Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. december 2016

Konzervatívci v OĽaNO nie sú nervózni, len pobavení

Odpoveď na článok Jaroslava Danišku z 20.12.2016
Konzervatívci v OĽaNO nie sú nervózni, len pobavení

Poslanci OĽANO Veronika Remišová a Richard Vašečka. Foto - TASR

„Kde je pravda, je aj svetlo, ale nemýľme si svetlo s bleskom.“ (Pápež František)

Jaroslav Daniška konzervatívcom z hnutia OĽaNO vo svojom komentári odporúča, aby viac vyhľadávali kontakt s Milanom Krajniakom, pretože získava body v kresťanských kruhoch, dobre komunikuje a údajne sme z neho nervózni. Za konzervatívcov z hnutia Obyčajných ľudia a nezávislé osobnosti môžem povedať, že z Milana Krajniaka nik nie je nervózny, na to nie je žiadny dôvod. Máme víziu, prepracovaný program a svoje poslanie, s ktorým sme do politiky išli. Snažíme sa ich napĺňať a to je pre nás podstatné. Pohľad Milana Krajniaka na svet a na politiku sa v mnohom líši od kresťanských zásad, ktoré chceme presadzovať, no v tomto komentári sa budem venovať najmä jednému kľúčovému aspektu. 

Jednou zo zásad pôsobenia kresťana v politike je hľadanie pravdy a vyhýbanie sa zavádzaniu a šíreniu nepravdivých informácií. A to aj napriek tomu, že politik tým môže stratiť politické body.  Za všetko uvediem len dva príklady z diskusií alebo mediálnych vystúpení Milana Krajniaka.

V debate v rámci Spoločenstva Ladislava Hanusa, ktorú spomína aj J. Daniška vo svojom komentári, Milan Krajniak použil pre svoj odmietavý postoj k Európskej únii tvrdenie, že Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu nám vnucuje rôzne škodlivé ideológie. Európsky súd pre ľudské práva však s Európskou úniou nemá vôbec  nič spoločné, pretože patrí pod Radu Európy. Rada Európy má 47 členov a združuje okrem iného štáty ako Albánsko, Rusko, alebo Turecko a venuje sa hlavne ľudským právam a demokracii. Európsky súd pre ľudské práva je jednou z jej ôsmich inštitúcií.

Mimochodom, na otázku, či by malo Slovensko vystúpiť z Rady Európy odpovedal Milan Krajniak záporne, hoci ak konzervatívcom vadí súdny aktivizmus tak, ako tvrdí Krajniak, bola by namieste seriózna úvaha, či sa oplatí v tejto inštitúcii zotrvať. Konzervatívci vo Veľkej Británii zvažovali v roku 2013 vystúpenie z Rady Európy, hoci z odlišných dôvodov.

Nechcem teraz špekulovať, či to bola len nevedomosť Milana Krajniaka, alebo úmyselné zavádzanie, no rozsievanie nedôvery v európsky projekt a podkopávanie spolupráce medzi krajinami, najmä v súčasných pohnutých časoch, kedy čelíme teroristickým hrozbám a migračným vlnám, je nezodpovedné, najmä ak je založené na nepravdivých informáciách.

Inzercia

Druhým príkladom nedbanlivého narábania s pravdou je Krajniakovo vyhlásenie na margo návrhu na udelenie bezvízového styku pre Ukrajincov keď tvrdil, že za hranicami je „niekoľko stotisíc migrantov, ktorí čakajú v utečeneckých táboroch na Ukrajine, aby využili túto príležitosť a po prípadnom získaní sfalšovaného ukrajinského pasu sa dostali dnu.“ Samozrejme, nemusíme súhlasiť so zrušením víz, najmä pre krajinu, ktorá je v podstate vo vojnovom konflikte, no v utečeneckých táboroch na Ukrajine sa v skutočnosti podľa správy OSN z r. 2016 nachádzalo  9775 utečencov.

Nehovoriac o tom, že už dnes majú bezvízový vstup do EÚ občania Srbska, moslimského Albánska aj Bosny, a nič nenasvedčuje tomu, že by ich falošné pasy používali tisíce migrantov. Pasy musia byť biometrické a teda sa falšujú ťažšie ako staré pasy.

Rada vyhľadávam kontakt s ľuďmi, ktorí sa snažia niečo konštruktívne budovať a nie rúcať. Veľmi rada by som si podiskutovala napríklad s pánom Rybníčkom, ktorý, žiaľ, na spomínanú diskusiu nemohol prísť. Moc ma však nebaví počúvať nenávistnú rétoriku voči EÚ, založenú na zavádzajúcich faktoch alebo hanlivých pomenovaniach ako „euroblázni“, prípadne na rôznych floskulách o budovaní silného národného štátu. Silným národným štátom či „slovenskou kapitálotvornou vrstvou“ sa tu už oháňali mnohí, ale takmer vždy to bola iba zásterka na získanie moci a okrádanie obyvateľov krajiny. Rovnako nevyhľadávam diskusie, aby som si zanadávala na cigáňov, na ktorých vraj treba hlavne „cukor a bič“, bez predstavenia účinných riešení tejto problematiky.

V politike som niekoľko mesiacov, na rozdiel od pána Krajniaka, ktorý zastával vysoké funkcie v KDH (nominant KDH v dozornej rade Fondu národného majetku počas kauzy Gorila) alebo vysoké funkcie na ministerstve Daniela Lipšica, ako poradca pre rómsku kriminalitu. Jednou z príčin súčasného marazmu v politike je však politika založená na prekrúcaní faktov a dávkovaní protichodných informácií rôznym typom poslucháčov. Preto nemôžeme čakať obrodu Slovenska založenú na rovnakých neduhoch.

Nie, konzervatívci v OĽaNO nie sú nervózni, len trochu pobavení, že niekto sa neštíti prihodiť zopár stotisíc Ukrajincov sem, trochu demagógie o EÚ tam, len aby pozbieral čo najviac lajkov na facebooku. Tak sa predsa kresťanská politika nerobí.

Odporúčame