Cenu "nobelovku" za ekonómiu získal Američan Richard H. Thaler

Američan Richard H. Thaler z University of Chicago získal ocenenie za príspevok k behaviorálnej ekonómii.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Thaler (72) "začlenil do analýzy ekonomického rozhodovania psychologicky realistické predpoklady", uviedla v zdôvodnení svojho rozhodnutia švédska Kráľovská akadémia vied. Jeho práca ukazuje, ako ľudské rysy ovplyvňujú individuálne rozhodovanie rovnako ako vývoj na trhu a umožňuje pochopiť psychológiu ekonomiky.

Thaler je podľa akadémie "priekopníkom behaviorálnej ekonomiky", teda výskumného odvetvia, v ktorom sa aplikujú výsledky psychologického výskumu na analýzu ekonomického rozhodovania. To má za dôsledok "realistickejšiu analýzu toho, ako ľudia premýšľajú a ako sa správajú, keď robia ekonomické rozhodnutia".

Nobelovka za ekonómiu sa oficiálne volá Cena Sveriges Riksbank za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela a udeľuje sa od roku 1969.

Cena v hodnote 9 miliónov SEK (943.218 eur) sa nevypláca z pozostalosti švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) ako ostatné hlavné Nobelove ceny (za medicínu, fyziku, chémiu, literatúru a mier), ale z prostriedkov švédskej centrálnej banky.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
analýza Alfred Nobel Richard Thaler
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 3 hodinami

Pán Haščák je profesionál, vizionár a veľmi pracovitý človek. Nemyslím si, že by ho týždne vo väzbe zásadne zmenili. Je to stále ten istý motor, akým bol aj predtým,“ hovorí Martin Kultan, šéf poisťovne Dôvera, ktorá patrí finančnej skupine Penta. Odmieta, že by Dôvera bola pre Pentu „zlatým vajcom“, stačí sa vraj pozrieť na čísla. Akcionári Dôvery jej zisk podľa Kultana vracajú do slovenského zdravotníctva.

Šéf Dôvery Martin Kultan: Haščák je vizionár a veľmi pracovitý človek, väzba ho nezmenila

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť