Čím žije Česko IV.

Zdá sa, že v Prahe horúčavy (na dobu neurčitú) poľavili. Médiá sa ešte stále venujú tohtoročnému letu a dovolenkovým témam, ale i "sílničnému" zákonu, ktorý v Česku platí už viac ako mesiac. Najprv si to šéf dopravnej polície Husák šinul do práce 190 km/hod., sledovala ho MF Dnes. Potom si to na 170 km/hod. hnal minister vnútra František Bublan. Agilný vodič chcel dokázať Bublanovu neprimeranú rýchlosť tak, že si odfotil vlastný tachometer. Komentár redaktora Respektu Erika Taberyho: Nejprve vznikla debata, zda je možné „dokumentovat porušování zákona tak, že přitom sám onen zákon poruším také“, a ve čtvrtek se už mluvilo o možném stíhání šťouravého řidiče. „Nejenže porušil předpisy, ale ještě se choval nebezpečně,“ řekl ministr MF Dnes. Kouzlem nechtěného tak popsal své vlastní chování, takže díky za upřímnost.

Týden 30/2006 sa zaoberal kauzou Kulínský. Tento dirigent dievčenského speváckeho zboru Bambino di Praga je obvinený zo sexuálneho zneužívania maloletých. Kulínsky nepoprel, že mal sexuálne styky s členkami zboru, ale poprel, že vo veku, kedy boli ešte mladistvé. V Týdni vyšla "spoveď" bývalej zboristky, ktorá sa priznala, že ako 12-ročná mala pohlavný styk s Kulínským a sama ho chcela.

Respekt 31/2006 priniesol rozsiahly článok dvadsiatom piatom výročí televízie MTV. Zakladateľ samizdatovej zbierky Petlice, tvorca manifestu Dva tisíce slov a fejtónista Ludvík Vaculík oslávil osemdesiat rokov, podľa Respektu bol Vaculík v 60-tych rokoch odvážnym buričom spoločenských tém, kým v súčasnosti podobný typ v Česku chýba.

Malý Matej sa vzdialil od svojej matky, vo vlaku si otvoril dvere a vzdušný vír ho vytiahol von. Pád z idúceho vlaku neprežil. Jeho matka je obvinená z trestného činu nedbalosti. Respekt si myslí, že "tragický případ a úřední reakce vzbudily otázku, kde tady vlastně začíná a končí trestní odpovědnost rodičů vůči rizikům, která jejich potomkům staví do cesty život – nebo stát."

Viac ako 1200 pracovníkov dobrovoľne opustilo ostravskú hutnícku fabriku Lakšmího Mittala. Firma sa chce zbaviť prezamestnanosti a ponúkla dobrovoľné odstupné vo výške od 12 do 32 mesačných platov podľa profesie. Predseda ODS Mirek Topolánek má posledný týždeň na to, aby sa dohodol s Jiřím Paroubkom. Ak sa to nestane, potom nevedno čo. Trojkoalíciu ODS, KDU-ČSL a zelení stopla práve Strana zelených, pretože, ako píše Mladá Fronta Dnes, už neviděla žádnou šanci, že by ji ČSSD nechala vládnout."

Pod ministrovaním Davida Ratha bola prijatá vyhláška, ktorá umožňuje, aby vážne chorý pacient odmietol ďalšiu liečbu, napr. vysadením liekov alebo odpojením prístrojov. Vyhláška by údajne mala prispieť k zlepšeniu pacientovej informovanosti. Ktovie, či sa Česko vydalo na cestu smerujúcu k zavedeniu eutanázie. Podľa jedného štatistického prieskumu je za eutanáziu 50% Čechov, 30% ju odmieta a 20% je nerozhodných.

Matúš Demko, Praha

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo