Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2016

Dánsko zaplatilo 900-tisíc USD za prístup k Panama Papers

Dánska vláda včera potvrdila, že zaplatila zhruba 900.000 USD (802.067,55 eura) za prístup k panamským dokumentom, tzv. Panama Papers, ktoré jej pomôžu identifikovať stovky Dánov podozrivých z daňových únikov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Panamské dokumenty sa ocitli v centre pozornosti daňových úradov na celom svete v apríli, keď z právnickej firmy Mossack Fonseca uniklo viac ako 11 miliónov tajných dokumentov. Tieto doklady odhalili, ako Mossack Fonseca pomáhala bohatým a mocným z celého sveta prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní. Firma mala státisíce klientov, a nielen podnikateľov, ale aj športovcov, umelcov či dokonca politikov. Údajne k nim patril aj ruský prezident Vladimir Putin.

Krok dánskej vlády je súčasťou celosvetovej snahy o zastavenie daňových únikov. Severská krajina odhaduje, že v uplynulých troch rokoch prišla na daniach o 12,3 miliardy dánskych korún (1,65 miliardy eur).

Ďalším krokom bude podľa Jima Sorensena, šéfa daňového úradu SKAT, podrobné preskúmanie dokladov, odhalenie a vyšetrenie daňových únikov a potrestanie vinníkov.

Sorensen agentúre Reuters povedal, že Dánsko zaplatilo za informácie anonymnému zdroju, ktorý na výmenu poskytol Kodani viac dokladov o dánskych občanoch zapletených do škandálu, ako odhalil aprílový únik. Nové informácie sa týkajú 500 až 600 dánskych občanov.

Inzercia

Odporúčame