Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. október 2016

V Moskve sa začína súdny proces s údajnými vrahmi Borisa Nemcova

Proces s päticou obžalovaných v prípade vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova sa dnes začína pred vojenským tribunálom v Moskve.

Obžalovaní muži - všetko Čečenci - mali údajne za jeho zabitie zinkasovať peniaze, informuje stanica BBC.

Nemcov v roku 1998 za úradovania bývalého ruského prezidenta Borisa Jeľcina slúžil krátko ako vicepremiér. S Jeľcinovým nástupcom, Vladimirom Putinom však nemal dobré vzťahy a stal sa jeho otvoreným kritikom a opozičným politikom napádajúcim vládu ohľadom ekonomiky, korupcie a vojny na Ukrajine.

Nemcova zastrelili ako 55-ročného vo februári 2015 iba niekoľko stoviek metrov od moskovského Kremľa. Tesne predtým bol vo vysielaní liberálnej rozhlasovej stanice, kde vyzval poslucháčov, aby sa zúčastnili na protestnom zhromaždení. Nemcov strelným zraneniam podľahol na mieste; lokalitu stále zdobia kvety.

Vladimir Putin označil túto vraždu za "ohavnú a cynickú", pričom prisľúbil, že zodpovedné osoby budú postavené pred súd. Obžalovaní údajne Nemcova sledovali niekoľko mesiacov. Ruská polícia zadržala krátko po incidente piatich podozrivých zo severného Kaukazu, ktorí však účasť na zločine popierajú.

Vyšetrovatelia predpokladajú, že možným motívom boli kritické vyjadrenia politika o moslimoch. Nemcovova rodina to však nepovažuje za vierohodné.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.