Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. február 2011

NÁZOR: Zverejniť mená sudcov-komunistov?

Súhlasíte s tým, aby sa zverejnili mená sudcov, ktorí boli členmi komunistickej strany? Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti. Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Súhlasím s tým, ale zverejňovanie nič nerieši. Mal by byť zákon, ktorý zakáže, aby...

Súhlasíte s tým, aby sa zverejnili mená sudcov, ktorí boli členmi komunistickej strany? Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti.

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Súhlasím s tým, ale zverejňovanie nič nerieši. Mal by byť zákon, ktorý zakáže, aby bývalí vysokopostavení komunisti mohli robiť napríklad veľvyslancov v Budapešti alebo v Moskve, aby mohli sedieť v parlamente, robiť sudcov, štátnych úradníkov a pod. Ale ruku na srdce - mnohí dnešní straníci, aj keď majú stranícke knižky inej farby, nie sú o nič lepší ako bývalí komunisti. Ja by som zakázal politické strany ako také, pretože spôsobujú najviac zla v spoločnosti.

Koňýk, spevák skupiny Zóna A: Samozrejme, že súhlasím. Myslím si, že by všetci mali byť preradení na okresné súdy a tam by sa mali zaoberať len prípadmi rodinného, pracovného a dedičského práva.

Andrej Imrich, spišský pomocný biskup: Nepoznám dôvod, prečo by sa táto skutočnosť mala utajovať.

Ondrej Dostál, poslanec NR SR za OKS v klube Most-Híd: Podporujem iniciatívu môjho kolegu, predsedu OKS Petra Zajaca zverejniť mená sudcov, ktorí boli členmi komunistickej strany. Slovenské súdnictvo je vo veľmi zlom stave a jednou z príčin je aj pretrvávajúca kontinuita so súdnictvom z čias komunistickej totality. Uvedomujem si, že týmto opatrením sa nevyriešia všetky problémy súdnictva, ale vnímam to ako krok k väčšej transparentnosti. Myslím si, že občania majú právo na takúto informáciu.

Anton Srholec, katolícky kňaz a riaditeľ resocializačného centra: Je skutočnosťou, že asi 100 000 slovenských občanov bolo vo vyšetrovacej väzbe, viac ako 70 000 mužov a žien bolo súdených a odsúdených a viac ako sto obetí bolo popravených. To sú otrasné čísla. Za každým jedným príbehom je vždy osobná, často aj rodinná trauma a tragédia. Všetky tieto zločiny proti ľudským právam má na účte komunistická justícia. Za ňou stála komunistická strana, ktorá tieto zločiny organizovala, riadila a vysvetľovala. Medzi komunistami boli aj ľudia, ktorí svoje členstvo v strane ospravedlňovali rodinnými dôvodmi, skrytými výhodami a niekedy aj možnosťou robiť dobro, chrániť nevinné obete a spravodlivosť. Väčšina obetí už prešla Božím súdom, a aj väčšina sudcov. Už je neskoro. Bolo by ale zaujímavé vybrať jednotlivé justičné vraždy a pýtať sa vyšetrovateľov, sudcov a asistujúcich, ak ešte žijú, bez ohľadu na to, či sú vo funkcii alebo nie, ako to vidia dnes. Lustrovať sudcov podľa straníckeho trička nepomôže. Už tam sú ich deti a príbuzní. Božím súdom sú médiá a verejná mienka. Máme dosť starostí s verejnými činiteľmi. A to nemusia byť len sudcovia.

Inzercia

Jana Žitňanská, poslankyňa NR SR za KDH: V zásade áno, hoci si myslím, že deliaca čiara medzi dobrými a zlými sudcami nejde cez ich bývalé členstvo v komunistickej strane. Problémom dnešnej justície sú zlí a skorumpovaní sudcovia.

Ivan A. Petranský, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa: Je to zaujímavá iniciatíva, na takúto informáciu má podľa mňa verejnosť právo. Za ešte dôležitejšie však pokladám vedieť mená sudcov, ktorí počas komunistického režimu odsudzovali ľudí v politických procesoch (a nemuseli byť ani členmi KSČ) a boli tak spoluzodpovední za systematické pošliapavanie základných ľudských práv. Takýto ľudia by mali byť nielen zverejnení, ale mali by byť už dávno z justície preč.

- lo -

Ilustračné foto: archív

Odporúčame

NÁZOR: Privítali by ste návštevu Benedikta XVI. na Slovensku?

NÁZOR: Privítali by ste návštevu Benedikta XVI. na Slovensku?

Prezident, vláda aj slovenskí biskupi pozvali na návštevu Slovenska pápeža Benedikta XVI. Priateľov a čitateľov nášho portálu sme sa opýtali, či sa k pozvaniu pripájajú. Koňýk, spevák skupiny Zóna A: Jasná vec, že by som Benedikta XVI. na Slovensku privítal. Verím, že návšteva tohto múdreho muža by ...

K VECI: Zrodení pre boj

K VECI: Zrodení pre boj

Pápeža Leva XIII. poznáme najmä ako autora encykliky Rerum Novarum z roku 1891, ktorou Katolícka cirkev reagovala na fenomén industrializácie, triedneho konfliktu a rozvoja kapitalizmu. Pápež sa v encyklike stavia na stranu súkromného vlastníctva a práv robotníkov, pričom kritizuje nielen marxizmus,...

KOMENTÁR: Môže Európa podať ruku prenasledovaným kresťanom?

KOMENTÁR: Môže Európa podať ruku prenasledovaným kresťanom?

V čase, keď začínalo silnieť prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe, rodený Egypťan Magdi Cristiano Allam povedal zaujímavú myšlienku: Európa, ktorá je odkresťančená, nedokáže pomôcť prenasledovaným kresťanom. Od Allamovej prednášky neprešlo veľa času a boli sme svedkami správ o brutálnych úto...