RECENZIA: Prečo to s láskou nejde

„Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká....“ V knihe Láska hodná dávania sa autor na slávne verše o láske pozerá cez nový princíp. Môže človek milovať, keď sám nie je milovaný? Môže čosi dávať, keď sám nič nemá? Kniha nie je návodom, ako sa „to“ konečne podarí. Je len šipkou, ktorá ukazuje na tú správnu cestu...

Američan Max Lucado knihu napísal pre tých, ktorí majú problém milovať. Pre ľudí, ktorí sa všemožne snažia, vynakladajú veľké úsilie, aby svojich blízkych opravdivo milovali, no stretávajú sa s neúspechom. Kniha je však aj pre ľudí, ktorí si myslia, že milujú správne a dostatočne, no opak je pravdou. Je o vzťahoch, spoznávaní samého seba, no hlavne o láske.

Môže človek milovať, keď sám nie je milovaný? Môže čosi dávať, keď sám nič nemá? Aká je skutočná láska? Zarážajúco a prekvapivo znejú v knihe myšlienky, ktoré radikálne, ale s nehou obracajú naruby zaužívaný stereotyp. No láska nie je stereotyp. Autorove slová sa hlboko dotýkajú tých najskrytejších túžob, ale aj nedokonalostí ľudského vnútra.

V šestnástich kapitolách sa Max Lucado postupne venuje jednotlivým prívlastkom, ktoré dal láske apoštol Pavol. Jednoducho a príťažlivo votkáva hĺbku stovky rokov starých veršov do moderného sveta 21. storočia. Používa rôzne príklady či zážitky, vďaka čomu sa kniha ľahko číta a pôsobí dôveryhodnejšie. Na mnohých miestach autor hovorí o negatívnych stránkach ľudského charakteru, opisuje aká láska byť nemá. Sympatické je, že Lucado tieto negatíva často situuje na seba a ako prirovnania mnohokrát využíva vlastné skúsenosti.

V celej knihe sa vynára jediný princíp, podľa ktorého autor vysvetľuje úskalia a pády skutočností, prečo sa človeku nedarí milovať. Jeho princíp sa volá „7,47“ podľa slova zo Svätého písma z Listu apoštola Jána: „My milujeme, pretože on miloval prvý nás.“ Max Lucado v tomto verši zdôrazňuje príčinu našich pádov, ale aj vidinu víťazstva. Auto nemôže jazdiť, ak má prázdnu nádrž. Rovnako ani človek nedokáže milovať, ak je jeho vnútro vyprahnuté.

Kniha Láska hodná dávania svojim obsahom pozýva človeka ku zdroju dokonalej lásky. Pozýva k Bohu, ktorý jediný môže uhasiť náš smäd, priniesť nám uzdravenie a naučiť nás opravdivo milovať. Kniha je šipkou, ktorá ukazuje na ten správny smer.

Miroslava Komorová
Foto: kumran.sk

Max Lucado: Láska hodná dávania, Kumran 2010, 172 strán. Knihu si môžete objednať TU.

Max Lucado je už takmer 25 rokov uznávaným autorom kresťanských kníh. Viackrát za sebou vyhral cenu najlepšej Kresťanskej knihy roka. Je tiež známy ako kazateľ, americké noviny Christian Today ho nazvali „pastorom Ameriky“. Je ženatý a s manželkou Denalyn vychováva tri dcéry.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Sledujte nás aj na Twitter.com/postoy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo