VOĽBY 2010: Slotovo aby...

Slovenská národná strana je verná svojim vlasteneckým heslám. V aktuálnom predvolebnom období zaplavila krajinu provokujúcimi radikálnymi bilbordmi.

Do boja o parlamentné kreslá sa strana pustila útokom na tie správne slovenské citlivé partie. Po heslách z minulých kampaní ako „Svoje si nedáme – cudzie nechceme“ alebo „Sme Slováci. Slovákom slovenskú vládu“, SNS najnovšie vytasila zbrane v podobe modliacej sa ženy, zamaskovaného falošného suseda či "lenivého" občana.

Na pozadí obrázkov stoja príznačné citáty: „Aby naše ženy nemuseli plakať“, „aby sa zo suseda nestal nepriateľ,“ či „aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať.“ Podľa prieskumov SNS na predvolebnú kampaň minula najviac peňazí spomedzi všetkých kandidujúcich strán.

Antikampaň

Zo strany nepriaznivcov sa na umelecké vyjadrenie bilbordovej kampane SNS zdvihla vlna kritiky. Najprv to bolo neoprávnené použitie fotografie v spojitosti s bilboardom „lenivého občana“. Najnovšie SNS prebrala námet na „falošného suseda“ paradoxne od svojho najväčšieho nepriateľa spod južných hraníc. Ďalšiu formu antikampane predstavujú „upravené“ bilbordy šíriace sa najmä na internete. Ide napríklad o heslá ako: „Slovensko si nedáme! Dáme si borovičku!“

Pozrite si ostatné profily:
Most-Híd: Darček k prvým narodeninám? Možno miesto v parlamente
Keď Sulík vyrastie...
Kam vedie cesta KDH?
Zdieľať

Memorandum áno, Maďarov nie

Najstaršia politická strana na Slovensku sa netají svojimi národnými záujmami. Predseda strany Ján Slota sa nedávno vyjadril, že občania by mali voliť v duchu plnenia cieľov Memoranda slovenského národa z roku 1861. Vyslovil tiež túžbu, aby aj po nasledujúcich voľbách boli na Slovensku chránené národno -štátne záujmy a celistvosť územia. Strana okrem iného „presadzuje moderným spôsobom rozvíjanie tradičných hodnôt Slovákov – vlasť, rodinu, vieru, národnú hrdosť, zodpovednosť a sebestačnosť,“ píše sa na oficiálnej stránke strany. Týmto chce progresívnym spôsobom aktualizovať hodnoty svojich zakladateľov z roku 1871. Slovenská národná strana si v kresťanskom duchu dáva súhrnný cieľ „dosiahnuť, aby sa na Slovensku lepšie a pokojnejšie žilo,“ informuje tiež volebný program SNS. Tieto slová však trochu pokuľhávajú, keď sa pozrieme na nepriateľské pohľady smerom na obasť za Dunajom.

Politológ Martin Klus hovorí, že pozíciu SNS výrazne posilnila otázka dvojakého občianstva. Vyjadril tiež osobné pochybnosti, že pikantné maďarské otázky sa riešia akoby náhodou tesne pred voľbami. Niekedy to podľa neho vyzerá, akoby bola SNS dohodnutá so stranou Jobbik alebo inými maďarskými stranami, že práve v danom okamihu sa otvoria témy, ktoré pomôžu obom stranám.

Boj aj na internete

Predvolebná situácia je skutočne napätá. Tlaky cítiť z obidvoch brehov Dunaja, a to nie len v reálnom svete. Svedčí o tom fakt, že z maďarských serverov sa na Slotovu webovú stránku nedostanete. Dali ju zablokovať po tom, ako si od južných susedov opakovane vyslúžila početné útoky. Podľa poslanca SNS Rafaela Rafaja je možné, že po voľbách sa prístup na oficiálnu stránku strany z maďarských IP adries obnoví.

Maďarské „problémy“ sú veľkou štafetou v rukách SNS a je pravdepodobné, že práve vďaka nim a kampani útočiacej na city, sa podarí strane obhájiť svoje miesto v slovenskom parlamente.

Miroslava Komorová
Foto: sns.sk

Postoy.sk vám prinesie postupne do volieb profily najväčších politických strán.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo