Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

Zomrel Jan Matocha, najstarší olympionik zo Slovenska

Slovenský šport zasiahla v utorok 11. októbra smutná správa. Vo veku 93 rokov v Bratislave zomrel najstarší olympionik zo Slovenska Jan Matocha, legendárna postava rýchlostnej kanoistiky.

Informoval o tom web Slovenského olympijského výboru (SOV). Matocha bol posledný z niekdajších československých olympionikov žijúcich na Slovensku, ktorý štartoval na prvých OH po druhej svetovej vojne v Londýne 1948.

Súťažil aj v Helsinkách 1952. Keď mal 89 rokov, do Londýna sa vrátil – ako hosť Slovenského olympijského výboru na OH 2012.

V tom čase ešte bol na svoj pokročilý vek čiperný a vitálny, ale potom postupne začal mať čoraz väčšie zdravotné problémy. Posledné obdobie života strávil najstarší olympionik SR v penzióne.

Jan Matocha drží jeden večný kajakársky vytrvalecký rekord – v roku 1959 zvládol trať maratónu České Budějovice – Praha za 13 hodín. Po prehradení Vltavy už tento rekord nikto nemohol prekonať. Pretekársku kariéru v Tatrane Karlova Ves ukončil so 14 titulmi majstra ČSR.

Trénerskej práci sa venoval najprv v Tatrane, potom v Slávii UK Bratislava, pričom celé desaťročia zasvätil príprave mládeže. Medzi jeho zverencami boli napríklad majstri ČSSR, olympionik Ľubomír Kadnár (neskôr dlhoročný šéf slovenského aj federálneho zväzu rýchlostnej kanoistiky), Vladimír Trepák a Roman Buček, dlhoročný športový riaditeľ SOV.

Slovenský olympijský výbor ocenil celoživotné príkladné pôsobenie Jana Matochu najprv udelením Ceny fair play SOV (1995) a potom aj Strieborných kruhov SOV (2003).

Pred štyrmi rokmi pri zapaľovaní olympijského ohňa na úvod celoslovenskej štafety s Posolstvom Hrám XXX. olympiády v Londýne dostal ako najstarší olympionik poctu odovzdať olympijský oheň účastníkom OH 2012 Danke Bartekovej a Samuelovi Piaseckému, a tým symbolicky premostiť dve olympiády v Londýne.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.