Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. 01. 2017, 00:11

Americký konzervatívec v dobe Donalda Trumpa

Trump si zložením svojej vlády získal dobrú vôľu konzervatívcov, ale jeho charakterové nedostatky vyzývajú ku skepse a obavám.
Americký konzervatívec v dobe Donalda Trumpa

Novozvolený americký prezident Donald Trump a odchádzajúci americký prezident Barack Obama počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 10. novembra 2016. Foto: TASR/AP

Prijali ho mnohí konzervatívci, ktorí ho predtým nevedeli stráviť. Najslávnejším z nich je Mitt Romney, ktorý kedysi Trumpa nazval „falošným podvodníkom“ a odsúdil jeho zastrašujúce spôsoby, chamtivosť, predvádzanie sa a mizogýnstvo. Po Trumpovom zvolení ho začal chváliť („teším sa na novú vládu“) a dúfal, že pre neho bude pracovať.

Táto zmena srdca sa neobmedzuje iba na uchádzačov o zamestnanie. Mnohé vlastnosti zvoleného prezidenta, ktoré predtým konzervatívci odsúdili, vymizli z pamäti až do tej miery, že ak ich niekto pripomenie, cíti sa, akoby drzo narúšal bohoslužbu.

Republikáni sú namiesto toho v optimistickej nálade, či dokonca v extáze. Oslavujú Trumpovu nekonvenčnosť a považujú ho za jediného kandidáta, ktorý nad opovrhovanou Hillary Clintonovou vôbec mohol zvíťaziť. Ako uviedol predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan, „Trump vypočul hlas tejto krajiny, ktorý nikto iný nezachytil“, čo mu umožňuje podať „najneuveriteľnejší politický výkon“, akého bol Ryan svedkom.

Tešia ma mnohí Trumpovi kandidáti na ministrov pripravení presadzovať konzervatívnu agendu a hlavne tí, ktorí sú pripravení nesúhlasiť so svojím šéfom. Zdieľať

Osobne som za Trumpa nehlasoval, ale uprednostňoval som jeho víťazstvo. Po voľbách rád vidím, že ako washingtonský outsider zistil, že potrebuje členov vlády (s nevysvetliteľnou výnimkou v prípade ministra zahraničných vecí), ktorí vedia, ako to chodí. Predovšetkým ma tešia mnohí kandidáti pripravení presadzovať konzervatívnu agendu a hlavne tí, ktorí sú pripravení nesúhlasiť so svojím šéfom.

James Mattis skončí sociálne experimentovanie s armádou a vráti jej úlohu vedenia vojny. Jeff Sessions bude dôsledne uplatňovať vládu zákona. Steven Mnuchin zjednoduší daňový systém. Tom Price zruší Obamacare. Betsy DeVosová sa zameria viac na záujmy študentov ako učiteľov a byrokratov. Andy Puzder odstráni regulácie, ktoré bránia rastu pracovných miest. John Kelly zabezpečí hranice. David Friedman obnoví americko-izraelské vzťahy.

Dve veľké výhrady však pretrvávajú a obe sa týkajú charakteru.

Po prvé: To, čo Trump dal, môže aj vziať. Je to egomaniak s obrovskou politickou voľnosťou a žiadnou konzistentnou ideológiou a ako taký môže z akýchkoľvek dôvodov alebo aj bezdôvodne týchto hodnotných členov vlády vyhodiť a nahradiť ich technokratmi. Čo je horšie, svoju súčasnú konzervatívnu orientáciu môže pokojne zrušiť. Jeho hlavný stratég Steve Bannon sa raz pochválil, že „budujeme úplne nové politické hnutie. Všetko závisí od pracovných miest. Konzervatívci sa zbláznia.“ Samotný Trump upozorňoval, že nič z toho, čo doteraz tvrdil, ho nezaväzuje: „Všetko, čo teraz hovorím – ešte nie som prezidentom – všetko je iba návrh... Vo veciach som vždy flexibilný.“

Minister obrany James Mattis a viceprezident Mike Pence. Udržia Trumpa v medziach? Foto: danielpipes.org

Po druhé: Veľa závisí od toho, či prezidentský úrad Trumpa skrotí alebo zostane vo svojich starých koľajach. Colin Dueck z George Mason University hovorí, že Trump sa vyjadruje ako chvastavý veľkoobchodník s nehnuteľnosťami, používa maximalistické rečnícke pozície, ale „v skutočnosti sa každé svoje improvizované vyhlásenie nechystá realizovať“. Možné to je.

No vlastnosti, ktoré vydesili toľkých Američanov, pretrvávajú a navyše boli ospravedlnené. Trump dosiahol víťazstvo tým, že zostal verný sám sebe. Vo svojich 70 rokoch sa už tiež veľmi nezmení. Je celkom dobre možné, že bude pokračovať v útokoch voči jednotlivcom a spoločnostiam, bude sa neustále sťažovať, urážať médiá, vydávať okázalo nezodpovednénepravdivé vyhlásenia, preukazovať drzú neznalosť, zapájať sa do pochybných obchodných praktík, chvastavo sa púšťať do konfliktov a rozbiehať divoko nekonzistentnú politiku.

Amerika mi dnes pripomína monarchiu, ktorej nekompetentný, ale predvídateľný kráľ zomrel a moc prevzal jeho výtržnícky a prchký syn. Zdieľať

Trump bude prinajlepšom po Barackovi Obamovi tým, čím bol Ronald Reagan po Jimmym Carterovi – vodcom v obnove národného optimizmu a sily. V najhoršom prípade povedú jeho nedostatky k sociálnemu napätiu, domácim nepokojom, ekonomickým otrasom a vojne. Som agnostik, ktorý netuší, kam sa krajina uberá. Amerika mi dnes pripomína monarchiu, ktorej nekompetentný, ale predvídateľný kráľ zomrel a moc prevzal jeho výtržnícky a prchký syn.

Prajem Trumpovi ako prezidentovi to najlepšie – kvôli nemu aj nám samotným. Za dobré kroky mu budem tlieskať (rozhovor s prezidentkou Taiwanu, ktorému po zatuchnutých desaťročiach vytvoril precedens), za tie nesprávne ho budem kritizovať („ľahkomyseľný a bizarný“ rozhovor s pakistanským premiérom). Budem jeho vládu podporovať, ako budem vedieť, ale udržím si od nej odstup a nebudem sa za to ospravedlňovať.

Trump si zložením svojej vlády získal dobrú vôľu konzervatívcov, ale jeho charakterové nedostatky vyzývajú ku skepse a obavám. Nechajme ho dokázať, že je hodný mimoriadneho postavenia, ktoré čoskoro zaujme.

Daniel Pipes
Autor je prezidentom amerického inštitútu Middle East Forum, pracoval vo vládach Georga W. Busha, napísal 16 kníh.

Pôvodný text A Conservative in the Age of Trump vyšiel v denníku Philadelphia Inquirer, uverejnené s dovolením autora, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Ako na Kotlebu

Ako na Kotlebu

Zo všetkých župných súbojov, ktoré nás na sklonku tohto roku čakajú, budú všetci najviac sledovať ten v Banskej Bystrici.