Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. august 2016

Olympiáda v Riu: šport, vírusy, baktérie aj lúpežné prepadnutia

V dejisku letných olympijských hier sa vyskytuje nielen nebezpečný vírus zika, ale aj malária či žltá zimnica. Športovcov i fanúšikov straší tiež znečistená voda a lúpežné prepadnutia.
Olympiáda v Riu: šport, vírusy, baktérie aj lúpežné prepadnutia

Foto: Mike Vondran/Flickr.com

Hoci humbug okolo vírusu zika v Južnej Amerike v posledných týždňoch utíchol, mnohé krajiny predsa s obavami vyslali svojich olympionikov do Brazílie. Na Rio de Janeiro sa uprel pohľad celého športového sveta, ale aj vedcov a lekárov, ktorí nevylúčili riziko, že by sa nákaza mohla rozšíriť na ostatné kontinenty.

Krajiny vyzbrojili svojich športovcov veľkými baleniami repelentov, píše Wall Streel Journal. Juhokórejská delegácia dostala špeciálne uniformy s výťažkom z eukalyptových listov odpudzujúcim komáre. Nosiť ich môžu vo voľnom čase, počas tréningov a oficiálnych ceremónií. Prísne pravidlá nedovoľujú reprezentantom v uniformách súťažiť.

Americká firma vyrábajúca prípravky proti hmyzu sa stala oficiálnym podporovateľom hier. Svoje produkty poskytuje počas olympiády okrem súťažiacich aj organizátorom a novinárom. Nie všetci však považujú takúto ochranu za dostatočnú.

Čínski gymnasti napríklad spia pod špeciálnymi sieťkami, uvádza New York Magazine. Niekoľko športovcov a trénerov sa dokonca rozhodlo dať si pred odchodom do Ria preventívne zmraziť spermie.

Hoci podľa viacerých svetových zdravotníckych organizácií je pravdepodobnosť nákazy vírusom zika v súčasnosti už nízka, vylúčiť sa nedá. „Hovoríme o skutočne malom riziku, ale nie o nulovom,“ povedal pre New York Magazine lekár Martin Certon z amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

„Napriek mnohým upozorneniam stále trváme na tom, že dôsledky ziky pre vyvíjajúci sa ľudský plod sú také zničujúce, že tehotným ženám vôbec neodporúčame cestovať do Ria,“ dodal Certon.

Podozrenie na vírus, ktorý u nenarodených detí spôsobuje nedostatočný vývin mozgu, sa objavilo aj u slovenského vodného slalomára Jakuba Grigara. Obavy sa nepotvrdili a športovec je pripravený podať maximálny výkon.

„Jakub Grigar mal bežné príznaky ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré pochádzajú pravdepodobne zo silnej klimatizácie v jedálni Olympijskej dediny alebo v autobusoch,“  píše sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol Slovenský olympijský výbor.

Brazília okrem vírusu zika bojuje aj s nepriaznivou ekonomickou situáciou, chudobou a vysokou kriminalitou.
Foto: Flickr.com/Normann

Okrem nebezpečného vírusu zika sa v Brazílii vyskytuje aj žltá zimnica či malária. Pôvodcom rozličných chorôb pritom nemusí byť len bodavý hmyz, ale aj baktérie v znečistenej vode. Do zátoky Guanabara, kde majú súťažiť jachtári, totiž ústi kanalizácia, píše The Guardian.

Mieru znečistenia sa podarilo znížiť vybudovaním čističiek odpadových vôd. Podľa Marie Neirovej zo Svetovej zdravotníckej organizácie riziko ochorenia zo špinavej vody kleslo najviac, ako bolo vtedy možné, a zátoka spĺňa hygienické parametre, aby sa tu mohli konať súťaže.

„Pretrváva riziko vzniku menej závažných črevných problémov, ako je napríklad hnačka. Športovci sú však zdraví, takže u nich je pravdepodobnosť ochorenia nižšia ako u iných ľudí,“ povedala Neirová pre The Guardian.

V období, keď sú teroristické útoky vo svete takmer na dennom poriadku, sa v Brazílii mnohí obávajú aj o svoju bezpečnosť. Najväčšie športové podujatie roka môže spolu s fanúšikmi prilákať aj rôznych extrémistov. Okrem toho v krajine vládne politická nestabilita.

Na jar tohto roku pre korupčné škandály padla vláda prezidentky Dilmy Rousseffovej. Vo funkcii ju na istý čas nahradil viceprezident Michel Temer, ktorý tiež čelí podozreniam z korupcie. Brazília navyše bojuje s ekonomickou krízou, chudobou a vysokou kriminalitou.

Počas olympiády pribúda lúpežných prepadnutí. Obeťou sa stal aj portugalský minister školstva Tiago Brandao Rodrigues, informoval portál CNBC. Napadli ho nožom pri jazere, kde sa konajú preteky veslárov. Polícia zlodeja chytila a ministrovi, ktorý neutrpel žiadne zranenia, vrátila ukradnuté veci.

V nepokojnej Brazílii na bezpečný priebeh olympijských hier dohliada 85 000 vojakov a policajtov, čo je dvakrát viac ako pred štyrmi rokmi v Londýne.

Inzercia

Odporúčame