Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. marec 2017

Andrej Danko môže urobiť Ficovi škrt cez amnestie

Neverejné duo Andrej Danko a Michal Gučík má teraz nové karty na to, aby to premiérovi osladilo.
Andrej Danko môže urobiť Ficovi škrt cez amnestie

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenský parlament je tak blízko k zrušeniu Mečiarových amnestií ako ešte nikdy predtým. Preto teraz s napätím sledujeme, ako sa do začiatku marcovej schôdze vyvinie situácia v Smere, kde už chcú viacerí doterajšiu blokádu vzdať.

Robert Fico ešte v decembri silácky vyhlasoval, že „amnestie sú nezrušiteľné, to predsa každý vie, kto má základné právnické vzdelanie“. Fico bol v tom čase presvedčený, že témy sa opäť nejako zbaví, ako už niekoľkokrát predtým. Vedel síce, že úmrtie prezidenta Michala Kováča dodalo odporcom amnestií novú energiu, rovnako ako fakt, že Smer má prvýkrát koaličného partnera (Bugárov Most), ktorý je jasne za zrušenie amnestií.

Aspoň tandem Smer-SNS ostával mentálnym múrom, ktorý so 64 poslancami pohodlne istil, že ústavný zákon rušiaci amnestie nemá do roku 2020 šancu.

Robert Fico ešte v decembri silácky vyhlasoval, že „amnestie sú nezrušiteľné, to predsa každý vie, kto má základné právnické vzdelanie“. Odvtedy sa veľa zmenilo. To vie aj Andrej Danko. Zdieľať


Lenže odvtedy sa celkom zmenila atmosféra. Prišla výzva 26 renomovaných právnikov a sudcov, prieskum Focusu, podľa ktorého je za zrušenie amnestií aj väčšina voličov Smeru a SNS, najmä však pôsobivý a rekordne navštevovaný film Únos, vďaka ktorému Marek Maďarič precitol a vyhlásil, že ako poslanec by hlasoval za zrušenie amnestií.

Fico musel aspoň navonok zaradiť spiatočku, preto predostrel kompromis, ktorý by do hry vtiahol Ústavný súd, v skutočnosti by však celú tému pochoval.

To tu však ešte nebola internetová petícia, ktorú každý deň podpisujú desaťtisíce ľudí, ani diskusia Mečiara, ktorý bez dôkazov obvinil nebohého prezidenta Kováča z rôznych úplatkov, s dobre pripraveným Bugárom v TA3. Diskusia, ktorá lídra Mosta zjavne utvrdila, že tlakom v koalícii môže na tejto téme vyrásť a vrátiť svojej strane stratený étos. A definitívne tak pred svojím publikom odôvodniť štátotvorný význam účasti Mosta v tretej Ficovej vláde.

Čakanie na Andrej Danka
 

Ale je tu ešte jeden muž, ktorý v týchto dňoch celkom mlčí, pričom môže o mnohom rozhodnúť. Áno, je ním bývalý perspektívny premiér a tohtoročný blednúci hrdina Andrej Danko. 

Samozrejme, SNS má svoju doterajšiu pozíciu vpísanú v DNA. Bačovala vo vláde, ktorej tajná služba uniesla Michala Kováča mladšieho, a keď o necelé tri roky neskôr Mečiar ako zastupujúci prezident udelil páchateľom únosu amnestiu, bola opäť pasívnou spolupáchateľkou politických zločinov HZDS. Odvtedy držala líniu a vždy, keď prišla téma amnestií do parlamentu, hlasovala v Mečiarovom a Lexovom záujme.

SNS má svoju doterajšiu pozíciu vpísanú v DNA. Ale blednúci hrdina Andrej Danko potrebuje reštart. Zdieľať


V decembri minulého roka, teda predtým, než sa celkom zmenila atmosféra, hovoril Danko ešte v starej esenesáckej tradícii: amnestie sa nedajú zrušiť, dajte nám s tým pokoj, ľudia majú iné problémy (národné IC vlaky).

Lenže keby dnes Andrej Danko veľmi chcel, môže svoj decembrový postoj prehodnotiť a ešte k tomu odmietnuť Ficov smrtiaci kompromis. Mohol by to odôvodniť tým, že ho presvedčilo stanovisko 26 známych právnikov a ešte viac mienka ľudu, ktorá mu je ako národniarovi svätá, tiež môže povedať, že jeho srdce zasiahlo pekné vystúpenie svojho najlepšieho priateľa Bélu na jeho obľúbenej TA3.

Napokon, súčasný líder SNS nie je s témou amnestií nijako zviazaný a stále rád opakuje, ako v strane preťal slotovské dedičstvo. Poslanci SNS mu slúžia ako otroci, stačilo by jedno slovo a všetci na čele s Tittelom a Hrnkom zdvihnú ruky za Budajov návrh.

Inzercia

Súčasný líder SNS nie je s témou amnestií nijako zviazaný a stále rád opakuje, ako v strane preťal slotovské dedičstvo. Zdieľať


Opozícia má spolu s Mostom a jedinou poslankyňou Siete Bašistovou 69 hlasov, SNS má 15 hlasov, čo je spolu 84 hlasov. To ešte nestačí, potrebných je 90 hlasov. Ešte sú tu traja exposlanci Sme rodina, ktorí však často hlasujú so Smerom. Ďalej je tu 14 poslancov Kotlebovej ĽSNS, tí sú však zatiaľ tajomní.

Po Dankovom obrate by nastala pre Fica veľmi nepríjemná situácia: buď by utrpel porážku, alebo sa ocitol v bloku s ĽSNS proti celej opozícii a svojim koaličným partnerom z Mosta a SNS.

Fico nenávidí politické prehry aj mediálnu defenzívu, ktorá by mu mohla celé týždne škodiť, navyše od januára je v novej životnej forme a posadnutý PR akciami (energetika, VšZP).

Mnohí voliči Smeru už museli prehltnúť kauzu Bašternák, viacerí poslanci Smeru sa v súkromí od minulého leta sťažovali, že to sami nevedia vysvetliť svojim rodinám a voličom. A teraz majú zas do nemoty vysvetľovať, že oni sú tu tí najvernejší právni puristi, ktorí síce amnestie z duše odsudzujú, ale z posvätnej úcty k smeráckej verzii právneho štátu ich nemôžu zrušiť?

Ak teda Andrej Danko povie, že aj on je za zrušenie nemorálnych amnestií, Fico doterajšiu stratégiu sotva udrží. Preto tak záleží aj na Dankovi.

Čo mu pošepká Michal Gučík?
 

A tu sa dostávame k ďalšej vetve napínavého príbehu. Vo veľmi dobre informovanom politickom zákulisí sa vie, že hlavným našepkávačom Andreja Danka je bývalý herec a exriaditeľ TA3 Michal Gučík.

Pre politiku šéfa SNS nie sú určujúce debaty so svojimi straníkmi a poslancami, ale s ľuďmi ako Gučík. Práve on má nemalú zásluhu na napätých vzťahoch Danka s Robertom Ficom, ktoré súvisia aj s tým, že Gučík nevie vystáť Erika Tomáša.

Sám Gučík vždy vyhľadával blízkosť k mocným a bohatým – v 90. rokoch zbohatol na tom, že sa so svojou reklamnou agentúrou zavesil na košického magnáta Alexandra Rezeša.

V roku 1998 pomáhal v kampani HZDS, preto bolo prirodzené, že sa neskôr snažil presedlať do priazne Smeru. Pred desiatimi rokmi Fico ako relatívne čerstvý premiér zaútočil na dôchodcovské správcovské spoločnosti, pričom zverejnil videonahrávku, na ktorej ich predstaviteľ Jozef Paška na firemnom večierku v prezlečení za ženu spieva Vondráčkovej hit s pozmeneným textom „sladké mámení – větších důchodků“. V tom čase sa špekulovalo, že Ficovi podhodil videonahrávku Michal Gučík, ktorého agentúra tento klip vyrobila.

Je to práve Michal Gučík, ktorý má nemalú zásluhu na napätých vzťahoch Danka s Robertom Ficom, ktoré súvisia aj s tým, že Gučík nevie vystáť Erika Tomáša. Zdieľať


Gučík sa neskôr namotal na veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka, o ktorom pre médiá hovorí, že je to „jeden múdry, inteligentný a veľmi citlivý človek“. Vďaka Kmotríkovi sa stal riaditeľom TA3, kde slúžil Ficovi (ten si TA3 toho času nevedel vynachváliť) aj SNS, ktorá je pre skalického podnikateľa tajným esom v politike.

Od Kmotríka k Dankovi to bolo už len na krok. Gučík sa chcel pôvodne dostať ešte vyššie, do okolia Roberta Fica sa však neprebojoval.

Je však pri Dankovi, perspektívnom politikovi, ktorému intenzívne radí o tom, kde sú jeho skutoční nepriatelia a ako pracovať s médiami. Zlé jazyky dokonca tvrdia, že to bol Gučík, kto Dankovi poradil, aby pobozkal pred kamerami svoje kapitánske výložky. Ale ktovie, či je za najkatastrofálnejší ťah v novodobej histórii politického marketingu zodpovedný práve on.

Andrej Danko má za sebou mizerný začiatok roka nielen kvôli kapitánovi. Fica chcel pôvodne zahnať do kúta cez kauzu ceny energií a Holjenčíka, napokon sa mu premiér vymotal zo slučky a Danko z toho nijako neprofitoval.

Dankov Gučík o ich spoločnom spojencovi Kmotríkovi: „Je to jeden múdry, inteligentný a veľmi citlivý človek.“  Zdieľať

V zákulisí sa teraz rodí nápad budúceho energetického holdingu, čo je po IC vlakoch nová Dankova mantra. Ani zasvätené kruhy v energetike však zatiaľ celkom nerozumejú, o čo presne Dankovi ide.

Je tu však jedna pomôcka. Ivan Kmotrík, ktorý je naďalej v úzkom kontakte s Michalom Gučíkom, a teda aj s Andrejom Dankom, už v energetickom biznise podnikal. Jeho energetická firma GGE bola veľmi ziskovou súčasťou impéria Grafobal Group. Preto bolo pozoruhodné, že Kmotrík firmu v roku 2015 predal jednej britskej finančnej spoločnosti.

Ekonomický týždenník Trend vtedy na základe svojich zdrojov, ktoré si želali ostať v anonymite, napísal, že skutočným dôvodom predaja bolo, že Kmotrík chcel získať veľa peňazí na svoje developerské projekty.

V každom prípade však platí, že Kmotrík energetickému biznisu veľmi dobre rozumie a v politike má silného spojenca, ktorý ho chce formovať v zápase so Smerom.

Andreja Danka a Michala Gučíka amnestie nijako netrápia. Ale boli by hlúpi, keby v týchto dňoch nerozmýšľali, ako sa v zákulisí alebo navonok zhostiť témy a ukázať Ficovi, že nemôže byť víťazom každý deň.  

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.