Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. jún 2017

Kto Žitňanskej posvätí Istanbulský dohovor?

V rovnaký deň, keď konzervatívci a feministky diskutovali u ministerky Žitňanskej o Istanbulskom dohovore, premiér Fico sedel na zasadnutí slovenských biskupov.
Kto Žitňanskej posvätí Istanbulský dohovor?

Predseda vlády Robert Fico a predseda KBS Stanislav Zvolenský prichádzajú na stretnutie KBS 20. júna 2017 v Marianke. (Foto TASR - Michal Svítok)

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská by možno aj chcela dokončiť to, čo pred šiestimi rokmi začala. No rovnako ako jej predchodca, ani Žitňanská sa nehrnie do predloženia tzv. Istanbulského dohovoru na vládu.

V roku 2011 ako šéfka rezortu spravodlivosti podpísala za Slovensko dohovor Rady Európy, ktorý má bojovať proti násiliu na ženách. Podpis dohovoru, ktorým sa majú harmonizovať časti národnej legislatívy v oblasti násilia na ženách a domáceho násilia, však nič neznamenal. 

Nasledovať malo jeho prerokovanie vládou a potom ratifikácia v národnom parlamente. K tomu však nedošlo, keďže voči dohovoru sa ozval silný protest, najmä zo strany konzervatívnych mimovládok. Kritika spočívala predovšetkým v tom, že popri mnohých dobrých prvkoch dohovor obsahuje aj ťažko uchopiteľné pojmy súvisiace s rodovou ideológiou.

K téme:
Ženský boj o rod Zdieľať

Žitňanskej nástupca, minister Tomáš Borec, tak Istanbulský dohovor „odložil do zásuvky“ a jeho predloženie na rokovanie vlády viackrát posúval.

Najnovší oficiálny termín jeho prerokovania v kabinete je do 30. júna 2017. I keď aj tento termín môže napokon zostať len na papieri. 

Medzičasom sa totiž udiali dve zásadné veci. Tou prvou je snaha Európskej únie pristúpiť k dohovoru ako celok, k čomu už dochádza. 

Na členské štáty, ktoré Istanbulský dohovor stále neratifikovali, sa tak začal vyvíjať nepriamy tlak. 

Pritom Istanbulský dohovor neratifikovala viac ako polovica členských štátov, menovite Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Slovensko a Veľká Británia.

Druhý faktor je návrat Lucie Žitňanskej do čela ministerstva. 

Okrúhly stôl

Ministerka za stranu Most-Híd chce zrejme predložiť Istanbulský dohovor na vládu (oficiálne jej to aj vyplýva z úlohy schválenej vládou), no je si vedomá, že dokument polarizuje. 

„Ministerka spravodlivosti už pri svojom nástupe povedala, že otvorí k tejto téme diskusiu aj vzhľadom na to, že je to téma, v ktorej existujú v spoločnosti, ako aj medzi politickými stranami rozdielne názory,“ uviedol pre Postoj rezortný hovorca Peter Bubla. 

Diskusiu teda ministerka otvorila v utorok popoludní, keď zvolala okrúhly stôl, za ktorým sa stretli konzervatívne neziskovky na jednej strane a liberálne či feministické mimovládky na druhej. 

Za každú názorovú stranu odzneli dva príspevky, za kritikov dohovoru mal prejav Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku HFI, druhý pohľad prezentovala Silvia Porubänová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Následnú diskusiu moderovala samotná ministerka Žitňanská.

Inzercia

Na okrúhly stôl, ktorý bol vyčlenený pre občiansky sektor, sa mohli prísť pozrieť aj zástupcovia ministerstiev, štátnych úradov či cirkví. 

Podľa Patrika Danišku sa stretnutie nieslo v konštruktívnom duchu. „Mám pocit, že cieľom ministerky Žitňanskej bolo, aby odzneli základné argumenty pre a proti. Pýtala sa, skúmala rôzne otázky, zisťovala, či je možný kompromis,“ povedal pre Postoj. „Zdalo sa, že nechce hrotiť v tejto veci atmosféru,“ doplnil.

Ministerka spravodlivosti chce o dohovore diskutovať. (Foto: TASR - Andrej Galica)

O kúsok ďalej s biskupmi

Ministerstvo komunikuje okrúhly stôl v diplomatickej rovine, podľa hovorcu Bublu bolo jeho cieľom zistiť, kam sa úvahy v tejto téme posunuli za ostatné štyri roky, ako aj vytvoriť si podklad pre ďalšiu diskusiu. 

„Táto diskusia musí pokračovať ďalej. Preto sa nateraz nevieme vyjadriť ku konkrétnemu termínu predloženia dohovoru,“ dodal Bubla. 

Posledná veta je veľavravná sama osebe, no ešte viac, ak vezmeme do úvahy priebeh celého utorka. V ten istý deň, čo u ministerky Žitňanskej riešili kontroverzný dohovor, predseda vlády Robert Fico sa zúčastnil na plenárnom zasadnutí katolíckych biskupov v Marianke. A tí Istanbulský dohovor kritizujú od začiatku. 

Premiér Fico si dokonca v Marianke vypočul od predsedu KBS Stanislava Zvolenského tieto slová: 

„Nedávny podpis Európskej únie pod tzv. Istanbulským dohovorom je modelovým príkladom, ako by integrácia nemala vyzerať. Nátlak na členské krajiny, ktoré ho ešte neratifikovali, považujeme za neprípustný. Naopak, domnievame sa, že Slovenská republika by mala zvážiť právne kroky, aby sme sa jeho ratifikáciou vôbec nemuseli zaoberať.“

Navyše, premiér Fico sa v poslednom čase akosi často ukazuje v blízkosti cirkví, cez víkend bol napríklad pri posvätení dreveného kostola na Islande, ktorý spravuje slovenský biskup Dávid Tencer. 

Že by Robert Fico posvätil aj plán ministerky Žitňanskej na predloženie Istanbulského dohovoru, je preto viac ako otázne. 

Istanbulský dohovor je dohovor Rady Európy, ktorým sa majú harmonizovať časti národnej legislatívy, ktoré sa dotýkajú násilia na ženách a domáceho násilia. Za Slovensko ho podpísala ešte v roku 2011 vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Minister práce Ján Richter vlani v septembri v Bruseli avizoval, že Slovensko dohovor ratifikuje do konca roka. Nestalo sa tak a dohovor stále čaká na to, kedy ho ministerka predloží na rokovanie vlády. 

Istanbulský dohovor od roku 2011 ratifikovalo iba 13 členských krajín Európskej únie a 22 krajín Rady Európy.

EÚ v oficiálnych materiáloch prízvukuje, že každá tretia európska žena bola obeťou psychického alebo sexuálneho násilia od svojich 15 rokov; ďalej, že každá dvadsiata žena bola znásilnená, viac ako polovica (55 %) žien má skúsenosť so sexuálnym obťažovaním, jedna z troch žien čelí psychicky urážlivému správaniu partnera a napokon, že tretina žien zažila počas svojho detstva psychické alebo sexuálne násilie od dospelého.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.