenie človeka, ktorý svoju prácu robí nekvalitne, povrchne, alebo poriadne nerozumie problematike, ktorej sa venuje. Za profesionála zase považujeme človeka, ktorý je vynikajúci odborník, robí svoju prácu p...

Slovo amatér sa často používa na označenie človeka, ktorý svoju prácu robí nekvalitne, povrchne, alebo poriadne nerozumie problematike, ktorej sa venuje. Za profesionála zase považujeme človeka, ktorý je vynikajúci odborník, robí svoju prácu perfektne a dosahuje v nej výsledky na úrovni svetovej špičky.

Rozdiel medzi amatérmi a profesionálmi je však aj v tom, že profesionáli za svoje výkony dostávajú peniaze, majú pre svoju činnosť vytvorené vhodné podmienky a nemusia chodiť do druhého zamestnania, aby si zarobili na živobytie. Amatéri teda robia svoju prácu vo voľnom čase, z nadšenia a z lásky. Profesionáli sa svojej činnosti venujú naplno, nadšenie a lásku kombinujú s peniazmi. Mohli by sme hľadať aj ďalšie rozdiely medzi amatérmi a profesionálmi – amatér napríklad nemá diplom v danom obore (u hercov sa takýto amatér kedysi volal ochotník). 

Pozrime sa na správy z posledných týždňov. Profesionál, cyklistická legenda, sa priznáva z dopingu. Čo je ešte horšie, zdá sa, že v pelotóne brali doping takmer všetci, takže on vlastne vyhral objektívne, pretože bol najlepší zo všetkých nadopovaných. Čítam o futbalistoch, ktorí sa opíjajú, chodia za prostitútkami a nechajú sa podplácať, podobne ako rozhodcovia, funkcionári a ďalší „profesionáli" v celom skorumpovanom cirkuse.

"Žijeme vo zvláštnej dobe. Máme okolo seba amatérov, ktorí robia profesionálnu prácu, a množstvo profesionálov s výsledkami, za ktoré by sa amatéri hanbili. Fandím amatérom!"

Zdieľať

Podobní „profesionáli" riadia Európsku úniu a jednotlivé štáty v nej. Väčšina z nich by si len ťažko hľadala normálnu prácu v poctivom remesle alebo podnikaní. Ich profesionalita sa meria schopnosťou „profesionálne" tárať nezmysly. Koľko peňazí vyberá od nás štát a platí za ne „profesionálov", ktorí vymýšľajú nové formuláre, osvedčenia, kolky a unudene sa na nás pozerajú spoza okienka na úrade. Mali by riešiť napríklad sociálne problémy, ale neriešia – pretože väčšinou nevedia, nechcú a niekedy ani nemôžu.

Inzercia

Na druhej strane sú „amatéri" – napríklad ľudia ako Marián KuffaAntonio SrholecAndrej KiskaAnna VerešováRóbert Braciník, Ivan Leitman alebo Vladimír Maslák. Robia prácu namiesto „profesionálov" – nie pre peniaze a teplé miestečka, ale preto, lebo vedia, že to robiť treba. Existuje veľa amatérov v oblasti umenia, kulinárstva, alebo rôznych remesiel, ktorí majú lepšie výsledky ako niektorí profesionáli. Mnohé riešenia amatérov sú lepšie ako výsledky projektov s dobre platenými profesionálmi. Príkladom môžu byť úspešná Wikipedia a neúspešná Encarta.

Práve som vyprevádzal na ďalekú cestu autobusom do Lotyšska moju Lucku. Slovenská florbalová reprezentácia nemá na letenky ani na drahé hotely. Nikto im nič nedá, dievčatá sa skladajú zo svojich peňazí, aby mohli reprezentovať svoju krajinu. Ich vekový priemer je nižší ako 18 rokov, každodenný tréning musia vedieť spojiť so štúdiom. Amatérky, ktoré podávajú profesionálne výkony a poctivo sa pripravujú na postup do finálovej skupiny majstrovstiev sveta. Verím, že sa im to podarí. Držte palce. V ceste im stoja silné tímy – Lotyšsko, Dánsko, Estónsko, Nemecko a Taliansko. Tešia sa na perfektnú partiu, trénujú, zháňajú si sponzorov. Ministerstvo im nič nedá (kúpilo Planétu vedomostí od profesionálov, ktorú by amatéri možno urobili zadarmo) a Florbalový zväz „funguje" tak, ako je to na Slovensku bežné - nefunguje. Obdivujem nadšencov z realizačného tímu a dievčatá – florbalistky. V amatérskych podmienkach dokážu vytvoriť profesionálne výkony. Verím, že Slovensko raz bude vo florbale patriť k svetovej špičke, ako napríklad Česko. Bude to možno rovnako masový šport ako futbal a bude mať profesionálne podmienky.

Aj pri nedávnych českých voľbách som mal pocit, že "profesionáli v podpásových disciplínach" porazili "amatérov", ktorí chceli hrať poctivo. Žijeme vo zvláštnej dobe. Máme okolo seba amatérov, ktorí robia profesionálnu prácu, a množstvo profesionálov s výsledkami, za ktoré by sa amatéri hanbili. Fandím amatérom!    

Ján Košturiak
Autor je riaditeľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Robí poradcu, trénera a kauča v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva.

Ilustračné foto: floorball.org

Odporúčame

TÉMA: Leadership podľa Ježiša Krista (druhá časť)

TÉMA: Leadership podľa Ježiša Krista (druhá časť)

subiaco-mala.jpg Prinášame vám druhú časť prednášky profesora a podnikateľa Jána Košturiaka o líderstve.  Mnohé manažérske semináre vychádzajú z toho, že pre vedenie ľudí sú dôležité metódy a vonkajší prejav. Ak sa však pozrieme na model vedenia svätého Benedikta, náj...

NÁZOR RICHARDA VAŠEČKU: Hľadá sa niečo nové!

NÁZOR RICHARDA VAŠEČKU: Hľadá sa niečo nové!

nrsr-text.jpg Slovenskú politickú scénu charakterizuje v súčasnosti horúčkovité hľadanie niečoho ... nového. Okrem nových politických subjektov v parlamente ako je OĽaNO, príp. ešte stále SaS, je tu Nová väčšina Dana Lipšica, Alfa Rada Procházku a najnovšie aj projekt...

K VECI: Deväť storočí rytierstva

K VECI: Deväť storočí rytierstva

Portrait_of_Fra_Antonio_Martelli-Caravaggio-2.jpg Od 9. do 15. februára oslavoval Suverénny vojenský špitálny rád sv. Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty svoje 900. výročie. Maltézsky rád, ako sa bežne nazýva, je najstarší rytiersky rád na svete a štvrtý najstarší rehoľ...