Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. jún 2017

Kotleba nadbieha veriacim modlitbou k Panne Márii. Falošný biskup mu neprekáža

Marian Kotleba sa čoraz viac usiluje loviť medzi veriacimi voličmi. Podľa hovorcu biskupov používa bizarný politický marketing.
Kotleba nadbieha veriacim modlitbou k Panne Márii. Falošný biskup mu neprekáža

Marian Kotleba sa v poslednom čase prezentuje aj krížikom pripnutým na saku. Foto - TASR/Andrej Galica

Na sociálnej sieti kolujú fotografie z Baziliky Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou, kde sa predseda ĽSNS Marian Kotleba tento týždeň „zasvätil“ Panne Márii.

Kotlebovi fanúšikovia zverejnili aj text zasväcujúcej modlitby. „Ja, Marian Kotleba, pred Trojjediným Bohom, celým nebom, chórmi svätých Božích anjelov, pred všetkými svätými i trpiacimi dušami v očistci zasväcujem bezvýhradne Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie seba, celú politickú stranu Kotleba – ĽSNS, všetkých poslancov, asistentov, voličov, sympatizantov súčasných i budúcich a celé Slovensko,“ odriekal Kotleba pred oltárom v prítomnosti niekoľkých podporovateľov.

„Rehoľa pavlínov, ktorá baziliku spravuje, ma informovala, že o ničom nevedela,“ povedal pre Postoj vranovský dekan Štefan Albičuk.

Kotleba mal do kostola vstúpiť po skončení poludňajšej omše, keď kňazi odišli do sakristie a veriaci sa rozišli. Niektorí si však holohlavých mužov všimli už počas bohoslužby.

„Nemôžeme komukoľvek zabrániť vstúpiť do chrámu, ale od toho, čo sa dialo po skončení omše, sa dištancujeme,“ zdôraznil Albičuk.

Oslovili sme aj niekoľkých farníkov, ktorí sú pobúrení zo zneužitia sakrálnych priestorov.

Asistoval problematický kňaz

Na ceremónii sa zúčastnil aj kňaz Miroslav Čajka, ktorý Kotlebovi po modlitbe udelil požehnanie. Ide o člena rehole redemptoristov, ktorého už v minulosti predstavení vyzvali, aby sa „vyhýbal akémukoľvek konaniu, ktoré by mohlo budiť dojem politickej angažovanosti“.

Čajka bol jedným z troch kňazov, ktorí slúžili poludňajšiu omšu. Nebolo na tom nič podozrivé, keďže rehoľník pochádza z Vranova a omšu tam slúžil už neraz. Kým zvyšní dvaja kňazi po omši z kostola odišli, Čajka sa vrátil k oltáru, kde ho už čakal pripravený Kotleba.

Predstavený michalovskej viceprovincie redemptoristov Metod Marcel Lukačik pre Postoj povedal, že s Čajkom už absolvoval vážny pohovor, na ktorom žiadal vysvetlenie, prečo nedodržiava zákaz politickej angažovanosti. „Zvažujeme ďalšie opatrenia, ktorými by sme predišli takémuto pohoršujúcemu konaniu,“ zdôraznil Lukačik.

Hovorca biskupov verzus poslankyňa

Na situáciu reagovala aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS). „Fotografie z Vranova pôsobia dojmom bizarného politického marketingu,“ uviedol hovorca biskupov Martin Kramara. Urobil tak v reakcii na konanie bratislavskej mestskej poslankyne Lucie Štasselovej, ktorá na facebooku vyzvala, aby ľudia vo veci Kotlebovho konania intervenovali u biskupov.

Inzercia

Prečítajte si aj
Kotleba ako obušok na cirkev Zdieľať

Hovorca KBS Štasselovej vytkol, že Kotlebovi robí zosilňovač. „Zatiaľ čo sa spravodlivo rozhorčujete nad spôsobmi lovu Mariana Kotlebu, aj vy sa už veziete na jeho háčiku. Rozširujete to, čo si v skutočnosti pozornosť nezaslúži,“ odkázal poslankyni Kramara.

„Máme sa Kotlebu opýtať, či počúval pastiersky list, v ktorom biskupi upozorňovali, že zasvätenie je ako kadidlo: nefunguje, ak nevychádza z horiaceho srdca, odhodlaného slúžiť a obetovať sa? Samozrejme, aj pre imigrantov, Židov, Rómov či moslimov: veď náš Boh nie je Bohom národným! Už sme to povedali stokrát,“ dodal hovorca KBS.

Falošný biskup v službách Kotlebu

Nadbiehanie veriacim pritom Kotlebovej strane nebráni spolupracovať s mužom, ktorý sa falošne vydáva za biskupa a pre svoje aktivity upadol do exkomunikácie.

V apríli tohto roku na svojej internetovej stránke kotlebovci informovali o odhalení pamätnej tabule Jozefovi Tisovi v obci Hlboké nad Váhom. „Pamätník následne vysvätil otec biskup Daniel,“ napísali v správe. Medzi slovenskými katolíckymi biskupmi však nikto s menom Daniel nie je.

V skutočnosti ide o falošného biskupa Daniela Vážana z Prievidze, pred ktorým Konferencia biskupov Slovenska varovala ešte v roku 1999.


Kotlebovci sa biskupom Danielom chvália aj na svojej internetovej stránke.

„Informácie o jeho kňazskej a tým menej o jeho biskupskej vysviacke nie sú dôveryhodné. On si ich obhajuje ako prísne tajomstvo, ktoré sa stalo veľmi pochybným aj preto, že po výzve Svätého Otca, aby ho vyjavil osobe, poverenej Svätým Otcom, on odmietol tak urobiť,“ uviedli biskupi vo svojom vyhlásení.

„Nakoľko v tomto čase udeľuje diakonát, presbyterát aj biskupské svätenie, čo je v priamom protiklade s normami, ktoré v tejto veci platia v Cirkvi, sme nútení vyhlásiť, že tak ,svätiteľ´, ako i ním ,svätení´ upadajú do exkomunikácie latae sententiae, rezervovanej podľa kán. 1382 CIC Svätej Stolici,“ konštatovali biskupi a zároveň Vážana vyzvali, aby nepokračoval v protizákonnej činnosti.

V tom istom roku Vážan vydal bulu, ktorou „exkomunikoval“ vtedajšieho predsedu KBS, banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža. „Pán Vážan je podľa všetkého psychicky labilný človek, vieme o tom, že mal takéto zdravotné ťažkosti,“ povedal denníku SME vtedajší riaditeľ Biskupského úradu v Banskej Bystrici Jozef Hrtús.

Odporúčame