Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2017, 07:26

Ako z Hollywoodu: Nemecká polícia odhalila muža, ktorý chcel zabiť futbalistov Borussie

Ako z Hollywoodu: Nemecká polícia odhalila muža, ktorý chcel zabiť futbalistov Borussie

Na snímke policajti strážia miesto, kde neďaleko tímového autobusu Borussie Dortmund vybuchli tri nálože, foto TASR/AP

Dôvodne podozrivým z atentátu na hráčov Borussie je 28-ročný Sergej W., ktorý fingoval útok islamistov.

11. apríla došlo pri klubovom autobuse s hráčmi Borussie Dortmund, ktorí práve vyrážali na štvrťfinálový zápas Ligy majstrov s AS Monaco, k explózii troch výbušnín. Tie vybuchli v momente, keď autobus prechádzal popri hoteli L'Arrivée, nálože boli umiestnené v živom plote.

Vyšetrovatelia hovorili o veľkom šťastí, že nedošlo k stratám na životoch, ľahko zranení boli len policajt na motorke a futbalista Marc Bartra. Objavil sa aj sprievodný list, v ktorom sa k útoku prihlásil Islamský štát, takže sa mohlo zdať, že predvídateľný páchateľ teroristického útoku je jasný.

Lenže polícia prišla na stopu 28-ročného Sergeja W., narodeného v Rusku, ktorý od tínedžerského veku žije so svojou rodinou v Nemecku. Šokujúce na tom je, že jeho motívy neúspešného atentátu, ktorým chcel zabiť čo najviac futbalistov Dortmundu, boli čisto ekonomické.

Podľa zistení vyšetrovateľov chcel Sergej W. starostlivo naplánovaným masakrom docieliť, aby sa masívne prepadol kurz akcií a on vďaka opciám na predaj, takzvaným put opciám, mal zarobiť státisíce eur. Čím väčšmi by po útoku padli akcie Borussie, tým viac by Sergej W. zarobil.

Vyšetrovatelia pozorovali obvineného v podstate od začiatku. Sergej W. sa podľa ich zistení ubytoval v hoteli L'Arrivée už 9. apríla, už v marci si objednal izbu s požiadavkou, aby mal z nej výhľad na neskoršie miesto útoku. A keď tu už bol ubytovaný, tak cez hotelovú IP adresu nakúpil akcie klubu – to bola spolu so sfalšovaným listom Islamského štátu zrejme hlavná chyba, ktorá k nemu doviedla policajtov.

Zo svojej izby spustil detonáciu troch výbušnín v momente, keď popri živom plote prechádzal autobus plný futbalistov. Keďže jedna z výbušnín nebola z hľadiska cieľa atentátnika umiestnená na celkom ideálnom mieste, pre futbalistov Borussie to dopadlo šťastne. 

Zadržaný Sergej W. zatiaľ k obvineniam polície zaťato mlčí.

Der Spiegel v tejto súvislosti napísal, že ak sa policajná verzia potvrdí, pôjde o najspektakulárnejší a súčasne najzákernejší ekonomický zločin v dejinách nemeckej kriminalistiky. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami

Cenu plynu chceme zastropovať na úrovni, ktorá bude komfortná pre dodávateľov aj pre odberateľov. Povedal to minister hospodárstva Karel Hirman. Ide o štandardnú burzovú operáciu, ktorá pri neprirodzených výkyvoch a špekulatívnych operáciách umožňuje vypnúť burzu a umožňuje, aby sa s komoditou obchodovalo za zastropovanú cenu. „Stropom na plyn znížime aj cenu elektriny,“ dodal Hirman.

pred 48 minútami

Európska komisia dostala od energetických ministrov členských krajín jasnú úlohu, aby čo najskôr pripravila mechanizmus zastropovania cien plynu, ktorý sa do Európy dováža plynovodmi. Uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Zároveň má Komisia pripraviť aj nový systém cenotvorby aj pre skvapalnený zemný plyn, ktorý sa do Európy dostáva cez prístavné terminály. Deje sa tak na základe požiadavky 15 členských krajín vrátane Slovenska.

pred hodinou

Hraničnými priechodmi prešlo v sobotu na vstupe do Slovenskej republiky 3243 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 6  žiadateľov. Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3641 ľudí, informuje ministerstvo vnútra. Celkovo prišlo na Slovensko od 24. februára z Ukrajiny 850 004 osôb, späť sa doteraz vrátilo 619 650 ľudí. Dočasné útočisko získalo od 1. marca tohto roku 95 788 občanov Ukrajiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.