Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. august 2016

Líder moslimov v Taliansku žiada polygamiu. Argumentuje homozväzkami

Ak sú homosexuálne zväzky občianskym právom, tak potom polygamia tiež, vyjadril sa jeden z moslimských lídrov v Taliansku.
Líder moslimov v Taliansku žiada polygamiu. Argumentuje homozväzkami

Foto: Flickr.com/kgbbristol

V Taliansku sa od augusta môžu uzatvárať zväzky medzi pármi rovnakého pohlavia. Tak to bolo aj v piatok 5. augusta, keď starosta Milána Giuseppe Sala potvrdil zväzok medzi dvomi gaymi.

Fotku s aktérmi zdieľal na facebooku aj človek, ktorý dvojici rozhodne nechcel blahoželať. „Ak je to len otázka občianskych práv, potom je mnohoženstvo tiež právom,“ napísal k snímke líder Únie islamských komunít v Taliansku (Unione delle comunità islamiche d’Italia) Hamza Piccardo.

Pod statusom sa strhla veľká diskusia, v ktorej Piccardo volal po mnohoženstve. Podľa islamského lídra niet dôvodu, prečo by nemala byť v Taliansku povolená polygamia, keď vláda prijala zákon uznávajúci zväzky osôb rovnakého pohlavia.

„Žiadame polygamiu na základe zjavenia a tradície. Ostatné formy nás nezaujímajú. Ja ako aj milióny ďalších nesúhlasíme s homosexuálnymi zväzkami a napriek tomu sú legálne a akceptujeme ich,“ dôvodil. „Tých, ktorých sa to týka, je menšina, tak ako by to bolo aj s polygamiou. Spoločnosť môže akceptovať všetkých,“ dodal.

Inzercia

V diskusii pod svojím statusom upozornil aj na vplyv, ktorý by mala polygamia na demografický prepad krajiny. Jeho slová vyvolali okamžité reakcie aj medzi politikmi. Ostro sa do neho pustili predstavitelia pravicovej strany Lega Nord. „Choď domov, to sú reči bláznov,“ odkázal mu Matteo Salvini. Podľa Daniely Santanché spomínané výroky „dosvedčujú, ako si moslimovia vážia ženy – nijako. Vymenili lásku za majetok," cituje ju denník Il Fatto Quotidiano.

„Kto prišiel do našej krajiny študovať alebo pracovať, musí akceptovať naše pravidlá a zákony. Nech to stojí, čo to stojí. Tolerancia nemôže obchádzať naše korene,“ uviedla poslankyňa za stranu Forza Italia Maria Stella Gelmini. To, že tradíciu obchádza zákon o civilných zväzkoch, akosi nespomenula. 

Únia islamských komunít v Taliansku čelila v minulosti kritike za údajné prepojenia na Moslimské bratstvo, radikálnu skupinu pôsobiacu v Egypte. Niektorí členovia talianskej organizácie však prejavili podľa Catholic Heraldu solidaritu kresťanom, keď sa po vražde francúzskeho kňaza Hamela zúčastnili na omši.

Zákon o civilných zväzkoch prijal taliansky parlament v máji. Dvojici v tzv. civilnom zväzku, ktorý môžu uzavrieť tak hetero-, ako aj homosexuálne páry, dáva rovnaké práva, ako sú v manželstve, okrem práva na adopcie detí. V civilnom zväzku je navyše rozvodový proces jednoduchší – stačí, aby jeden z partnerov svoje rozhodnutie oznámil príslušnému úradu.

Prvý civilný zväzok medzi homosexuálmi bol uzavretý 1. auguta v meste Reggio Emilia.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Kto vyhral nemecký spor o Hitlera

Kto vyhral nemecký spor o Hitlera

Pred pár dňami zomrel vo veku 93 rokov Ernst Nolte. Veľký nemecký historik, ktorý zmenil pohľad na fašizmus aj komunizmus, no v posledných desaťročiach čelil najskôr opovrhnutiu, potom izolácii a napokon ignorácii.