Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. apríl 2010

KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami

Klíma pre kresťanov v Egypte je dusná. Stojí proti nim moslimská väčšina, úrady či súdy. O situáciu v krajine sa zaujímajú medzinárodné organizácie. Na ich pripomienky však egyptská vláda neberie ohľad. V septembri minulého roka sa stala na prvý pohľad bizarná vražda. Mladý chlapec sa zaľúbil do die...

Klíma pre kresťanov v Egypte je dusná. Stojí proti nim moslimská väčšina, úrady či súdy. O situáciu v krajine sa zaujímajú medzinárodné organizácie. Na ich pripomienky však egyptská vláda neberie ohľad.

V septembri minulého roka sa stala na prvý pohľad bizarná vražda. Mladý chlapec sa zaľúbil do dievčiny. Nebol by v tom problém, kedy nebol koptský kresťan, ktorých žije v krajine okolo desať percent. Dievča bola moslimka a jej otec nezniesol myšlienku, že by jeho dcéra mala mať niečo s kresťanom. Preto sa rozhodol zabiť ho. Keď prišiel do domu chlapcovej rodiny, nenašiel ho tam, a tak namiesto neho zabil jeho otca, ktorý sa v tom čase v dome nachádzal. „Toto je jeden z mnohých prípadov, ktoré sledujeme, v ktorých sú koptskí kresťania cieľmi násilností,“ hovorí Chair Leonard Leo, člen Americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF) zodpovedný za Egypt. Tento prípad tak v mnohom napovedá o situácii, aká vládne medzi moslimskou väčšinou a kresťanskou minoritou.

Útoky pre plot

Koptskí kresťania to majú v krajine ťažké. Na každom kroku sa stretávajú s obmedzeniami, ktoré platia iba pre nich. Od komplikovaného získania povolenia na opravu domu až po hľadanie práce. V Egypte sa v občianskych preukazoch nachádzajú kolónky s označením vierovyznania. Ak je tam napísané kresťan, šanca získať prácu rapídne klesá. Egyptská ústava síce obsahuje zmienku o slobode vierovyznania, no jej uplatňovanie je nanajvýš sporné. Od roku 1980 je oficiálnym náboženstvom krajiny islam, ktorý sa postupne infiltroval do všetkých zložiek spoločnosti. Podľa neho sú v súčasnosti tvorené zákony. Väčším problémom ako samotný islam sú radikálne skupiny ako Al-Gamaa Islamiya či Moslimské bratstvo, ktoré v krajine vyvolávajú nepokoje útokmi na kresťanov.

Nenávisť voči kresťanom podporujú aj samotní moslimskí duchovní. V marci tohto roka skupinka mladých moslimov zaútočila zápalnými fľašami na kresťanský kostol. Pri útoku sa zranilo 23 kresťanov. Egyptské úrady ako oficiálnu verziu prípadu predostreli tvrdenie, že mladíci zaútočili na kresťanské centrum z toho dôvodu, že im prekážal nový plot postavený okolo centra. „Tento útok sa stal po kázni radikálneho šejka,“ pripomína pre agentúru AP biskup Egypta Bejemy.

Problém spravodlivosti

Problémom krajiny je aj potrestanie vinníkov podobných útokov. Na to upozorňuje už spomínaná organizácia USCIRF, ktorá v krajine sleduje súdne procesy s moslimami, ktorí zaútočili na kresťanov. Tie sa mnohokrát končia odročením, alebo zbavením obvinenia. Posledným takým je prípad moslimov, ktorí počas slávenia Vianoc zabil šesť kresťanov . „Ich prípad už dvakrát odročili a budú ho odročovať ďalej a ďalej,“ hovorí pre Cristian Post Wagih Yacoub, koptský aktivista. „Toho sme sa obávali. Časom prípad upadne do zabudnutia a obvinení sa dostanú na slobodu a budú opäť chodiť po uliciach po tom, čo zabili šesť detí na Vianoce,“ hovorí Yacoub.

Inzercia

Moslimovia sa musia obrátiť

So situáciou v Egypte nesúhlasí ani moslim Asghar Ali Engineer, analytik Centra pre štúdium spoločnosti a sekularizmu (Centre for Studies on Society and Secularism) v indickom Bombai. V rozhovore pre portál Asia news odsúdil udalosti, ktoré sa v Egypte odohrali. „Ľudský život je nedotknuteľný a nikto nemôže zo žiadneho dôvodu ohlasovať právo na napadnutie druhej osoby ,“ hovorí Engineer. Podľa neho jedným z hlavných dôvodov nepokojov medzi kresťanmi a moslimami v Egypte sú moslimskí duchovní, ktorí mnohokrát svojimi slovami podporujú útoky voči kresťanom. „Moslimovia musia reflektovať svoje pochybenia a vrátiť sa k hodnotám, ktoré sú uchované v Koráne,“ zakončuje analytik pre Asia News.

Marek Mačica
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Odporúčame

CIRKEV: Vatikán pošle do Medžugoria novú komisiu

CIRKEV: Vatikán pošle do Medžugoria novú komisiu

Vatikán ustanovil komisiu, ktorá má opäť vyšetriť údajné zjavenia v Medžugorí. Doplní tak prácu vyšetrovacej komisie, ktorá ukončila svoje pôsobenie pre dvadsiatimi rokmi. Komisiu ustanovila Kongregácia pre náuku viery a na jej čele bude stáť kardinál Camillo Ruini - blízky spolupracovník bývalého p...

Nedeľu bez práce čaká ešte veľa roboty

Nedeľu bez práce čaká ešte veľa roboty

Pot a mozole čakajú na zástancov nedele bez práce. Európska komisia zverejnila podmienky, ktoré treba splniť, aby sa petíciou európskych občanov začala zaoberať. Nadšenie iniciátorov Európska komisia schladila. Jej posledné nariadenie o európskej občianskej iniciatíve skôr pripomína byrokratickú pr...

PÝTAME SA: Čo čítajú podnikatelia a kňazi?

PÝTAME SA: Čo čítajú podnikatelia a kňazi?

Aká kniha vás naposledy najviac zaujala? V diskusii sa podeľte aj o váš názor. Michal Hrabovec, prezident, Anasoft: Keďže sme hlavný partner Anasoft litera, ceny udeľovanej najlepším domácim prozaickým dielam, čítam hlavne knihy desiatich finalistov. Za minulý rok ma najviac zaujala kniha Pavla Rank...