Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. október 2016

Čo majú konzervatívci robiť? Voliť Penca

Dvaja hanební prezidentskí kandidáti, ktorých Amerike ponúkli veľké politické strany, zanechávajú konzervatívcov vo veľkej dileme.
Čo majú konzervatívci robiť? Voliť Penca

Kandidát na republikánskeho viceprezidenta Mike Pence. Foto: flickr.com/Gage Skidmore

Nemôžeme dať hlas ani Hillary Clintonovej, ani Donaldovi Trumpovi. Takisto to platí aj pre libertariána Garyho Johnsona.

Čo sa dá robiť? Tu je moje riešenie:

Ak sa Trumpovi znovu podarí prejsť stávkarom cez rozum a 8. novembra vyhrá, pravdepodobné sú dve veci: po prvé, nepremení sa na „prezidentskejšieho“ prezidenta, ale oprávnene dôjde k záveru, že ho zvolili pre jeho osobnosť, štýl a politiku. V súlade s tým bude naďalej pokračovať vo svojich grobianskych, amatérskych, hrubých a narcistických spôsoboch. Trump bude ešte viac „trumpovský“, ako bol doteraz.

Ak Trump vyhrá, nepremení sa na „prezidentskejšieho“ prezidenta, ale dôjde k záveru, že ho zvolili pre jeho osobnosť. Bude ešte viac grobiansky a narcistický, ako bol doteraz. Zdieľať

Očakávajme od neho, že s vládou USA bude zaobchádzať ako so svojím majetkom, ako so zväčšenou verziou Trump Organization. Bude pohŕdať tradíciami a zvyklosťami a zároveň spochybní zákony a autority. So senátormi, sudcami, generálmi a guvernérmi bude zaobchádzať ako s osobným personálom, ktorý musí plniť jeho želania. Deľbu moci vystaví skúške, akú sme ešte nemali.

Druhá predpoveď: mnohí zvolení republikáni zostanú k Trumpovi kritickí a udržia si od neho odstup. Keďže ho budú považovať za votrelca, nebudú mu veriť. Až na niekoľko výnimiek odmietnu jeho únos republikánskej agendy. Ich extrémne negatívna odpoveď na „šatňovú sexnahrávku“ z roku 2005 je veľmi dôležitá a naznačuje, že ak sa odchýli od uznávaných zvyklostí, tvrdo po ňom pôjdu. Republikánsky establišment už dal najavo, že len čo bude ignorovať Kongres alebo bude robiť politiku, ku ktorej budú mať odpor, opustia ho v priebehu pár sekúnd.

Pre svoju osobnosť a izoláciu od vlastnej strany je Trump oveľa viac náchylný k impeachmentu, než bol akýkoľvek iný prezident v americkej histórii. Demokrati ním takmer bez výnimky pohŕdajú, ale podobne je to aj u mnohých republikánov. Jednoduchá väčšina v Snemovni reprezentantov a dvojtretinová v Senáte sa na jeho impeachment zrejme nájde. O to skôr, že Trumpa by nahradil jeho viceprezident, ktorým je impozantný Mike Pence.

Inzercia

Pence je zásadový a má dobré spôsoby. Trumpa voliť nemôžem, ale budem fandiť jeho víťazstvu – a následne jeho odstráneniu a nahradeniu prezidentom Pencom. Zdieľať

S Pencom som krátko, ale blízko spolupracoval v roku 2007 počas jeho pôsobenia v Komisii pre zahraničnú politiku pri Snemovni reprezentantov. Za jeho spoľahlivú osobnosť a názory sa môžem zaručiť. Spĺňa to, čo konzervatívci očakávajú od prezidenta: je zásadový, má dobré spôsoby, je kultúrne ukotvený a má dobré znalosti zahraničnej politiky. Je primerane skúsený a má šancu stať sa dôstojným nástupcom Ronalda Reagana.

Fakt, že celý rad významných republikánov vrátane menej významného Johna Thuna z Južnej Dakoty vyzvalo Trumpa na odstúpenie z volieb a k uvoľneniu cesty pre Penca, má pred voľbami malý praktický efekt. Môže to mať ale obrovský dosah pre prípad, že Trump voľby vyhrá. Rovnako to platí aj pre skutočnosť, že iní republikánski lídri ako Kelly Ayotte z New Hampshire plánujú 8. novembra na hlasovací lístok dopísať Pencovo meno. Aj ja to plánujem urobiť.

Tieto pohyby naznačujú, že republikánski členovia Kongresu budú potenciálne hlasovať za obžalobu Trumpa a za jeho odvolanie z funkcie. Aj keď osobne Trumpa voliť nemôžem, budem preto fandiť jeho víťazstvu – a následne jeho odstráneniu a nahradeniu prezidentom Pencom.

Daniel Pipes
Autor je blízkovýchodný analytik, prezident inštitútu Middle East Forum.

Pôvodný text: What's a Conservative to Do? Vote for Pence, uverejnené so súhlasom autora, preložil L. Obšitník.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva