Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2016

Prezident Republiky srbskej sa po referende obáva atentátu

Bakir Izetbegovič, bosniansky člen kolektívneho predsedníctva Bosny a Hercegoviny (BaH), povedal, že prezident Milorad Dodik skončí ako Muammar Kaddáfí, Saddám Husajn alebo Slobodan Milosevič.

Prezident bosnianskej Republiky srbskej Milorad Dodik v utorok oznámil, že od prokuratúry v Sarajeve ešte nedostal predvolanie na vypočutie v súvislosti s referendom o štátnom sviatku. Informovala tom agentúra Tanjug.

Dodik na mimoriadnej tlačovej konferencii však povedal, že nepôjde do Sarajeva, vypočuť by ho mal iný justičný orgán, a to na území Republiky srbskej.

Vysvetlil, že po hrozbe zo strany Bakira Izetbegoviča, bosnianskeho člena kolektívneho predsedníctva Bosny a Hercegoviny (BaH), že skončí ako Muammar Kaddáfí, Saddám Husajn alebo Slobodan Milosevič, nechce cestou do Sarajeva ohroziť svoj život. Konštatoval, že hrozbu vníma ako výzvu všetkým extrémistickým skupinám, aby spáchali naňho atentát.

Bosnianski Srbi v nedeľňajšom referende takmer jednomyseľne schválili zachovanie svojho štátneho sviatku. Hlasovanie sa konalo napriek verdiktu ústavného súdu v Sarajeve, ktorý zakázal oslavy tradičného Dňa štátnosti, ako i samotné referendum.

Predmetom nedeľňajšieho referenda bolo zachovanie sviatku "štátnosti", oslavovaného Srbmi 9. januára, teda na výročie vyhlásenia Republiky srbskej v roku 1992. Podľa ústavného súdu je tento dátum diskriminačný voči bosnianskym Moslimom a katolíckym Chorvátom, keďže pripadá na srbský pravoslávny sviatok. Mnohým tiež pripomína vyhostenie Nesrbov z územia tejto autonómnej oblasti počas občianskej vojny.

Prokuratúra v Sarajeve v pondelok oznámila, že v súvislosti s referendom si predvolala Dodika na vypočutie.

Inzercia

Odporúčame