GLÓBUS: Americkí piloti povedali „nie“ letom s ateistickými heslami

Všetkým je známe, že každoročne sa 4. júla v Spojených štátoch amerických slávi Deň nezávislosti okázalým spôsobom: všade vidieť americké zástavy, počuť zvuky fanfár, ktoré hrajú hymny a vlastenecké piesne, obloha sa rozžiari farbami ohňostrojov a žiadna rodina by sa za žiadnu cenu nevzdala tradičného pikniku.

Tento rok si však Zjednotení americkí ateisti zaumienili, že z neho urobia deň ateistickej pýchy. Išlo o kolosálnu iniciatívu tých, ktorí sú presvedčení, že na to, aby niekto bol dobrým vlastencom, nielenže nie je potrebné byť kresťanom, ale dokonca Boha treba odložiť niekde na povalu. „4. júl je pre neveriacich Američanov príležitosť ´vyjsť z odkladacieho priestoru´ a nechať sa otvorene spoznať,“ poznamenal Roy Speckhardt, výkonný riaditeľ American Humanist Association (AHA).

Organizácie, ako sú American Atheists di Austin v Texase, Freedom from Religion Foundation di Madison vo Wisconsinw a spomínaná AHA z Washingtonu (historická a slávna skratka pre laicistický radikalizmus, ktorá sa pýši početnými cieľovými skupinami, ako je napr. darwinistická, feministická, LGBT alebo iná zameraná na „racionalistické kino“) sa pokúsili využiť na svoje ciele výročný deň spomienky na Deklaráciu nezávislosti. Tá bola prečítaná v roku 1776 na námestí vo Filadelfii a stala sa podkladom pre vznik Spojených štátov amerických.

Počas minulých týždňoch AHA poštou rozšírila 15 000 pripínajúcich sa odznakov, na ktorých bolo napísané: „Aj bez Boha možno byť dobrým“ („You can be good without God“). Najzjavnejšia iniciatíva bola tá, ktorú zorganizovalo združenie Amerických ateistov (American Atheists – AA), ktoré sa so sumou 23 000 dolárov obrátilo na leteckú spoločnosť Fly Signs Aerial Advertising s požiadavkou, aby jej lietadlá ťahali počas letu za sebou transparenty s nadpisom „Ateizmus je patriotický“ alebo „God-less America“ („Amerika bez Boha“). Ide o hru slov, ktoré pripomínajú známe blahoprianie „God bless America“ (Boh žehnaj Amerike). Táto akcia však skončila fiaskom.

V priemere štyria z piatich pilotov tejto obchodnej leteckej spoločnosti (celkovo 68 z 85) odmietli vzlietnuť a rozširovať ateizmus z oblohy. Jeden z nich, Red Calvert, povedal pre denník USA Today: „Mám v úcte svoju krajinu a mám v úcte aj naše cirkvi. V tejto krajine už máme dosť problémov bez toho, aby sme vyhľadávali ďalšie. Ak títo ľudia chcú urobiť gesto, v ktoré veria, nech ho urobia, ale mňa nech do toho nezaťahujú.“

Určite išlo o účinné a dokonca nefinancované zistenie verejnej mienky. Dve „duše“ krajiny sa totiž postavili proti sebe v deň, keď USA slávia svoj vznik jednoznačnými slovami Deklarácie nezávislosti: „Pokladáme za zjavné tieto pravdy: že všetci ľudia sú stvorení navzájom si rovní, že sú od Stvoriteľa obdarovaní istými neodňateľnými právami, a že medzi nimi je právo na život, slobodu a hľadanie šťastia.“ Jedna „duša“ z nej vyšla ako nepatrná menšina a v podstate sa zosmiešnila, druhá ako väčšinová a vyrovnaná. „Americký sen spočíva v tom, že každý človek je slobodný a môže sa stať čímkoľvek, keď to Boh chce,“ hovorieval Ronald W. Reagan. 4. júl ateistickej pýchy sa zmenil na veľké fiasko.

Marco Respinti

Článok vyšiel na portáli La Busola Quotidiana. Publikované s jeho súhlasom. Preložil Štefan Turanský, SDB.

PS.: Niekoľko príkladov ateistickej propagandy z príležitosti 4. júla 2011: I can be good without God, American Atheists, Atheism is Patriotic

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo