Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. február 2017

V Moskve si pripomenuli výročie vraždy Borisa Nemcova tisícky ľudí

Niekoľko tisíc ľudí sa zúčastnilo dnes na demonštrácii v Moskve, ktorou si obyvatelia pripomenuli nadchádzajúce druhé výročie zavraždenia ruského opozičného politika Borisa Nemcova.

Demonštranti pochodovali ulicami metropoly s podobizňami zavraždeného a ruskými národnými vlajkami, pričom opakovane pokrikovali heslo "Rusko bez Putina".

Niekdajšieho ruského vicepremiéra Nemcova, ktorý patril medzi popredných kritikov prezidenta Vladimira Putina, zastrelili 27. februára 2015 na moste v centre Moskvy, iba niekoľko stoviek metrov od tamojšieho Kremľa. Tesne predtým vo vysielaní liberálnej rozhlasovej stanice vyzval poslucháčov, aby sa zúčastnili na protestnom zhromaždení.

Vražda vyvolala celosvetovú vlnu nevôle a výzvy na rýchle objasnenie, dodnes však nie je jasné, kto bol jej objednávateľom. Vlani v októbri začali súdiť v súvislosti s týmto činom piatich Čečencov.

Predpokladaný vrah Zaur Dadajev sa v počiatočnom štádiu vyšetrovania priznal, že Nemcova zabil pre urážanie čečenského lídra Ramzana Kadyrova a islamu. Ruskí ľudskoprávni aktivisti sa však domnievajú, že Dadajeva vo vyšetrovacej väzbe mučili.

Organizátori dnešnej demonštrácie informovali o približne 15.000 účastníkov, zatiaľ čo polícia účasť odhadla na 5000 osôb. Očakávalo sa, že pôjde o najväčšie opozičné zhromaždenie v Rusku od spomienkového pochodu, ktorý sa uskutočnil pred rokom.

Podobné demonštrácie venované spomienke na Nemcova boli dnes naplánované aj v ďalších ruských mestách vrátane Nižného Novgorodu, ktorý bol pôsobiskom zavraždeného politika.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.